REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak wystawić PIT-11, aby skorygować nieprawidłowo pobrany podatek

inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Czy w PIT-11 należy wykazywać przychody z tzw. „małych umów zleceń”, tj. od umów opłacanych miesięcznie w wysokości nie wyższej niż 200 zł? Jak wystawić PIT-11, gdy w 2009 r. od wypłaconego pracownikowi świadczenia pieniężnego z zfśs została pobrana zaliczka, skoro w sierpniu ub.r. wprowadzono zwolnienie takich świadczeń z podatku? To tylko nieliczne pytania, jakie nasuwają się płatnikom podatku, którzy muszą wystawić informacje PIT-11.

PIT-11 bez podatku ryczałtowego, poza jednym wyjątkiem...

Od 2009 r. niektóre przychody z działalności wykonywanej osobiście (m.in. z tytułu umowy zlecenia, umowy o dzieło, kontraktu menedżerskiego, powołania do składu zarządu, rady nadzorczej, komisji lub innego organu stanowiącego osoby prawnej) podlegają opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym w wysokości 18% (bez pomniejszania przychodu ani o koszty jego uzyskania, ani o składki ZUS). Taki sposób opodatkowania ma zastosowanie, jeżeli suma należności określonych w umowie lub w umowach zawartych z osobą niebędącą pracownikiem płatnika z tego samego tytułu nie przekracza miesięcznie od tego samego płatnika kwoty 200 zł (art. 30 ust. 1 pkt 5a updof).

REKLAMA

Autopromocja

WAŻNE!

Przychody z tytułu działalności wykonywanej osobiście, osiągane w wysokości do 200 zł miesięcznie przez osoby niebędące pracownikami danego pracodawcy, są opodatkowane zryczałtowanym podatkiem dochodowym w wysokości 18% przychodu.

Gdy umowa lub umowy zawarte z osobą niebędącą pracownikiem płatnika wprost nie określają kwoty należności, a wyłącznie sposób jej wyliczenia (np. jako iloczyn stawki godzinowej i czasu pracy), wówczas w podatku dochodowym od osób fizycznych nie ma zastosowania zryczałtowana forma opodatkowania. Od należności z takich umów (bez względu na jej wysokość) trzeba pobierać zaliczkę na podatek.

Ustawodawca w poruszonej kwestii odwołał się wyraźnie do miesięcznej sumy należności określonej w umowie, a nie do miesięcznej sumy należności wypłaconej na podstawie umowy. Zatem o konieczności naliczenia podatku zryczałtowanego nie przesądza faktyczna kwota wypłacona za realizację konkretnej umowy, lecz sama treść umowy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

PRZYKŁAD

Klub sportowy zawarł z malarzem umowę zlecenia na pomalowanie 3 pomieszczeń szatni. Strony określiły w umowie wynagrodzenie w wysokości 450 zł. Malarz z uwagi na przyjęcie innego zlecenia pomalował tylko jedno pomieszczenie i dlatego klub sportowy wypłacił mu jedynie 150 zł. Od tej kwoty powinna być obliczona i pobrana zaliczka na podatek dochodowy, a nie ryczałt, ponieważ kwota wynikająca z umowy przekraczała 200 zł.

Należności opodatkowanych w sposób zryczałtowany nie należy wykazywać w PIT-11. Podatnik nie ma tym samym obowiązku ujmowania tych przychodów w zeznaniu rocznym. Jeżeli jednak podatek ryczałtowy został pobrany niesłusznie, to płatnik powinien pobrać zaliczkę na podatek, przychód powinien być wykazany w PIT-11 i rozliczony w rocznym zeznaniu podatkowym.

Podatek pobrany od świadczeń w zfśs trzeba skorygować

Od 2009 r. z opodatkowania zwolnione są zarówno świadczenia rzeczowe, jak i pieniężne sfinansowane z zfśs lub funduszy związkowych - w granicach łącznego limitu do 380 zł w roku podatkowym.

Zmiana przepisów zwalniająca z podatku świadczenia pieniężne wypłacone z zfśs i funduszy związkowych weszła w życie 22 sierpnia 2009 r., ale objęła wszystkie przychody wypłacone od 1 stycznia 2009 r.

 

Jeżeli pracodawca wypłacił takie świadczenie przed 22 sierpnia 2009 r. i pobrał od niego zaliczkę na podatek dochodowy, wówczas, zgodnie z wyjaśnieniem Ministerstwa Finansów, w informacji PIT-11 lub PIT-40 powinien wykazać:

● wartość przychodu (dochodu) bez uwzględniania kwoty świadczenia, które jest obecnie zwolnione z podatku,

● faktycznie pobrane zaliczki (w tym od świadczenia pieniężnego zwolnionego z opodatkowania).

W ten sposób kwota nadpłaconej zaliczki na podatek zmniejszy kwotę podatku do zapłaty lub powiększy kwotę nadpłaty wynikającą z rozliczenia rocznego.

PRZYKŁAD

Pracodawca, biorąc pod uwagę kryterium socjalne, przyznał w marcu 2009 r. pracownikowi świadczenie pieniężne z zfśs w wysokości 200 zł, które opodatkował. Następnie w grudniu 2009 r. przekazał zatrudnionemu w całości sfinansowane ze środków zfśs paczki świąteczne o wartości 150 zł oraz dla dziecka o wartości 100 zł. Łączna wartość świadczeń rzeczowych i pieniężnych wyniosła w 2009 r. 450 zł (200 zł + 150 zł + 100 zł), co oznacza, że limit uprawniający do zwolnienia z opodatkowania (380 zł) został przekroczony o 70 zł. Pracodawca, mimo że naliczył w marcu podatek od pieniędzy wypłaconych z funduszu socjalnego (200 zł), w PIT-11 powinien wykazać w rubryce z przychodami jedynie kwotę 70 zł oraz faktycznie pobraną zaliczkę (naliczoną od 200 zł).

Więcej na temat prawidłowego sporządzania informacji PIT-11 za 2009 r. przeczytasz w dodatku do Monitora Prawa Pracy i Ubezpieczeń nr 3/2010 „Rozliczenie roczne w informacji PIT-11 za 2009 r.”.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowa era fundacji rodzinnych w Polsce: wyzwania i korzyści po roku funkcjonowania

W ciągu roku od wprowadzenia przepisów o fundacjach rodzinnych, powstało ich ponad tysiąc, a setki innych czekają na rejestrację. Niemniej jednak, w tym okresie pojawiły się pewne aspekty wymagające poprawy.

Rzecznik MŚP: Liczne małe firmy nie udźwigną kosztów podwyżki płacy minimalnej od 2025 roku. Upadną lub zawieszą działalność

Podwyżka minimalnego wynagrodzenia za pracę, które od 1 stycznia 2025 r. ma wynosić ponad 4,6 tys. złotych brutto, sprawi, że wielu małych firm nie będzie stać na zatrudnianie pracowników - poinformowała PAP rzeczniczka małych i średnich przedsiębiorców Agnieszka Majewska.

Składka zdrowotna to zwykły podatek. Przedsiębiorcy czekają na ryczałtową składkę (realizację obietnicy wyborczej). Doczekają się?

Negatywne skutki „Polskiego Ładu” odczuwa wielu przedsiębiorców zwłaszcza z sektora MŚP. Tzw. „Polski Ład” przedsiębiorcom kojarzy się głównie z tego, że składka na ubezpieczenie zdrowotne jest miesięczna i niepodzielna, i wynosi 9% podstawy wymiaru składki – uważa dr n. pr. Marek Woch – b. Zastępca Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. 

Spółki odetchną z ulgą. Minister finansów szykuje ważne zmiany w podatku

Sprawa dotyczy podatku u źródła. Ministerstwo Finansów chce, aby obcokrajowiec, który zasiada w zarządzie polskiej spółki, nie musiał już musiał mieć polskiego numeru PESEL lub NIP do podpisania oświadczenia, które pozwoli spółce nie potrącać i nie płacić polskiemu fiskusowi podatku u źródła od należności wypłacanych za granicę. Pisze o tym "Dziennik Gazeta Prawna".

REKLAMA

Wakacje od ZUS już w 2024 roku - kto i kiedy może skorzystać? Jak to zrobić?

Wielu przedsiębiorców na to czekało. Wakacje od ZUS już niedługo staną się faktem. 9 maja 2024 roku uchwalono nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw, która wprowadza do polskiego prawa tzw. wakacje składkowe. Nowe przepisy wchodzą w życie 1 listopada 2024 roku. Podpowiadamy, od kiedy można skorzystać z tego rozwiązania i jakie warunki należy spełnić.

Urlop wypoczynkowy 2024 (od A do Z). Wymiar, zasady, wynagrodzenie, zmiana pracodawcy, prawa i obowiązki pracownika oraz zakładu pracy

Jaki jest wymiar urlopu wypoczynkowego i od czego zależy? Jak powinien być udzielany urlop wypoczynkowy? Co to jest urlop proporcjonalny? Jakie są prawa i obowiązki pracodawcy a jakie pracownika? Wyjaśnia specjalistka ds. kadr i płac.

Samofakturowanie - kto powinien wystawić duplikat faktury?

W imieniu niektórych sprzedawców wystawiam faktury na zasadzie samofakturowania. Jak powinienem postąpić, jeżeli jeden ze sprzedawców zgłosił mi, że zgubił fakturę, którą dla niego wystawiłem. Czy mogę mu wystawić duplikat?

Dążenie do płacenia jak najniższych podatków nie jest zakazane, jest naturalnym prawem każdego podatnika. Takie jest stanowisko NSA

Dążenie do płacenia jak najniższych podatków nie jest prawnie zakazane, a jest niejako naturalnym prawem każdego podatnika. Organy, a później sądy, mogą jedyni oceniać zgodność z prawem tych dążeń. Przypomniał sąd administracyjny, uchylając zaskarżoną przez przedsiębiorcę decyzję naczelnika urzędu celno-skarbowego.

REKLAMA

Składka zdrowotna odpowiada za likwidację niejednego mikroprzedsiębiorstwa. To największy grzech Polskiego Ładu. Będą zmiany w przepisach

Polski Ład kojarzy się przedsiębiorcom głównie ze składką zdrowotną. Właściciele firm płacą zdecydowanie więcej niż przed reformą. "Składka zdrowotna odpowiada za likwidację niejednego mikroprzedsiębiorstwa. To największy grzech Polskiego Ładu" – uważa Damian Trepanowski, członek zarządu Business Tax Group. Rząd obiecuje zmianę problematycznych przepisów.

Cena LPG o 20% w górę na jesieni 2024 r. Po 20 grudnia pełne embargo na gaz z Rosji

Ilość LPG na polskim rynku w 2024 r. bardzo wzrosła, więc efektu wstrzymania dostaw tego paliwa z Rosji jeszcze nie widać - ocenił dla PAP dyrektor Generalny Polskiej Organizacji Gazu Płynnego Bartosz Kwiatkowski. Jego zdaniem wzrost cen LPG, o co najmniej 20 proc. będzie odczuwalny jesienią.

REKLAMA