reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama

PCC

Rozwiązanie umowy bez zwrotu podatku od czynności cywilnoprawnych

Aktualizacja: 16.12.2009

Podatnik, który za zgodą drugiej strony rozwiązał umowę, nie ma prawa do zwrotu podatku od czynności cywilnoprawnych. »

Od kupna psa trzeba zapłacić podatek

Aktualizacja: 14.12.2009

Kupując zwierzę, trzeba zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych. Płacony jest od ceny zwierzęcia. »

PCC od umowy zawartej przez szkołę

Aktualizacja: 06.10.2009

Szkoła wyższa, będąca podatnikiem VAT, zawarła z osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej umowę na zakup używanego mikroskopu. Sprzęt ten, o wartości przekraczającej 1000 zł, będzie służył do celów dydaktycznych, a także będzie wykorzystany na potrzeby naukowe. Czy umowa taka podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych? »

Wykonywanie usług obrotu wierzytelnościami bez PCC

Aktualizacja: 21.07.2009

Nabycie wierzytelności przez podmiot zajmujący się skupowaniem wierzytelności i dochodzeniem ich od dłużników stanowi świadczenie przez nabywcę wierzytelności na rzecz jej zbywcy usługi w myśl art. 8 ust. 1 ustawy o VAT z 2004 r. W związku z tym to świadczenie podmiotu nabywającego wierzytelności należy uznać za czynność podlegającą VAT. Z faktu, że sprzedaż wierzytelności własnej po stronie sprzedawcy nie jest usługą, nie można wywodzić, że usługi nie świadczy nabywca wierzytelności. Zatem czynność nabycia wierzytelności w ramach wykonywania usług obrotu wierzytelnościami nie podlega PCC. »

Jak opodatkować sprzedaż udziałów

Aktualizacja: 09.07.2009

Jaką stawką PCC opodatkować sprzedaż udziałów pomiędzy wspólnikami powodującą zmianę umowy spółki z o.o. (ustąpienie wspólnika)? »

Pożyczka za granicą jest nieopodatkowana

Aktualizacja: 20.03.2009

Umowa pożyczki pieniędzy z zagranicznego konta nie podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych, jeżeli została zawarta poza Polską. »

Fiskus może podwyższyć cenę sprzedaży

Aktualizacja: 27.02.2009

Podatnik, który sprzeda nieruchomość za kwotę odbiegającą od ceny rynkowej, nie uniknie podatku. Fiskus może go naliczyć na podstawie opinii biegłego o wartości rynkowej rzeczy. »

Kiedy zapłacony pcc podlega zwrotowi

Aktualizacja: 07.11.2008

Zawarliśmy umowę spółki z o.o. i złożyliśmy deklarację PCC-1. Spółka nie podjęła działalności. Nie została zarejestrowana. Umowa została zerwana. Czy można odzyskać zapłacony podatek od czynności cywilnoprawnych? »

Czy cash pooling podlega PCC

Aktualizacja: 29.08.2008

Czy czynności wykonywane w ramach systemu cash pooling prowadzonego przez bank podlegają podatkowi od czynności cywilnoprawnych? »

Pożyczka udzielona poza Polską nie podlega PCC

Aktualizacja: 28.08.2008

Udzielenie pożyczki polskiemu podatnikowi przez spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością poza krajem nie podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych. »

Czy umowa pożyczki zawarta przez podmiot powiązany podlega PCC

Aktualizacja: 22.07.2008

Czy podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych umowa pożyczki zawarta przez podmiot powiązany - spółkę polską na rzecz spółki-matki, mającej siedzibę w Czechach - jeżeli umowa ta podpisana została za granicą i tam też znajduje się przedmiot tej umowy. Pożyczkodawca (spółka polska) jest udziałowcem (akcjonariuszem) pożyczkobiorcy (spółki czeskiej), pożyczka dokonywana jest między spółkami kapitałowymi, a ośrodek zarządzania spółki czeskiej znajduje się w Czechach. O rozwiązanie tego problemu poprosiliśmy Izbę Skarbową w Poznaniu oraz Andrzeja Paczuskiego z KPT Podatki. »

Opłata podatku od służebności gruntowych

Aktualizacja: 26.06.2008

Ustanowienie prawa służebności gruntowych podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych lub podatkowi od spadków i darowizn. »

Czy umowa sprzedaży wierzytelności podlega PCC

Aktualizacja: 09.06.2008

Czy umowa sprzedaży wierzytelności własnej zawarta przez podatników VAT podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych zgodnie z art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych? »

Udzielanie pożyczek z ZFŚS

Aktualizacja: 03.04.2008

Moje pytanie dotyczy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC) pożyczek udzielanych z ZFŚS. Czytałam, że pożyczki udzielane w ramach ZFŚS na cele mieszkaniowe nie podlegają VAT. Odsetki od pożyczek oraz odsetki naliczane przez bank zasilają konto funduszu, a więc nie są wynagrodzeniem pracodawcy. Czy w tej sytuacji pożyczki udzielane w ramach ZFŚS podlegają PCC? »

Czy od umowy przedwstępnej płaci się podatek

Aktualizacja: 18.03.2008

Czy samo zawarcie umowy przedwstępnej sprzedaży nieruchomości oraz umowy warunkowej sprzedaży nieruchomości powoduje powstanie obowiązku podatkowego w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych? »

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Kowalczyk

Ekspert w zakresie akcyzy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama