reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Koszty > Koszty pracownicze > Wydatki na artykuły spożywcze dla pracowników są kosztem uzyskania przychodu pracodawcy

Wydatki na artykuły spożywcze dla pracowników są kosztem uzyskania przychodu pracodawcy

Wydatki poniesione przez spółkę z o.o. na zakup artykułów spożywczych udostępnianych swoim pracownikom w czasie pracy spełniają przesłanki wynikające z art. 15 ust. 1 ustawy o CIT. Zostały bowiem poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów. Dlatego spółka może te wydatki zaliczać do kosztów uzyskania przychodów.

Tak uznał Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w indywidualnej interpretacji podatkowej z 19 września 2016 r. (nr IBPB-2-1/4514-412/16-1/BJ).

Owoce, napoje i przekąski dla pracowników

Spółka z branży IT zatrudnia kilkudziesięciu wysoko wykwalifikowanych informatyków. Regulamin pracy obowiązujący w tej Spółce przewiduje m.in. zapewnienie pracownikom w godzinach pracy stałego dostęp do napojów, owoców oraz innych drobnych przekąsek. W tym celu  Spółka kupuje artykuły spożywcze takie jak woda, kawa, herbata, soki, słodycze, owoce, a także warzywa i inne artykuły służące jako drobne przekąski (np. kabanosy, wędliny).

Spółka we wniosku o interpretację podatkową zadała pytanie, czy takie wydatki może zaliczać do kosztów uzyskania przychodu. Jej zdaniem jest to możliwe, bo wydatki te spełniają definicję kosztów podatkowych określoną w  art. 15 ust. 1 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (ustawa o CIT).

Jakie wydatki są kosztami podatkowymi

Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach zgodził się ze Spółką.

Organ podatkowy przypomniał, że co do zasady wszystkie poniesione przez podatników wydatki (zarówno bezpośrednio, jak i pośrednio związane z uzyskiwanymi przychodami), oprócz wydatków wskazanych w art. 16 ust. 1 ustawy o CIT, mogą być zaliczane do kosztów uzyskania przychodu, o ile ich poniesienie jest związane z osiąganymi przez podatnika przychodami, przynajmniej jeżeli służą zachowaniu albo zabezpieczeniu funkcjonowania źródła przychodów.

Podatnik musi też potrafić wykazać, że wydatek uznany przez niego za koszt uzyskania przychodu jest racjonalnie i gospodarczo uzasadniony.

Zatem, zdaniem Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, kosztem uzyskania przychodów takie wydatek, który spełnia łącznie wszystkie następujące warunki:

- został poniesiony przez podatnika,

- jest definitywny (rzeczywisty),

- pozostaje w związku z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą,

- poniesiony został w celu uzyskania przychodów, zachowania lub zabezpieczenia ich źródła lub może mieć inny wpływ na wielkość osiągniętych przychodów,

- został właściwie udokumentowany,

- nie został wymieniony w art. 16 ustawy o CIT.

Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Asseco Business Solutions

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama