Ulga meldunkowa dotyczy nie tylko budynku, ale i gruntu
REKLAMA
Naczelny Sąd Administracyjny, w składzie siedmiu sędziów, rozpoznał zagadnienie prawne (sygn. II FPS 3/11), z jakim zwrócił się do niego trzyosobowy skład NSA 27 października 2011 r.
REKLAMA
Chodziło o tzw. ulgę meldunkową przysługującą podatnikom, którzy sprzedają mieszkanie lub dom kupione w latach 2007-2008. Warunkiem skorzystania z niej jest zameldowanie w budynku lub mieszkaniu na pobyt stały przez okres nie krótszy niż 12 miesięcy przed datą sprzedaży. Ulga ta została wprowadzona na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 126 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przepis ten został uchylony, ale podatnicy, którzy sprzedają mieszkanie lub dom kupione w latach 2007-2008, nadal mają prawo do ulgi meldunkowej.
Sprawa, która trafiła na wokandę NSA, dotyczyła mężczyzny, któremu rodzice podarowali nieruchomość składającą się z gruntu i budynku mieszkalnego. Mężczyzna sprzedał ją w 2008 r. Był przekonany, że ulga meldunkowa powinna dotyczyć całości nieruchomości, a więc zarówno budynku, jak i gruntu. Wprawdzie nie wynikało to z samej treści ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ale - jak wskazywał - z przepisów Kodeksu cywilnego, w świetle których grunt i posadowione na nim budynki stanowią całość nieruchomości i nie mogą być przedmiotem odrębnej sprzedaży.
Izba skarbowa była innego zdania. Twierdziła, że ulga meldunkowa dotyczy tylko budynku, nie gruntu.
Podatnik zaskarżył tę interpretację do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku. W WSA przegrał i skierował skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego. NSA stwierdził, że rozstrzygnięcie wymaga odpowiedzi na pytanie, czy wynikająca w tamtym czasie z art. 21 ust. 1 pkt 126 ustawy o PIT ulga podatkowa obejmuje cały przychód ze sprzedaży gruntu i stanowiącego jego część składową budynku mieszkalnego, czy odnosi się wyłącznie do przychodu uzyskanego ze zbycia budynku.
NSA zwrócił uwagę, że z dotychczasowego orzecznictwa wynikają dwa sprzeczne poglądy: jeden językowy (węższy) i drugi celowościowy, systemowy (szerszy).
W dniu 2 kwietnia br. NSA opowiedział się w uchwale za tym drugim poglądem. Stwierdził, że ulga meldunkowa w stanie prawnym obowiązującym do końca 2008 r. obejmowała nie tylko przychody z odpłatnego zbycia budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w nim, ale również ze zbycia gruntu, na którym budynek ten został postawiony. Sąd wskazał, że grunt i stojące na nim budynki stanowią całość nieruchomości i nie mogą być przedmiotem odrębnej sprzedaży. Analogicznie więc ulga nie może przysługiwać odrębnie dla jednej tylko części składowej nieruchomości.
Wprawdzie art. 21 ust. 1 pkt 126 ustawy o PIT został uchylony, wciąż jednak - jak podkreślił NSA - wywołuje skutki prawnopodatkowe i dotyczy wielu podatników.
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA