Wydatków na operację nie można odliczyć w ramach ulgi rehabilitacyjnej
REKLAMA
Taki wniosek wypływa z interpretacji udzielonej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy w sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie odliczania od dochodu w ramach ulgi rehabilitacyjnej wydatków na operację oczu.
REKLAMA
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że podatnik jest osobą niepełnosprawną, zakwalifikowaną do I grupy inwalidztwa. Niepełnosprawność ma charakter stały i orzeczenie zostało wydane na stałe. Podatnik poniósł wydatki na operację zaćmy w obu oczach, która miała na celu zmniejszenie następstw nieodwracalnych zmian podstawowych funkcji organizmu. W związku z powyższym podatnik zadał następujące pytanie: Czy koszt operacji może zostać odliczony od dochodu na podstawie art. 26 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (bez badań, konsultacji i innych kosztów)?
Ulga rehabilitacyjna w PIT 2014 / 2015
Zgodnie z wyjaśnieniami Izby Skarbowej w Bydgoszczy rodzaje wydatków na cele rehabilitacyjne uprawniające do odliczeń od dochodu przed opodatkowaniem zawiera art. 26 ust. 7a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.), zaś zasady i warunki dokonywania tych odliczeń określone zostały w ust. 7b-7g tego artykułu.
Wydatkami, o których mowa w ustawie są wydatki poniesione na odpłatność za pobyt na leczeniu w zakładzie lecznictwa uzdrowiskowego, za pobyt w zakładzie rehabilitacji leczniczej, zakładach opiekuńczo-leczniczych i pielęgnacyjno-opiekuńczych oraz odpłatność za zabiegi rehabilitacyjne.
Ustawa o PIT nie zawiera definicji pojęcia „zabieg”, „rehabilitacja” oraz „rehabilitacja lecznicza”. Zatem koniecznym jest wyjaśnienie tych pojęć w oparciu o definicje encyklopedyczne oraz wydaną z zakresu rehabilitacji literaturę. Zgodnie z definicją tych pojęć zawartą w „Słowniku wyrazów obcych” (PWN, Warszawa 1991 r.) oraz „Encyklopedii” PWN:
- zabieg stanowi interwencję mającą na celu wywołanie określonego skutku, zwykle będącą środkiem zaradczym przeciwdziałającym czemuś (np. skutkom choroby);
- rehabilitacja jest to przywrócenie choremu sprawności fizycznej i psychicznej poprzez stosowanie odpowiednich zabiegów leczniczych;
- rehabilitacja lecznicza zaś to połączenie leczenia z postępowaniem usprawniającym, które obejmuje zabiegi fizykoterapeutyczne, wodolecznictwo, światłolecznictwo, elektrolecznictwo, mechanoterapię i kinezyterapię.
Zatem w ramach ulgi rehabilitacyjnej mieszczą się wydatki na zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne zlecone przez lekarza poniesione przez osobę niepełnosprawną.
Katalog wydatków wymienionych w ustawie o PIT jest katalogiem zamkniętym, co oznacza, że odliczeniu podlegają jedynie wydatki enumeratywnie w nim wymienione. Rozszerzająca interpretacja przepisu ustawy jest niedozwolona.
W związku z powyższym bydgoska izby stwierdziła, iż niekwestionowanym jest w przedmiotowej sprawie fakt, iż operacja - zabieg okulistyczny usunięcia zaćmy w przypadku podatnika miał na celu przywrócenie jego oczom częściowej zdolności widzenia, jednakże wydatek poniesiony na zabieg okulistyczny nie mieści się w dyspozycji art. 26 ust. 7a pkt 6 ustawy o PIT, ponieważ nie można go zakwalifikować jako zabiegu rehabilitacyjnego, lecz wyłącznie jako zabieg o charakterze medycznym. Wobec tego podatnik nie może odliczyć od dochodu wydatku poniesionego na operację.
Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 5 sierpnia 2010 r., nr ITPB2/415-457/10/MM.
Adam Kuchta
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat