reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > Jak rozliczać sprzedaż zdjęć w internecie

Jak rozliczać sprzedaż zdjęć w internecie

Sprzedaż zdjęć udostępnianych w sieci podlega podatkowi dochodowemu od osób fizycznych. Jak rozliczać dochody uzyskane z internetowych banków zdjęć?

W zależności od liczby transakcji jest to albo przychód z praw autorskich, albo z działalności gospodarczej - w pierwszym przypadku twórca ma prawo do uwzględnienia 50-proc. kosztów uzyskania przychodów.

Fotografia może być nie tylko zajęciem hobbystycznym, ale również źródłem zarobku. Nie trzeba być jednak profesjonalnym artystą, który ma własne studio, by na niej zarabiać. Można udostępniać swoje prace w internetowych bankach zdjęć (stocki fotograficzne). Wgrane na takie serwery zdjęcia z podróży mogą posłużyć wydawcom do zaprojektowania pocztówek czy albumów albo zilustrowania publikacji prasowych. Także inne ujęcia, np. fotografie starych przedmiotów czy maszyn, mogą zainteresować nabywców. Jeśli znajdzie się chętny na zakup danego materiału, autor dostaje wynagrodzenie - stawka zależy od umowy.


Wynagrodzenie z PIT


Podatnik, który zarejestruje się w internetowym banku zdjęć, musi się liczyć z tym, że zapłaci podatek od otrzymanych należności za sprzedane prace. Będzie je musiał opodatkować samodzielnie i podać w zeznaniu podatkowym.

Wynika to z tego, że zgodnie z ustawą o PIT opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem tych, które są zwolnione, oraz tych, od których na podstawie Ordynacji podatkowej (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) zaniechano poboru daniny. Dochody ze sprzedaży zdjęć nie są obecnie objęte ulgą, także minister finansów, wydając przepisy wykonawcze, nie zdecydował o tym, aby zaniechać od nich PIT.

Problemem jest zaliczenie otrzymanego z banku zdjęć wynagrodzenia do właściwego źródła przychodu. W grę wchodzą dwie możliwości: przychód z praw majątkowych lub z pozarolniczej działalności gospodarczej. Zaklasyfikowanie wynagrodzenia do właściwego źródła wiąże się z odpowiednim rozliczeniem podatkowym.


Sporadyczna działalność


Najczęściej podatnicy zajmujący się fotografią amatorsko, którzy rejestrują się w internetowych bankach zdjęć, sprzedają swoje prace sporadycznie. W takim przypadku nie muszą opodatkowywać uzyskanego wynagrodzenia w ramach przychodów z działalności gospodarczej.

Takie stanowisko potwierdzają izby skarbowe. Przykładowo dyrektor IS w Bydgoszczy w interpretacji z 27 maja 2010 r. (nr ITPB1/415-216/10/MR) uznał, że podatnik wstawiający od czasu do czasu swoje prace do internetowych banków zdjęć nie ma obowiązku rejestrowania pozarolniczej działalności gospodarczej. Uzasadnił, że takie działania nie są ani ciągłe, ani też zorganizowane, więc nie mają cech działalności.

Taką interpretację dyrektor izby wydał dla podatnika, który już zarejestrował działalność gospodarczą w urzędzie gminy. Miał jednak wątpliwości, czy postąpił prawidłowo, skoro zdjęcia wykonuje sporadycznie - czasem raz na tydzień, czasem raz na miesiąc. Wyjaśnił, że przychód uzyskuje jedynie w przypadku, gdy jakiś użytkownik serwisu kupi prawo do wykorzystania jego zdjęcia z agencji. Zawsze jednak po sprzedaży pozostaje właścicielem praw autorskich do fotografii.


Cały artykuł znajdziesz w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej. Sprawdź

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami103.20 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Moduł partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Connected Life Magazine

Connected Life Magazine jest pierwszym w Polsce pismem skupiającym uwagę na zagadnieniach z zakresu rosnącego rynku Internetu Rzeczy i szeroko rozumianych usługach connected.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama