reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > Wyjazd za granicę a obowiązek podatkowy

Wyjazd za granicę a obowiązek podatkowy

Co zrobić przed wyjazdem za granicę, aby uniknąć problemów z fiskusem? Wyjeżdżając na dłużej za granicę, np. do pracy lub na studia, warto zawczasu zabezpieczyć swoje sprawy związane z obowiązkiem podatkowym. Czasami wystarczy ustanowienie pełnomocnika, by po powrocie z wojaży nie wpaść w kłopoty podatkowe.

 


Czy rodzice mogą rozliczyć PIT za dziecko na stażu


Mój syn wyjechał na dwuletni kontrakt za granicę. Wcześniej pracował w kraju, a teraz uzyskuje dochody z mieszkania, które wynajął na czas nieobecności. W jaki sposób może się rozliczyć z polskim fiskusem? Czy zeznanie roczne może wysłać pocztą? Czy też ja jako matka mogę je wypełnić, podpisać i złożyć za niego?

Obie możliwości są dopuszczalne. Nie ma przeszkód, żeby syn czytelniczki rozliczył się z dochodów uzyskanych u polskiego pracodawcy i z wynajmu mieszkania samodzielnie, składając zeznanie podatkowe za rok 2013 przez internet lub wysyłając je pocztą na adres urzędu skarbowego, na terenie działania którego mieszkał przed wyjazdem. Rozliczyć go może też matka, o ile wcześniej syn ustanowi ją pełnomocnikiem do podpisywania deklaracji podatkowej. Ordynacja podatkowa daje taką możliwość zarówno w stosunku do deklaracji papierowych, jak i składanych w wersji elektronicznej.

Ważne jest jednak, aby pełnomocnictwo wyraźnie wskazywało na rodzaj czynności, do jakiej pełnomocnik jest upoważniany. W tym przypadku - do podpisania deklaracji. Dokument ustanawiający pełnomocnika, podobnie zresztą jak i odwołanie pełnomocnictwa, należy złożyć do organu podatkowego (czyli naczelnika urzędu skarbowego), w którym zeznanie roczne będzie składane.

Nie wiadomo, jak syn czytelniczki umówił się z polskim pracodawcą co do sposobu przekazania mu PIT-11 stanowiącego informację o uzyskanych w danym roku dochodach, który jest podstawą do rozliczenia podatkowego. A mianowicie, czy wyśle mu go pocztą na adres domowy w kraju, czy może przekaże go drogą elektroniczną albo pocztą, ale już na nowy adres za granicą. Mogą się z tym wiązać praktyczne problemy, bo płatnik ma czas na wystawienie informacji PIT-11 za 2013 r. i przesłanie jej do właściwego urzędu skarbowego oraz przekazanie pracownikowi do 28 lutego 2014 r., a roczne zeznanie podatkowe musi trafić do urzędu skarbowego do 30 kwietnia 2014 r. Tymczasem jeśli pracodawca wyśle PIT-11 za granicę, a rozliczać syna jako pełnomocnik będzie matka, to będzie miała poważny problem, nie dysponując fizycznie dokumentem, na podstawie którego może wypełnić deklarację. Przesyłanie go z powrotem do kraju może trochę potrwać. Problem z czasem może także powstać, jeśli syn zdecyduje się złożyć zeznanie podatkowe osobiście w tradycyjny sposób, czyli w wersji papierowej, i postanowi przesłać je matce na adres domowy, by ta złożyła je w urzędzie skarbowym.


Podstawa prawna

Art. 80a i 80b ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.).

Art. 39 i 45 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.).

 

Cały artykuł znajdziesz w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej. Sprawdź

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

RACHUNKOWOŚĆ I PODATKI

Jak założyć nowoczesne biuro rachunkowe?

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

adw. Agata Stanilewicz-Krzysztofiak

Partner Kancelarii Kawczyński i Kieszkowski Adwokaci i Radcowie Prawni sp. p. www.kklaw.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama