Jak opodatkować wynagrodzenie obcokrajowca
REKLAMA
2 lipca 2010 r. spółka zatrudniła wiceprezesa zarządu (podatnika) na podstawie kontraktu menedżerskiego. Zatrudniona osoba posiada obywatelstwo brytyjskie, natomiast w Republice Południowej Afryki wskazała miejsce zamieszkania (oraz adres do korespondencji). Miejsce zamieszkania podatnika nie zostało udokumentowane do celów podatkowych certyfikatem rezydencji. Nowo zatrudniony wiceprezes nie przedstawił także spółce karty czasowego pobytu w Polsce.
REKLAMA
Spółka zwróciła się o rozstrzygnięcie:
- Czy od wynagrodzenia takiej osoby powinna pobrać podatek dochodowy w formie ryczałtu (w wysokości 20% przychodu)?
- Czy podatek dochodowy we wskazanej formie można pobierać tylko przez okres 183 dni, a następnie należy traktować podatnika jako osobę mającą miejsce zamieszkania na terytorium RP i od tego momentu pobierać podatek na zasadach ogólnych?
- Jaki urząd skarbowy będzie dla podatnika właściwy miejscowo?
Stanowisko dyrektora IS
Zdaniem organu podatkowego w przedstawionej sprawie należy uwzględnić postanowienia umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartej 10 listopada 1993 r. między rządem Rzeczypospolitej Polskiej a rządem Republiki Południowej Afryki - Dz.U. z 1996 r. nr 28, poz. 124.
Wynagrodzenie osób mających miejsce zamieszkania w RPA z tytułu członkostwa w radzie nadzorczej spółki mającej siedzibę w Polsce mogą być opodatkowane w Polsce (art. 16 wyżej powołanej umowy).
Jednocześnie w Polsce dochód ten podlega opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 29 ust. 1 pkt 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - Dz.U. z 2010 r. nr 51, poz. 307; ost. zm. Dz.U. z 2011 r. nr 75, poz. 398 (dalej: updof). Od przychodów z kontraktu menedżerskiego, uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez osoby niemające w Polsce miejsca zamieszkania, pobiera się więc podatek w formie ryczałtu w wysokości 20% przychodu. Przepis ten stosuje się z uwzględnieniem umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczpospolita Polska (art. 29 ust. 2). Natomiast zastosowanie stawki podatku wynikającej z właściwej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania lub niepobranie (niezapłacenie) podatku zgodnie z taką umową jest uwarunkowane udokumentowaniem miejsca zamieszkania podatnika dla celów podatkowych uzyskanym od niego certyfikatem rezydencji. Osoba zatrudniona przez spółkę takiego certyfikatu nie przedstawiła.
Zdaniem dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie wynagrodzenie wskazanego wiceprezesa polskiej spółki, mającego miejsce zamieszkania w RPA, jest więc opodatkowane 20% zryczałtowanym podatkiem dochodowym do momentu przekroczenia 183 dni w roku podatkowym (zgodnie z art. 29 ust. 1 pkt 1 updof). Ponieważ osoba ta nie przedstawiła płatnikowi certyfikatu rezydencji, przedmiotowe wynagrodzenie zostanie opodatkowane na zasadach ogólnych dopiero po przekroczeniu 183 dni pobytu w roku podatkowym. Ten sposób opodatkowania obejmie jednak cały okres przebywania na terytorium Polski i pełnienia funkcji wiceprezesa w danym roku podatkowym (w tym przypadku w 2011 r.). Zaliczki na podatek oraz kwoty zryczałtowanego podatku spółka powinna przekazywać na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik właściwy według siedziby bądź miejsca prowadzenia działalności, gdy spółka nie posiada siedziby.
Interpretacja indywidualna dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 12 kwietnia 2011 r. (sygn. IPPB4/415-67/11-2/SP).
Opracowała Monika Bryniak
specjalista w zakresie podatków
źródło: Informator Prawno-Podatkowy
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA