reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Koszty > Koszty pracownicze > Wydatki na pakiety medyczne dla pracowników i ich rodzin a koszty uzyskania przychodów

Wydatki na pakiety medyczne dla pracowników i ich rodzin a koszty uzyskania przychodów

Na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (ustawa o CIT), organy podatkowe nie kwestionują zaliczania do kosztów uzyskania przychodów tzw. kosztów pracowniczych, o ile spełniają one wymogi celowości wynikające z art. 15 ust. 1 ustawy o CIT.

Koszty te obejmują przede wszystkim wynagrodzenie zasadnicze, a także nagrody, premie i diety wypłacane na rzecz pracownika, jak również wydatki związane z podnoszeniem kwalifikacji przez pracowników oraz inne należności wynikające ze stosunku pracy.

Pracodawca na podstawie odrębnych przepisów (ustawa Kodeks pracy – dalej jako Kodeks pracy) zobowiązany jest do ponoszenia kosztów obejmujących badania wstępne, okresowe pracowników, ale także innych kosztów profilaktycznej opieki zdrowotnej pracowników, niezbędnej z uwagi na warunki pracy (art. 229 Kodeksu pracy). Na tej podstawie ponoszenie kosztów pakietów medycznych w ramach tego rodzaju świadczeń jest w pełni uzasadnione i konieczne z punktu widzenia prowadzenia działalności gospodarczej i zatrudniania pracowników, a ich zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów nie powinno budzić wątpliwości.

Również świadczenia medyczne wykraczające poza wskazany wyżej zakres medycyny pracy oraz profilaktyki zdrowia mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów podatnika. Podkreślić bowiem należy, że zapewnienie opieki medycznej może przełożyć się przede wszystkim na poprawę ogólnego stanu zdrowia pracowników, przez co zwiększy się efektywność ich pracy. Ponadto finansowanie tego typu świadczeń może stanowić dodatkowy element wynagrodzenia pracownika jako inne świadczenie związane z pracą, co pomaga uatrakcyjnić pozycję pracodawcy na rynku, ułatwić pozyskanie pracowników, a także zwiększyć motywację do pracy. Wszystkie te czynniki mogą przekładać się na przychody generowane przez podatnika, jak również pośrednio wpływać na zabezpieczenie źródła tych przychodów.

Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata

Wobec powyższego, można wskazać, że koszty poniesione przez podatnika w celu współfinansowania pakietów medycznych dla swoich pracowników, obejmujących świadczenia inne niż podstawowy zakres medycyny pracy oraz profilaktyki zdrowia, mogą być zakwalifikowane do kosztów uzyskania przychodów (por. interpretacje indywidualne: Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 29.02.2016 r., znak IBPB-1-1/4510-284/15/ESZ, oraz Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 17.12.2015 r., znak IPPB5/4510-1148/15-2/BC).

Podkreśla się przy tym, że skorzystanie bądź nieskorzystanie przez pracownika w danym okresie z usług zdrowotnych zapewnionych w ramach pakietów medycznych, pozostaje bez wpływu na uprawnienie pracodawcy do zaliczenia ponoszonych przez niego wydatków na ten cel do kosztów uzyskania przychodów (por. interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 22.07.2014 r., znak IPPB5/423407/142/AS).

W tym miejscu, w odniesieniu do pakietu medycznego obejmującego również członków rodzin pracowników należy zwrócić uwagę na dopuszczalność zaliczenia kosztów nabycia tego rodzaju pakietów do kosztów uzyskania przychodów. Można bowiem spotkać argumentację, zgodnie z którą zapewnienie abonamentu medycznego również osobom bliskim pracownika, wpływa pozytywnie na postrzeganie pracodawcy i budowanie z nim głębszych relacji, a także poprawę atmosfery w miejscu pracy w związku z oferowaniem przez niego atrakcyjnych form wynagrodzenia.

Organy podatkowe przychylają się również do poglądu, iż finansowanie przez pracodawcę pakietów medycznych dla rodzin pracowników ma także wydatny wpływ na efektywność działalności gospodarczej tego pracodawcy, gdyż dzięki poprawie opieki medycznej, a tym samym skuteczniejszej profilaktyce zdrowotnej, członkowie rodzin pracowników rzadziej chorują, wskutek czego pracownicy nie muszą zwalniać się z pracy w celu zapewnienia opieki chorym członkom swoich rodzin. Wskazać przy tym należy, że obecnie organy podatkowe akceptują ujęcie tej części wydatków, która przypada na pakiet medyczny dla członków rodzin pracowników, po stronie kosztów podatkowych (por. interpretacje indywidualne: Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 19.04.2016 r., znak ILPB3/4510-1-55/16-4/JG, oraz Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 29.02.2016 r., znak IBPB-1-1/4510-284/15/ESZ).

Nie można jednak nie zauważyć w przedstawionym podejściu pewnego ryzyka podatkowego związanego z kwestionowaniem ww. wydatków (w części dotyczącej rodzin pracowników) w kosztach uzyskania przychodów z uwagi na to, że wydatki na rzecz rodzin pracowników (zapewnienie przez pracodawcę opieki medycznej rodzinom pracowników) stanowią zasadniczo wydatki osobiste, co do zasady nie mające związku z prowadzoną działalnością.

Tomasz Pastuszka

Konsultant Podatkowy w ECDDP Sp. z o.o.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Nowy JPK_VAT

Korekta w nowym JPK_V7 – jak to zrobić?

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Frątczak

Doświadczony coach i trener biznesu, menedżer z dyplomem MBA. Ekspert w CEO Solutions. Akredytowany trener w Ernst &Young Academy of Business.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama