reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > Jaką formę opodatkowania wybrać przy samozatrudnieniu

Jaką formę opodatkowania wybrać przy samozatrudnieniu

Samozatrudniony ma do wyboru kilka form opodatkowania. Należy jednak pamiętać, że osoby, które rezygnują z etatu i zakładają własną firmę, nie zawsze mogą wybrać dowolną formę opodatkowania.


Czy zawsze przysługuje liniowy PIT


Podatnik jest informatykiem zatrudnionym na umowę o pracę. Z końcem września zamierza rozwiązać z pracodawcą umowę i od listopada świadczyć na jego rzecz analogiczne usługi w ramach działalności gospodarczej. Czy od razu będzie mógł rozliczać się z fiskusem według 19-proc. stawki liniowej?

Podatnicy rozpoczynający działalność gospodarczą mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z tego źródła według 19-proc. stawki liniowej (bez względu na wysokość dochodu). Zasadą jest, że wyboru tej formy rozliczeń dokonuje się, składając do 20 stycznia pisemne oświadczenie naczelnikowi urzędu skarbowego. Podatnik, który w trakcie roku rejestruje firmę, wyboru liniowego PIT może dokonać zgodnie z przepisami ustawy o swobodzie działalności gospodarczej (t.j. Dz.U. z 2010 r. nr 220, poz. 1447 z późn. zm.) - a więc zaznaczając odpowiednią pozycję we wniosku CEIDG-1. Przedsiębiorca, który z tej możliwości nie skorzysta, pisemne oświadczenie składa naczelnikowi urzędu skarbowego, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu. Późniejsze zadeklarowanie (lub zmiana) tej formy opodatkowania w ciągu tego samego roku nie jest dopuszczalne.

Dokonując wyboru podatku liniowego, trzeba jednak uwzględnić przesłanki określone w art. 9a ust. 3 ustawy o PIT. Z przepisu tego wynika, że możliwość opodatkowania tą metodą jest wyłączona w stosunku do podatników lub wspólników spółek osobowych, którzy uzyskują przychód z działalności gospodarczej z tytułu świadczenia usług na rzecz obecnego lub byłego pracodawcy i usługi te są tożsame z czynnościami, które wykonywali bądź wykonują w roku podatkowym w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy. Dokładnie z taką sytuacją mamy tu do czynienia. Podatnik chce bowiem stosować podatek liniowy w tym samym roku podatkowym, w którym rezygnuje z pracy, zakłada własną działalność i zamierza świadczyć usługi byłemu pracodawcy.

Przepisy nie zakazują zaś byłemu pracownikowi zakładającemu działalność gospodarczą korzystać z podatku liniowego już od następnego roku podatkowego, nawet jeżeli zakres czynności wykonywanych w ramach stosunku pracy będzie pokrywał się z zakresem działalności prowadzonej firmy. W praktyce oznacza to, że podatnik mógłby rozliczać się podatkiem liniowym od przyszłego roku. W tym celu powinien złożyć naczelnikowi właściwego urzędu skarbowego stosowne oświadczenie do 20 stycznia 2014 roku.


Podstawa prawna

- Art. 9a ust. 2, art. 30c ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz.U. z 2011 r. nr 177, poz. 1054 z późn. zm.).


Czy można stracić prawo do stawki liniowej


Podatniczka na umowie o pracę do końca lutego 2013 r. zatrudniona była jako księgowa. Od marca prowadzi własną działalność - usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych - i rozlicza się podatkiem liniowym. W lipcu nawiązała współpracę z byłym pracodawcą. Czy w tej sytuacji musiała stosować skalę podatkową?

Ustawa o PIT jasno reguluje konsekwencje podatkowe takiej sytuacji. Jeżeli podatnik, który wybrał podatek liniowy, uzyska z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie (lub w ramach spółki osobowej) przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, pokrywające się z tymi, które wykonywał w tym samym roku na podstawie umowy o pracę, to traci prawo do opodatkowania podatkiem liniowym.


Cały artykuł znajdziesz w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej. Sprawdź

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Nowe oznaczenia w ewidencji VAT i JPK_VAT (PDF)24.90 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

APRIL Polska Service sp. z o.o.

Multiagencja ubezpieczeniowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama