Odtworzenie zniszczonej dokumentacji
REKLAMA
REKLAMA
W takiej sytuacji trzeba spróbować ustalić przychody i koszty firmy na podstawie innych dowodów i w ten sposób odtworzyć stan zobowiązań podatkowych.
REKLAMA
Trzeba pamiętać, że organy podatkowe mogą podjąć działania zmierzające do oszacowania wielkości dochodu podatnika w oparciu o przepis art. 23 § 1 ustawy Ordynacja podatkowa.
Polecamy: ustawa VAT
Zgodnie z jego treścią, organ podatkowy określa podstawę opodatkowania w drodze oszacowania, jeżeli:
- brak jest ksiąg podatkowych lub innych danych niezbędnych do jej określenia lub
- dane wynikające z ksiąg podatkowych nie pozwalają na określenie podstawy opodatkowania, lub
- podatnik naruszył warunki uprawniające do korzystania ze zryczałtowanej formy opodatkowania.
W sytuacji zaistnienia zdarzenia losowego jakim jest np. pożar, czy powódź nie tylko w interesie podatnika, ale nawet jego obowiązkiem jest poczynić starania mające na celu odtworzenie zniszczonej dokumentacji.
Polecamy serwis: Urząd Skarbowy
Podatnik może się więc zwrócić się do kontrahentów o wystawienie duplikatów faktur, a także posłużyć np. elektronicznymi kopiami dokumentów i ewidencji - o ile takie były prowadzone i zachowały się.
Organy podatkowe mogą w tym przypadku współpracować z podatnikiem w odtwarzaniu utraconych dokumentów, jednak podkreślić trzeba, że to przede wszystkim podatnik posiada wiedzę dotyczącą zaistniałych zdarzeń gospodarczych, dlatego też nie może on biernie przyglądać się ewentualnym działaniom organów podatkowych.
Nie można przy tym zapominać także, że to na podatniku, a nie na organach podatkowych spoczywa ciężar dowodu w zakresie dokumentów źródłowych stanowiących podstawę zapisów w ewidencjach księgowych (wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 4 listopada 2003 r. III SA 2763/02 Przegląd Orzecznictwa Podatkowego 2004/4 poz. 74).
Podstawa prawna:
Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów ( Dz.U z 2003 Nr 152 poz 1475 ze zm.)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat