REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wyjazd za granicę a obowiązek podatkowy

Grażyna J. Leśniak
Grażyna J. Leśniak

REKLAMA

Co zrobić przed wyjazdem za granicę, aby uniknąć problemów z fiskusem? Wyjeżdżając na dłużej za granicę, np. do pracy lub na studia, warto zawczasu zabezpieczyć swoje sprawy związane z obowiązkiem podatkowym. Czasami wystarczy ustanowienie pełnomocnika, by po powrocie z wojaży nie wpaść w kłopoty podatkowe.

 

Autopromocja


Czy rodzice mogą rozliczyć PIT za dziecko na stażu


Mój syn wyjechał na dwuletni kontrakt za granicę. Wcześniej pracował w kraju, a teraz uzyskuje dochody z mieszkania, które wynajął na czas nieobecności. W jaki sposób może się rozliczyć z polskim fiskusem? Czy zeznanie roczne może wysłać pocztą? Czy też ja jako matka mogę je wypełnić, podpisać i złożyć za niego?

Obie możliwości są dopuszczalne. Nie ma przeszkód, żeby syn czytelniczki rozliczył się z dochodów uzyskanych u polskiego pracodawcy i z wynajmu mieszkania samodzielnie, składając zeznanie podatkowe za rok 2013 przez internet lub wysyłając je pocztą na adres urzędu skarbowego, na terenie działania którego mieszkał przed wyjazdem. Rozliczyć go może też matka, o ile wcześniej syn ustanowi ją pełnomocnikiem do podpisywania deklaracji podatkowej. Ordynacja podatkowa daje taką możliwość zarówno w stosunku do deklaracji papierowych, jak i składanych w wersji elektronicznej.

Ważne jest jednak, aby pełnomocnictwo wyraźnie wskazywało na rodzaj czynności, do jakiej pełnomocnik jest upoważniany. W tym przypadku - do podpisania deklaracji. Dokument ustanawiający pełnomocnika, podobnie zresztą jak i odwołanie pełnomocnictwa, należy złożyć do organu podatkowego (czyli naczelnika urzędu skarbowego), w którym zeznanie roczne będzie składane.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nie wiadomo, jak syn czytelniczki umówił się z polskim pracodawcą co do sposobu przekazania mu PIT-11 stanowiącego informację o uzyskanych w danym roku dochodach, który jest podstawą do rozliczenia podatkowego. A mianowicie, czy wyśle mu go pocztą na adres domowy w kraju, czy może przekaże go drogą elektroniczną albo pocztą, ale już na nowy adres za granicą. Mogą się z tym wiązać praktyczne problemy, bo płatnik ma czas na wystawienie informacji PIT-11 za 2013 r. i przesłanie jej do właściwego urzędu skarbowego oraz przekazanie pracownikowi do 28 lutego 2014 r., a roczne zeznanie podatkowe musi trafić do urzędu skarbowego do 30 kwietnia 2014 r. Tymczasem jeśli pracodawca wyśle PIT-11 za granicę, a rozliczać syna jako pełnomocnik będzie matka, to będzie miała poważny problem, nie dysponując fizycznie dokumentem, na podstawie którego może wypełnić deklarację. Przesyłanie go z powrotem do kraju może trochę potrwać. Problem z czasem może także powstać, jeśli syn zdecyduje się złożyć zeznanie podatkowe osobiście w tradycyjny sposób, czyli w wersji papierowej, i postanowi przesłać je matce na adres domowy, by ta złożyła je w urzędzie skarbowym.


Podstawa prawna

Art. 80a i 80b ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.).

Art. 39 i 45 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.).

 

Cały artykuł znajdziesz w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej. Sprawdź

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Krajowy Plan Odbudowy w Polsce w 2024 roku. Wyścig z czasem po 60 miliardów euro

  Zeszłotygodniowe informacje dotyczące odblokowania funduszy europejskich są optymistyczne – kierunek działań przyjęty przez polski rząd może liczyć na przychylność UE. Pamiętajmy jednak, że deklaracje te nie oznaczają, że środki na wspieranie reform i inwestycji zostaną nam „automatycznie” udostępnione - pisze Łukasz Kościjańczuk, partner w CRIDO.

  Czy laptop i wynajęte mieszkanie pracownika zagranicznej firmy to już zakład w Polsce?

  Pracownicy wykonujący pracę poza miejscem siedziby pracodawcy (lub innym miejscem określonym w umowie o pracę) mogą generować szereg konsekwencji podatkowych, zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy, szczególnie gdy w grę wchodzi praca poza Polską, lub w Polsce, ale dla pracodawcy z innego kraju - pisze Dr Adam Barcikowski – Manager w Nexia Advcero.

  Niższy VAT od 1 kwietnia 2024 r. Stawka 8% dla usług kosmetycznych, manicure i pedicure

  Ministerstwo Finansów przygotowało już projekt rozporządzenia, które obniży od 1 kwietnia 2024 r. - z 23% do 8% – stawkę VAT na określone usługi kosmetyczne.

  Czas na reformę Unijnego Kodeksu Celnego

  Reforma (projektu) nowego Unijnego Kodeksu Celnego po konsultacjach społecznych. Od 2027 roku przewidywane jest wejście w życie nowego UKC. Będą to zmiany rewolucyjne w wielu aspektach, dziś obowiązujących przepisów prawa celnego. Wiarygodni przedsiębiorcy mają mieć znaczne uproszczenia oraz mamy przejść na „inteligentne” odprawy celne ze zwiększonym monitoringiem systemów informatycznych.

  Twój e-PIT wspólnie z małżonkiem

  Usługa Twój e-PIT umożliwia złożenie rocznego PIT wspólnie z małżonkiem. Kiedy jest to możliwe? Jakie działania należny wykonać?

  PGNiG obniża ceny gazu dla gospodarstw domowych. Ale nadal ponad 90 zł/MWh drożej od ceny zamrożonej do połowy 2024 roku

  W czwartek 29 lutego 2024 r. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził obniżenie o 8,3 proc. (do 290,97 zł/MWh) zatwierdzonej w grudniu 2023 r. i obowiązującej w 2024 r. taryfy na sprzedaż gazu dla gospodarstw domowych i innych tzw. odbiorców uprawnionych przez spółkę PGNiG Obrót Detaliczny. Ale do 30 czerwca 2024 r. cena netto gazu dla odbiorców uprawnionych (w tym odbiorców w gospodarstwach domowych) została zamrożona na poziomie 200,17 zł/MWh.

  Ujednolicenie sprawozdań finansowych komitetów wyborczych. Jest projekt rozporządzenia w tej sprawie

  Ustawodawca przygotował projekt rozporządzenia w sprawie łącznego sprawozdania finansowego komitetu wyborczego, który zarejestrował kandydata na wójta, burmistrza, prezydenta miasta oraz listę kandydatów na radnych. Jakie rozwiązania znalazły się w projekcie?

  Tabela kursów średnich NBP z 29 lutego 2024 roku [nr 043/A/NBP/2024]

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 29 lutego 2024 roku - nr 043/A/NBP/2024. Jaki dziś kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

  Czy w ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć remont łazienki?

  Ulga rehabilitacyjna a remont łazienki. Czy możliwe jest odliczenie w ramach ulgi rehabilitacyjnej kosztów remontu, adaptacji  i wyposażenia łazienki dla osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności?

  Księgowy na urlopie. Jak utrzymać płynność obsługi księgowej w firmie?

  Gdy księgowy udaje się na urlop, firma stoi przed wyzwaniem związanym nie tylko ze zorganizowaniem zastępstwa, ale również z utrzymaniem płynności obsługi księgowej. Podpowiadamy, jak przygotować firmę na taką sytuację.

  REKLAMA