reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > Jak złożyć oświadczenie PIT-12 za 2011 r.

Jak złożyć oświadczenie PIT-12 za 2011 r.

Przed 10 stycznia 2012 r. podatnicy muszą złożyć płatnikowi oświadczenie, że zamierzają skorzystać z możliwości sporządzenia rozliczenia rocznego za 2011 r. przez płatnika. Krajowa Informacja Podatkowa stoi na stanowisku, że PIT-12 mogą złożyć do 10 stycznia 2012 r. włącznie. Powinni to zrobić na specjalnie przeznaczonym do tego formularzu PIT-12 (wersja 5). Podatnik, który złoży płatnikowi oświadczenie po tym terminie, nie otrzyma od płatnika PIT-40. Nadal formularza PT-12 nie mogą złożyć podatnicy rozliczający się wspólnie z małżonkiem lub jako osoba samotnie rozliczająca się z dzieckiem oraz podatnicy, którzy zamierzają skorzystać z ulgi na dziecko.

Możliwość zlecenia płatnikowi rozliczenia rocznego podatku dochodowego dotyczy m.in. pracowników, którzy uzyskali dochody tylko od swojego pracodawcy.

Rozliczenie to jest możliwe tylko w przypadku pracowników, którzy nie korzystają z większości preferencji przewidzianych przez ustawę o podatku dochodowym od osób fizycznych. Należy do nich m.in. wspólne rozliczenie z małżonkiem lub dzieckiem. Ministerstwo Finansów rozważało możliwość składania oświadczenia PIT-12 przez pracowników chcących rozliczyć się wspólnie z małżonkiem lub osoby samotne rozliczające się z dzieckiem, ale wycofało się z tego pomysłu. Zmiany w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych wprowadzone w 2011 r. oraz wchodzące w życie od 1 stycznia 2012 r. nie przewidują zmian w tym zakresie.

Z rozliczenia podatku przez płatnika może zatem w 2012 r. skorzystać pracownik, który:

• nie korzysta z odliczeń od dochodu, z wyjątkiem odliczenia składek ZUS,

• odlicza od podatku tylko kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Zobacz także: Serwis PIT 2011

Na skutek dokonanej w 2008 r. nowelizacji przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych pracownicy składający oświadczenie PIT-12 zostali pozbawieni możliwości skorzystania z ulgi prorodzinnej. Obowiązujące od 1 stycznia 2012 r. przepisy również nie przewidują zmian w tym zakresie. Oznacza to, że podatnicy, którzy chcieliby skorzystać w rozliczeniu dochodów za 2011 r. z ulgi z tytułu posiadania dzieci, nie mogą złożyć płatnikowi oświadczenia PIT-12.

Pracodawcy mają obowiązek sporządzenia za pracownika rocznego rozliczenia za 2011 r. na formularzu PIT-40 w terminie do końca lutego 2012 r. W tym samym terminie powinni przekazać to rozliczenie pracownikowi oraz urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania pracownika. Złożenie pracodawcy oświadczenia PIT-12 w terminie do 10 stycznia br. zwalnia pracownika z konieczności samodzielnego rozliczenia się z fiskusem. Nie pozbawia go jednak takiej możliwości. W sytuacji gdy pracownik, mimo złożonego przez pracodawcę rozliczenia na formularzu PIT-40, zdecyduje się złożyć samodzielnie roczne rozliczenie swoich dochodów, ma taką możliwość. W takim przypadku powinien do składanego zeznania dołączyć pismo wyjaśniające przyczyny takiego postępowania.

• art. 37 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307; ost.zm. Dz.U. z 2011 r. Nr 234, poz. 1391

Katarzyna Wojciechowska

ekspert w zakresie podatków dochodowych

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Monitor Księgowego
Nowe oznaczenia w ewidencji VAT i JPK_VAT (PDF)24.90 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

iMoto portal zmotoryzowanych

iMoto to nowe rozwiązanie w sferze internetowej, które łączy w sobie szereg funkcji przydatnych dla właścicieli samochodów i motocykli.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama