REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wydatki na mieszkanie w kosztach firmy – jak to zrobić

mieszkanie w kosztach uzyskania przychodu firmy
mieszkanie w kosztach uzyskania przychodu firmy
Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Prowadząc działalność gospodarczą w miejscu zamieszkania mamy prawo przeznaczyć część jego powierzchni na siedzibę firmy. Z tym wiąże się możliwość zaliczenia do kosztów podatkowych firmy odpowiedniej części wydatków ponoszonych na mieszkanie. Przecież to właśnie tutaj pracujemy lub przyjmujemy klientów.

Warto skorzystać z tej możliwości i obniżyć nasz przychód o część kosztów związanych z naszym miejscem pracy w domu. Poniżej w kilku prostych krokach jak najlepiej się do tego zabrać i co możemy wliczyć do kosztów uzyskania przychodu:

Autopromocja

Krok I

Wyznaczamy powierzchnię lokalu mieszkalnego przeznaczona na prowadzoną przez nas działalność gospodarczą.  

Najlepiej jeśli jest to konkretny pokój, w którym urządziliśmy biuro i część wspólnej powierzchni – np. salonu, gdzie przyjmujemy klientów. Jeśli trudno jest nam jednoznacznie określić miejsce możemy przeznaczyć pewien procent mieszkania np. 30%.

Oczywiście wszystko robimy „z głową”- musimy umieć wyjaśnić urzędowi skarbowemu dlaczego akurat taka powierzchnia jest przeznaczona pod biuro.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Krok II

Kiedy już mamy określoną powierzchnię biura:

Piszemy oświadczenie w którym informujemy, iż siedziba firmy znajduje się w miejscu naszego zamieszkania. Przeznaczamy zatem jego określoną część pod biuro. 

Kosztem naszej działalności będzie ich część ponoszona na utrzymanie mieszkania na przykład: proporcjonalnie koszty czynszu, media (prąd, woda, gaz), koszty wynajmu nieruchomości (jeśli nie jesteśmy jej właścicielem), podatek od nieruchomości, amortyzacja.

Do kosztów uzyskania przychodu możemy zaliczyć koszty najmu, mediów w momencie faktycznej za nie zapłaty. Warto więc dołączyć do dowodu wewnętrznego potwierdzenie zapłaty.

Oświadczenie o przeznaczeniu części mieszkania na siedzibę firmy

W przypadku, gdy jesteśmy właścicielami nieruchomości możemy część lokalu mieszkalnego po przekazaniu na siedzibę firmy wprowadzić do ewidencji środków trwałych i  amortyzować.

Jeżeli wykorzystujemy w działalności gospodarczej nie więcej niż 50% całkowitej powierzchni użytkowej danego lokalu mieszkalnego, to możemy zastosować stawkę amortyzacyjną w wysokości 1,5 % w stosunku rocznym.

Amortyzacja mieszkania, magazynu i samochodu wg indywidualnych stawek

Natomiast w przypadku wykorzystywania dla potrzeb firmy ponad 50% całkowitej powierzchni użytkowej danego lokalu mieszkalnego – możemy stosować 2,5% stawkę amortyzacji właściwej dla budynków (lokali) niemieszkalnych.

Autopromocja

Co prawda z objaśnień do KŚT wynika, że o zaliczeniu budynku (lokalu) do właściwej podgrupy i rodzaju (mieszkalny, czy niemieszkalny) decyduje jego przeznaczenie oraz związana z tym konstrukcja i wyposażenie, a nie sposób użytkowania, który w praktyce bywa czasem niezgodny z przeznaczeniem. O zmianie pierwotnego przeznaczenia na stałe, decyduje każdorazowo wykonanie odpowiednich robót budowlano-adaptacyjnych. W przypadku budynków (lokali) o różnym przeznaczeniu o zaliczeniu obiektu do właściwej podgrupy i rodzaju decyduje główne jego przeznaczenie.

Jednak zdaniem organów podatkowych dla określenia stawki właściwej do amortyzacji wskazanego we wniosku lokalu mieszkalnego, stanowiącego środek trwały w prowadzonej przez Wnioskodawczynię pozarolniczej działalności gospodarczej, decydujące znaczenie ma sposób faktycznego wykorzystania tego składnika majątku, a nie figurujące w dokumentach jego przeznaczenie. Zakwalifikowanie środka trwałego do odpowiedniego rodzaju Klasyfikacji Środków Trwałych nie może bowiem zależeć jedynie od faktu dochowania przez podatnika obowiązku, bądź nie dokonania zgłoszenia zmiany użytkowania lokalu mieszkalnego. Mając na względzie cyt. wyżej przepisy stwierdzić należy, iż skoro wskazany we wniosku lokal mieszkalny wykorzystywany jest w całości na potrzeby prowadzonej przez Wnioskodawczynię działalności gospodarczej (prowadzenie biura rachunkowego), to zmianie uległa funkcja tego lokalu, posiadającego pierwotnie charakter mieszkalny, na użytkowy. Oznacza to, iż prawidłową stawką do jego amortyzacji jest stawka wynosząca 2,5%, właściwa dla lokali niemieszkalnych. ( z uzasadnienia interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 18 czerwca 2012 r. - nr IBPBI/1/415-325/12/ZK).

Odpisów w wysokości 2,5% możemy dokonywać także w przypadku własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej. Pamiętajmy, że to jest wartość niematerialna i prawna a nie środki trwałe.

Ważnym jest ustalenie prawidłowej wartości lokalu mieszkalnego zanim zaczniemy go amortyzować. Do celów podatkowych wartość nieruchomości możemy ustalić zgodnie z art. 22g ust 1-10 ustawy o PIT:

 1. W przypadku kupna: cena nabycia powiększona o koszty związane z zakupem oraz wydatki związane z dostosowaniem lokalu do używania.
 2. W przypadku wybudowania we własnym zakresie: koszt wytworzenia  
 3. Wartość określona zgodnie z art. 22g ust 10 ustawy o PIT przyjmując w każdym roku podatkowym wartość stanowiąca iloczyn metrów kwadratowych  wykorzystywanej powierzchni użytkowej  i kwoty 988 zł.

Krok III

Zgłaszamy do Urzędu Skarbowego oświadczenie z którego wynika, iż siedziba naszej firmy mieści się w miejscu naszego zamieszkania  zatem część kosztów z nim związanych będzie kosztem podatkowym z naszej działalności gospodarczej.

Zgłaszamy do Urzędu Miasta fakt, przeznaczenia części naszego lokalu w którym zamieszkujemy pod biuro  i płacimy z tego tytułu większy podatek od nieruchomości. Dla przykładu wskazuję, jak kształtują się stawki podatku of nieruchomości w Warszawie w 2012 roku. Podatek ten jest kosztem podatkowym z działalności gospodarczej w momencie jego zapłaty.

Po załatwieniu formalności pozostaje nam już tylko dbać aby w kosztach podatkowych znalazły się:

- amortyzacja części nieruchomości przeznaczonej na biuro

- zaliczane do kosztów firmy części wydatków związanych z powierzchnią mieszkania przeznaczoną na firmę.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Obligacje skarbowe [marzec 2024 r.] - oprocentowanie i oferta obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

  Ministerstwo Finansów w komunikacie z 23 lutego 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa, które będą sprzedawane w marcu 2024 roku. Oprocentowanie tych obligacji nie zmieniło się w porównaniu do oferowanych w lutym br. Od 26 lutego br. można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

  Podatek od emisji CO2 w produkcji rolnej. Naukowcy obliczyli ile powinien wynosić

  W raporcie zamówionym przez rząd Danii eksperci zaproponowali wprowadzenie podatku od emisji CO2 w produkcji rolnej. Opłacie sprzeciwiają się rolnicy, a konsumenci obawiają się wzrostu cen mleka i mięsa.

  Składka na ubezpieczenie wypadkowe w 2024 roku - zmiany od 1 kwietnia. Obniżenie stopy procentowej składki dla 32 grup działalności

  Opublikowany 23 lutego 2024 r. projekt rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zmieniającego rozporządzenie w sprawie różnicowania stopy procentowej składki na ubezpieczenie społeczne z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych w zależności od zagrożeń zawodowych i ich skutków przewiduje zmianę  kategorii ryzyka dla 32 grup działalności, dzięki czemu nastąpi obniżenie stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe. Tylko w przypadku jednej grupy działalności nastąpi wzrost kategorii ryzyka i tym samym wzrost stopy procentowej składki wypadkowej. Zmiany będą obowiązywać od składek należnych za kwiecień 2024 r.

  Projekt ustawy o kryptoaktywach. Będzie nadzór nad rynkiem i ochrona inwestorów

  Projekt ustawy o kryptoaktywach przewiduje wprowadzenie nowych rozwiązań w obszarze sektora rynku kryptoaktywów, mających na celu realizację prawa unijnego, w szczególności w zakresie skutecznego nadzoru nad tym rynkiem i ochrony inwestorów. Ustawa, z pewnymi wyjątkami, ma wejść w życie z dniem 30 czerwca 2024 roku.

  Rada Ministrów zajmie się projektem nowelizacji ustawy o rachunkowości

  Nowe przepisy mają wprowadzić do polskiego porządku prawnego unijne przepisy, które nakładają na duże firmy obowiązek publikacji danych o zapłaconych podatkach.

  MF ujawniło plany dotyczące podatku Belki - nie zostanie zniesiony, a jedynie zmodyfikowany

  Nie będzie całkowitego zniesienia podatku Belki, a jedynie modyfikacja obowiązujących przepisów. Tak wynika z wypowiedzi Jarosława Nenemana, wiceministra finansów. Co czeka inwestorów i oszczędzających?

  VAT 2024: czy ujemny podatek należny zwiększa podatek naliczony?

  Należy wprowadzić przepis prawa o charakterze uściślającym, który w art. 29a ustawy o VAT dotyczącego podstawy opodatkowania, oraz w art. 86 ustawy o VAT wprowadzi uprawnienie do rozliczania w czasie ujemnego podatku należnego oraz nakaz takiego rozliczania ujemnego podatku naliczonego – postuluje prof. dr hab. Witold Modzelewski

  Dlaczego gospodarka strefy euro słabnie wobec USA od czasu wprowadzenia waluty euro?

  W ciągu 25 lat od wprowadzenia euro przewaga gospodarcza Stanów Zjednoczonych nad strefą euro zwiększyła się niemal trzykrotnie. W 1999 r. roku, kiedy wprowadzono walutę euro, gospodarka USA była o 11% większa niż gospodarka strefy euro pod względem parytetu siły nabywczej. Od tego czasu różnica ta wzrosła do 30% - piszą eksperci Allianz Trade w obszernym opracowaniu Allianz Research: „Europa wydaje się pozostawać w tyle za Stanami Zjednoczonymi na wielu frontach” w lutym 2024 r.

  Masz czteroletnie obligacje skarbowe indeksowane inflacją? Opłaca się teraz sprzedać i kupić nowe takie same

  Czteroletnie obligacje indeksowane inflacją otrzymają w marcu 2024 r. oprocentowanie niższe niż Ministerstwo Finansów oferuje za nowe papiery tego samego typu. Ze strony inwestorów racjonalnym działaniem byłoby umorzenie starszych serii i zakup nowych papierów. Konwersja może dotyczyć papierów o wartości około…  84 mld zł. Tak radzi w komentarzu z 23 lutego 2024 r. Emil Szweda z Obligacje.pl,

  Ile wynosi obecnie stopa bezrobocia? Co pokazują dane GUS?

  Stopa bezrobocia wynosząc w końcu stycznia 5,4% była o 0,3 pkt proc. wyższa niż miesiąc wcześniej - tak wynika z danych GUS. Na przełomie lutego i marca stopa bezrobocia może sięgać 5,4% - 5,5% przy liczbie bezrobotnych na poziomie 840 – 850 tys. osób.

  REKLAMA