REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wydatki na mieszkanie w kosztach firmy – jak to zrobić

mieszkanie w kosztach uzyskania przychodu firmy
mieszkanie w kosztach uzyskania przychodu firmy
Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Prowadząc działalność gospodarczą w miejscu zamieszkania mamy prawo przeznaczyć część jego powierzchni na siedzibę firmy. Z tym wiąże się możliwość zaliczenia do kosztów podatkowych firmy odpowiedniej części wydatków ponoszonych na mieszkanie. Przecież to właśnie tutaj pracujemy lub przyjmujemy klientów.

Warto skorzystać z tej możliwości i obniżyć nasz przychód o część kosztów związanych z naszym miejscem pracy w domu. Poniżej w kilku prostych krokach jak najlepiej się do tego zabrać i co możemy wliczyć do kosztów uzyskania przychodu:

REKLAMA

Autopromocja

Krok I

Wyznaczamy powierzchnię lokalu mieszkalnego przeznaczona na prowadzoną przez nas działalność gospodarczą.  

Najlepiej jeśli jest to konkretny pokój, w którym urządziliśmy biuro i część wspólnej powierzchni – np. salonu, gdzie przyjmujemy klientów. Jeśli trudno jest nam jednoznacznie określić miejsce możemy przeznaczyć pewien procent mieszkania np. 30%.

Oczywiście wszystko robimy „z głową”- musimy umieć wyjaśnić urzędowi skarbowemu dlaczego akurat taka powierzchnia jest przeznaczona pod biuro.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Krok II

Kiedy już mamy określoną powierzchnię biura:

Piszemy oświadczenie w którym informujemy, iż siedziba firmy znajduje się w miejscu naszego zamieszkania. Przeznaczamy zatem jego określoną część pod biuro. 

Kosztem naszej działalności będzie ich część ponoszona na utrzymanie mieszkania na przykład: proporcjonalnie koszty czynszu, media (prąd, woda, gaz), koszty wynajmu nieruchomości (jeśli nie jesteśmy jej właścicielem), podatek od nieruchomości, amortyzacja.

Do kosztów uzyskania przychodu możemy zaliczyć koszty najmu, mediów w momencie faktycznej za nie zapłaty. Warto więc dołączyć do dowodu wewnętrznego potwierdzenie zapłaty.

Oświadczenie o przeznaczeniu części mieszkania na siedzibę firmy

W przypadku, gdy jesteśmy właścicielami nieruchomości możemy część lokalu mieszkalnego po przekazaniu na siedzibę firmy wprowadzić do ewidencji środków trwałych i  amortyzować.

Jeżeli wykorzystujemy w działalności gospodarczej nie więcej niż 50% całkowitej powierzchni użytkowej danego lokalu mieszkalnego, to możemy zastosować stawkę amortyzacyjną w wysokości 1,5 % w stosunku rocznym.

Amortyzacja mieszkania, magazynu i samochodu wg indywidualnych stawek

Natomiast w przypadku wykorzystywania dla potrzeb firmy ponad 50% całkowitej powierzchni użytkowej danego lokalu mieszkalnego – możemy stosować 2,5% stawkę amortyzacji właściwej dla budynków (lokali) niemieszkalnych.

Co prawda z objaśnień do KŚT wynika, że o zaliczeniu budynku (lokalu) do właściwej podgrupy i rodzaju (mieszkalny, czy niemieszkalny) decyduje jego przeznaczenie oraz związana z tym konstrukcja i wyposażenie, a nie sposób użytkowania, który w praktyce bywa czasem niezgodny z przeznaczeniem. O zmianie pierwotnego przeznaczenia na stałe, decyduje każdorazowo wykonanie odpowiednich robót budowlano-adaptacyjnych. W przypadku budynków (lokali) o różnym przeznaczeniu o zaliczeniu obiektu do właściwej podgrupy i rodzaju decyduje główne jego przeznaczenie.

Jednak zdaniem organów podatkowych dla określenia stawki właściwej do amortyzacji wskazanego we wniosku lokalu mieszkalnego, stanowiącego środek trwały w prowadzonej przez Wnioskodawczynię pozarolniczej działalności gospodarczej, decydujące znaczenie ma sposób faktycznego wykorzystania tego składnika majątku, a nie figurujące w dokumentach jego przeznaczenie. Zakwalifikowanie środka trwałego do odpowiedniego rodzaju Klasyfikacji Środków Trwałych nie może bowiem zależeć jedynie od faktu dochowania przez podatnika obowiązku, bądź nie dokonania zgłoszenia zmiany użytkowania lokalu mieszkalnego. Mając na względzie cyt. wyżej przepisy stwierdzić należy, iż skoro wskazany we wniosku lokal mieszkalny wykorzystywany jest w całości na potrzeby prowadzonej przez Wnioskodawczynię działalności gospodarczej (prowadzenie biura rachunkowego), to zmianie uległa funkcja tego lokalu, posiadającego pierwotnie charakter mieszkalny, na użytkowy. Oznacza to, iż prawidłową stawką do jego amortyzacji jest stawka wynosząca 2,5%, właściwa dla lokali niemieszkalnych. ( z uzasadnienia interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 18 czerwca 2012 r. - nr IBPBI/1/415-325/12/ZK).

Odpisów w wysokości 2,5% możemy dokonywać także w przypadku własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej. Pamiętajmy, że to jest wartość niematerialna i prawna a nie środki trwałe.

Ważnym jest ustalenie prawidłowej wartości lokalu mieszkalnego zanim zaczniemy go amortyzować. Do celów podatkowych wartość nieruchomości możemy ustalić zgodnie z art. 22g ust 1-10 ustawy o PIT:

  1. W przypadku kupna: cena nabycia powiększona o koszty związane z zakupem oraz wydatki związane z dostosowaniem lokalu do używania.
  2. W przypadku wybudowania we własnym zakresie: koszt wytworzenia  
  3. Wartość określona zgodnie z art. 22g ust 10 ustawy o PIT przyjmując w każdym roku podatkowym wartość stanowiąca iloczyn metrów kwadratowych  wykorzystywanej powierzchni użytkowej  i kwoty 988 zł.

Krok III

Zgłaszamy do Urzędu Skarbowego oświadczenie z którego wynika, iż siedziba naszej firmy mieści się w miejscu naszego zamieszkania  zatem część kosztów z nim związanych będzie kosztem podatkowym z naszej działalności gospodarczej.

Zgłaszamy do Urzędu Miasta fakt, przeznaczenia części naszego lokalu w którym zamieszkujemy pod biuro  i płacimy z tego tytułu większy podatek od nieruchomości. Dla przykładu wskazuję, jak kształtują się stawki podatku of nieruchomości w Warszawie w 2012 roku. Podatek ten jest kosztem podatkowym z działalności gospodarczej w momencie jego zapłaty.

Po załatwieniu formalności pozostaje nam już tylko dbać aby w kosztach podatkowych znalazły się:

- amortyzacja części nieruchomości przeznaczonej na biuro

- zaliczane do kosztów firmy części wydatków związanych z powierzchnią mieszkania przeznaczoną na firmę.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Działalność gospodarcza osoby z niepełnosprawnością. Refundacja PFRON, zwolnienie ze składki zdrowotnej

Osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności, które prowadzą własną działalność gospodarczą, mają możliwość skorzystania z różnych ulg i form pomocy. Ich zakres i wysokość zależy od stopnia posiadanego orzeczenia o niepełnosprawności oraz ewentualnego prawa do renty. Poniżej przedstawione zostały informacje na temat najpowszechniejszych form wsparcia – w zakresie składki zdrowotnej oraz refundacji składek społecznych z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (dalej PFRON). Kwestia zwolnienia z obowiązku opłacania składki zdrowotnej opisana została z uwzględnieniem prawa przedsiębiorcy do renty.

Zmiana formy opodatkowania w 2025 r. Do kiedy i jak może to zrobić przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą?

Początek każdego roku kalendarzowego to dla przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą okazja do analizy wyniku finansowego firmy. Czasami okazuje się, że stosowany dotąd sposób rozliczeń przestał być opłacalny lub nie sprawdził się. Zbyt niskie przychody, przekroczenie obowiązujących limitów czy też zmiana skali działalności skłaniają do poszukiwania nowych rozwiązań. Wyjaśniamy, jak zmienić formę opodatkowania działalności gospodarczej.

Uwaga! Twój e-mail do urzędu może być nieważny. Ministerstwo Finansów wyjaśnia pułapkę e-Doręczeń

Czy twoje pismo do urzędu faktycznie dotarło na czas? Ministerstwo Finansów ostrzega: liczy się data nadania, a nie potwierdzenie odbioru! Sprawdź, jak uniknąć kosztownych konsekwencji przy wysyłce dokumentów drogą elektroniczną.

Cyfrowy obieg dokumentów do podpisu w małych i dużych firmach

Nowoczesny obieg dokumentów do podpisu to przyszłość Twojej firmy. Eliminuje opóźnienia, ogranicza ryzyko błędów i gwarantuje bezpieczeństwo danych. Wprowadź cyfrowe rozwiązania i przekonaj się, jak wiele możesz zyskać.

REKLAMA

Funkcjonariusz z III grupą inwalidzką (niezdolny do służby ale zdolny do pracy). Czy ma prawo do podatkowej ulgi rehabilitacyjnej?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji podatkowej uznał, że funkcjonariusze służb mundurowych, którym przyznano III grupę inwalidztwa (obejmującą zdolnych do pracy ale niezdolnych do służby) - nie mają prawa do odliczenia w ramach ulgi rehabilitacyjnej.

Kompas Konkurencyjności dla UE – ogólniki i brak konkretnych działań. Stanowisko PIPC

W dniu 29 stycznia 2025 r. Komisja Europejska przedstawiła „Kompas Konkurencyjności dla UE”. Jest to pierwsza inicjatywa nowej Komisji Europejskiej, która ustanawia konkurencyjność jako jedną z nadrzędnych zasad działania UE na czas trwania obecnej kadencji (2024-2029). Poniżej prezentujemy stanowisko Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego dotyczące ww. dokumentu Komisji Europejskiej.

Ulga termomodernizacyjna 2025: Co nowego w przepisach dla podatników?

Ulga termomodernizacyjna po zmianach. Od początku 2025 roku właściciele lub współwłaściciele domów jednorodzinnych mogą skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej także w przypadku zakupu i montażu magazynów energii. Jest to kolejna forma wsparcia rozwoju energetyki odnawialnej i zwiększenia opłacalności instalacji prosumenckich.

Uwaga na fałszywe e-maile na temat konieczności dokonania korekty PIT

Ministerstwo Finansów poinformowało, że pojawiły się fałszywe wiadomości podszywające się pod Krajową Administrację Skarbową (KAS) zawierające miedzy innymi informacje o konieczności dokonania korekty PIT-17.

REKLAMA

WIBOR zostanie zastąpiony przez POLSTR - nowy wskaźnik referencyjny. Od kiedy?

POLSTR – tak będzie nazywał się nowy wskaźnik referencyjny, który zastąpi WIBOR. Taką decyzję podjął 30 stycznia 2025 r. Komitet Sterujący Narodowej Grupy Roboczej ds. wskaźników referencyjnych.

Sądy masowo popierają przedsiębiorców w sporze o Mały ZUS Plus

Sądy Okręgowe w całej Polsce wydały ponad 60 wyroków zgodnych z interpretacją Rzecznika MŚP, uznając, że przedsiębiorcy mogą ponownie skorzystać z Małego ZUS Plus po dwóch latach przerwy. ZUS stoi na stanowisku, że okres ten powinien wynosić trzy lata. Spór trwa, a część spraw trafia do Sądu Najwyższego.

REKLAMA