REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Uczestnictwo w targach i konferencjach - jak rozliczać podatkowo?

Przemysław Molik
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Nie wszystkie wydatki związane z uczestnictwem w targach i konferencjach można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu. W przypadku udziału w takich imprezach przedsiębiorca musi ustalić, które nakłady mają charakter reklamy, a które reprezentacji. Rozliczenie podatku VAT zależy od prawidłowego określenia miejsca świadczenia usług targowych.

Przedsiębiorstwa, które organizują targi albo wysyłają na nie swoich pracowników, muszą właściwie rozliczyć związane z tym wydatki, a także podatek od towarów i usług.

Autopromocja


Najem, stoisko, banery


Udział w targach pociąga za sobą konieczność zapłaty za wynajem stoiska wystawowego, najem powierzchni reklamowej oraz zakup i wykonanie gadżetów, broszur czy ulotek. To także wydatki na dojazd oraz przeloty przedstawicieli firmy, koszty ich noclegów oraz spotkań z innymi uczestnikami targów.

Tego typu wydatki co do zasady można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Aby tak się stało, muszą być one racjonalnie i gospodarczo uzasadnione, związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, a ich celem powinno być osiągnięcie, zabezpieczenie i zachowanie źródła przychodów. Takie reguły dotyczą zarówno przedsiębiorców i spółek osobowych rozliczających PIT, jak i firm oraz organizacji (np. stowarzyszeń czy fundacji) opłacających CIT.

Organy podatkowe przeważnie nie sprzeciwiają się odliczeniu całości kosztów związanych z organizacją targów lub konferencji (np. za wynajem stoiska, sal). Odliczenie jest możliwe, jeśli firma w trakcie imprezy przekazuje uczestnikom informacje o swojej ofercie handlowej, czy też promuje swoje produkty. W takim przypadku wydatki mają związek z przychodami przedsiębiorstwa. Trzeba jednak pamiętać, aby koszty te były udokumentowane, to znaczy, aby firma zachowała faktury lub rachunki, z których będzie wynikać rodzaj kupionego towaru albo usługi.


Paczki dla klientów


Ująć w kosztach można również produkty przedsiębiorstwa, które są przekazywane klientom przez jego handlowców. Chodzi o produkty, które mają na celu zwiększenie rozpoznawalności marki na rynku oraz zapoznanie potencjalnych nabywców z ofertą firmy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 12 czerwca 2013 r. (sygn. akt II FSK 2053/11) orzekł, że wytworzenie produktów, które następnie zostaną nieodpłatnie przekazane kontrahentom, może być rozliczone w kosztach firmowych. Warunkiem jest, aby takie przekazanie miało na celu utrzymanie partnerów handlowych lub zachęcenie do współpracy. Wyrok dotyczył przedsiębiorstwa zajmującego się produkcją i dystrybucją sprzętu oświetleniowego. Organy podatkowe uważały, że tego typu działanie służy budowaniu i utrwalaniu wizerunku spółki, co ma charakter reprezentacji. Wydatki reprezentacyjne są zaś wyłączone z odliczenia na mocy ustaw. Sąd nie zgodził się z tym i uznał, że bezpłatne przekazanie towarów kontrahentowi nie ma cech reprezentacji. Ma natomiast charakter reklamy, więc może być zaliczone do kosztów.


Koszty reprezentacji


Bezpłatne przekazywanie towarów klientom to niejedyny rodzaj wydatków, który organy podatkowe uznają za wyłączony z kosztów. Sporne są przede wszystkim usługi gastronomiczne kupione na rachunek firmy, np. obiad w restauracji opłacony w trakcie spotkania z kontrahentem.


Cały artykuł znajdziesz w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej. Sprawdź

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Zadeklarowałaś składki od 8000 zł? Chciałaś zdobyć dobry zasiłek? ZUS go obniży

  ZUS może obniżać podstawę składek społecznych zadeklarowanych przez przedsiębiorcę, który przez krótki czas płaci wysokie składki społeczne. Jego celem jest "nabicie" wysokiej podstawy składek przez kilka miesięcy, by później otrzymywać wysoki zasiłek (np. macierzyński). 

  Zmiany: zwolnienie z PIT zapomóg do 10 000 zł tylko do końca 2023 r. W 2024 r. będzie gorzej

  Tylko do końca 2023 r. wysokie limity zwolnień w PIT dla niektórych zapomóg. Już od 1 stycznia 2024 r. gorsze warunki podatkowe dla tych świadczeń.

  Ile lat trzeba pracować by dostać emeryturę. Jak zagwarantować sobie minimalną emeryturę - 1 588,44 zł do corocznej waloryzacji

  Po to każdy pracujący na etacie jest zobowiązany do płacenia obowiązkowo składek na ubezpieczenie społeczne – podobnie jak jego pracodawca – by w przyszłości gdy już osiągnie ustawowy wiek emerytalny mógł złożyć wniosek o emeryturę i już do końca życia otrzymywać z ZUS takie świadczenie, które zapewni mu utrzymanie, podobnie jak wcześniej zapewniało wynagrodzenie za pracę. Mało kto jest zadowolony ze swojej emerytury, a ściślej – jej wysokości.

  MF ostrzega przed fałszywymi wiadomościami e-mail o zwrocie podatku

  Ministerstwo Finansów ostrzegło dzisiaj przed fałszywymi wiadomościami o zwrocie podatku. Resort podkreślił, że ani MF, ani KAS nie wysyłają tego typu wiadomości do podatników.

  Zamknięcie roku podatkowego 2023 – o czym muszą pamiętać przedsiębiorcy?

  Przedsiębiorcy przed zakończeniem roku podatkowego muszą wykonać wiele różnych czynności, takich jak sporządzenie inwentaryzacji czy weryfikacja ujęcia wszystkich wydatków w działalności gospodarczej. Przygotowana roczna dokumentacja pozwoli na sporządzenie i złożenie zeznania rocznego.

  Czy zostaną nałożone nowe podatki na spółki Skarbu Państwa?

  Nie ma planów nakładania dodatkowych podatków na spółki Skarbu Państwa - powiedziała posłanka Polska2050 Paulina Hennig-Kloska. Dodała, że Orlen do tej pory korzystał z uprzywilejowanej pozycji i nie rozliczył się z nadmiarowych zysków.

  Wysoki wzrost wynagrodzeń. Jak bardzo ożywi inflację?

  Wynagrodzenia realne wzrosły w najwyższym tempie od lutego 2019 r. Natomiast dwucyfrowe tempo wzrostu nominalnych płac, które jest czynnikiem napędzającym inflację, utrzymuje się od początku 2022 r. Dynamika konsumpcji znów rośnie.

  Funkcjonariusze KAS wykryli proceder obrotu podrabianą odzieżą. Wartość zajętego towaru to ponad 1 mln zł

  Warmińsko-mazurscy funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) wspólnie z policją ujawnili proceder obrotu odzieżą z podrabianymi znakami znanych marek odzieżowych - poinformowały obie służby. Wartość ubrań zabezpieczonych w magazynach i mieszkaniach na terenie Elbląga i Pasłęka to ponad 1 mln zł.

  Szybki szacunek inflacji w listopadzie 2023 r. Dane GUS

  Główny Urząd Statystyczny zaprezentował szybki szacunek wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych w listopadzie 2023 r. Pełne dane o listopadowej inflacji GUS przekaże 15 grudnia.

  Jednorazowe odszkodowania ZUS w 2024 roku

  Jednorazowe odszkodowania od ZUS w pierwszym kwartale 2024 roku są już znane. Określa je obwieszczenie MRiPS. Jakie dokładnie wypłaty z ZUS należą się w przypadku uszczerbku na zdrowiu spowodowanego wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową?

  REKLAMA