Jak udokumentować w kpir wydatki dokonane za pomocą karty kredytowej
REKLAMA
REKLAMA
Zgodnie z ogólną definicją kosztów uzyskania przychodów zawartą w art. 22 ust. 1 ustawy o PIT są nimi koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.
REKLAMA
Polecamy: Karta podatkowa - poradnik użytkownika
Niewątpliwie można stwierdzić, że wydatkami takimi może być zakup literatury fachowej. Jednakże aby wydatek został zaliczony do kosztów musi być odpowiednio udokumentowany (zgodnie z przepisami). Dowód taki powinien spełniać określone wymogi formalne.
Sposób dokumentowania poniesionych wydatków uregulowany został w rozporządzeniu z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. Nr 152, poz. 1475 z późn. zm.).
Zgodnie z § 12 ust. 3 podstawą zapisów w księdze są dowody księgowe, którymi są:
1) faktury VAT, w szczególności faktury VAT marża, faktury VAT RR, faktury VAT MP, dokumenty celne, rachunki oraz faktury korygujące i noty korygujące, zwane dalej "fakturami", odpowiadające warunkom określonym w odrębnych przepisach, lub 2) inne dowody, wymienione w § 13 i 14, stwierdzające fakt dokonania operacji gospodarczej zgodnie z jej rzeczywistym przebiegiem i zawierające co najmniej:
a) wiarygodne określenie wystawcy lub wskazanie stron (nazwę i adresy) uczestniczących w operacji gospodarczej, której dowód dotyczy,
b) datę wystawienia dowodu oraz datę lub okres dokonania operacji gospodarczej, której dowód dotyczy, z tym że jeżeli data dokonania operacji gospodarczej odpowiada dacie wystawienia dowodu, wystarcza podanie jednej daty,
c) przedmiot operacji gospodarczej i jego wartość oraz ilościowe określenie, jeżeli przedmiot operacji jest wymierny w jednostkach naturalnych,
d) podpisy osób uprawnionych do prawidłowego udokumentowania operacji gospodarczych
– oznaczone numerem lub w inny sposób umożliwiający powiązanie dowodu z zapisami księgowymi dokonanymi na jego podstawie.
Ponadto zgodnie z § 13 rozporządzenia za dowody księgowe uważa się:
1) dzienne zestawienia dowodów (faktur dotyczących sprzedaży) sporządzone do zaksięgowania ich zbiorczym zapisem;
2) noty księgowe, sporządzone w celu skorygowania zapisu dotyczącego operacji gospodarczej, wynikającej z dowodu obcego lub własnego, otrzymane od kontrahenta podatnika lub przekazane kontrahentowi;
3) dowody przesunięć;
4) dowody opłat pocztowych i bankowych;
5) inne dowody opłat, w tym dokonywanych na podstawie książeczek opłat, oraz dokumenty zawierające dane, o których mowa w § 12 ust. 3 pkt 2.
Polecamy: Podatek od spadków i darowizn
Także na podstawie § 14 ust. 1 ww. rozporządzenia na udokumentowanie zapisów w księdze, dotyczących niektórych kosztów (wydatków), mogą być sporządzone dokumenty zaopatrzone w datę i podpisy osób, które bezpośrednio dokonały wydatków (dowody wewnętrzne). Powinny one określać:
- przy zakupie: nazwę towaru oraz ilość, cenę jednostkową i wartość, a
- w innych przypadkach: przedmiot operacji gospodarczych i wysokość kosztu (wydatku).
W związku z tym, zgodnie z obowiązującymi przepisami, należy stwierdzić, że poniesione wydatki udokumentowane tylko w formie zestawienia operacji kartą kredytową nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. Bowiem żaden z przepisów rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów nie przewiduje takiej formy udokumentowania dokonanych zakupów.
Trzeba w takiej sytuacji zawsze dysponować dodatkowo fakturą lub choćby rachunkiem.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat