reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > Czy można płacić zaliczki kwartalne wyliczane według metody uproszczonej

Czy można płacić zaliczki kwartalne wyliczane według metody uproszczonej

Jestem małym podatnikiem. Obecnie opłacam kwartalnie zaliczki na podatek dochodowy. W 2008 r. chciałbym móc ustalać wysokość zaliczek metodą uproszczoną i jednocześnie utrzymać możliwość płacenia zaliczek w odstępach kwartalnych. Czy jest to możliwe?


RADA

Nie. Metodę uproszczoną przy obliczaniu zaliczek na podatek dochodowy można zastosować tylko w przypadku opłacania zaliczek miesięcznie. Przepisy nie dopuszczają możliwości kwartalnego opłacania zaliczek metodą uproszczoną. Taką możliwość jednoznacznie wykluczają również organy podatkowe. Dlatego po dokonaniu wyboru kwartalnej metody wpłacania zaliczek na podatek dochodowy podatnik nie może ustalać wysokości tych zaliczek w sposób uproszczony, czyli od dochodu osiągniętego w latach poprzednich.

UZASADNIENIE

Z dniem 1 stycznia 2007 r. wprowadzono dla tzw. małych podatników oraz podatników rozpoczynających działalność gospodarczą możliwość wyboru kwartalnej formy wpłacania zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych. Zaliczki kwartalne wpłaca się w wysokości różnicy między podatkiem należnym od dochodu osiągniętego od początku roku a sumą należnych zaliczek za poprzednie kwartały. O wyborze kwartalnej formy wpłacania zaliczek podmioty mające do tego prawo powinny jednorazowo zawiadomić właściwego naczelnika urzędu skarbowego w terminie do 20 lutego roku podatkowego, a rozpoczynający działalność w trakcie roku podatkowego - do dnia poprzedzającego dzień jej rozpoczęcia, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.

WARTO ZAPAMIĘTAĆ

Jednym z warunków skorzystania z możliwości opłacania zaliczek w odstępach kwartalnych jest terminowe złożenie właściwemu organowi podatkowemu oświadczenia o wyborze tego sposobu opłacania zaliczek.

Mali podatnicy próbują uzyskać akceptację organów podatkowych dla jednoczesnego stosowania kwartalnych zaliczek i zaliczek uproszczonych. Możliwość taka jednak wymagałaby złożenia dwóch oświadczeń:

1) o wyborze możliwości opłacania zaliczek kwartalnie,

2) o wyborze obliczania zaliczek metodą uproszczoną (oświadczenie składa się po raz pierwszy, wybierając tę formę do 20 lutego danego roku podatkowego, pod warunkiem osiągnięcia odpowiednio wysokich dochodów w latach poprzednich, gdyż na ich podstawie oblicza się i wpłaca zaliczkę w stałej wysokości przez cały rok podatkowy).

Konsekwencją połączenia możliwości opłacania zaliczek kwartalnie z metodą uproszczoną byłoby zwolnienie małego podatnika z obowiązku obliczania zaliczek w trakcie roku podatkowego od rzeczywiście osiągniętych dochodów. W trakcie 2007 r. mały podatnik brałby pod uwagę dochody osiągnięte w 2005 r. (lub w 2004 r.), obliczał od nich należny podatek dochodowy i dzielił na cztery. W ten sposób zostałaby obliczona zaliczka uproszczona płatna kwartalnie. Byłoby to duże ułatwienie dla małych podatników. W przypadku firm korzystających z trwającego wzrostu gospodarczego, w takich branżach jak np. budownictwo, pozwoliłoby to na płacenie w trakcie roku podatkowego niższych należności z tytułu podatku dochodowego. Dopiero w momencie składania zeznania PIT-36 lub PIT-36L należałoby zapłacić podatek dochodowy od dochodów rzeczywiście osiągniętych w 2007 r.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Organy podatkowe nie zgadzają się jednak na łączenie opłacania zaliczek w odstępach kwartalnych z metodą uproszczoną, wskazując, że w żadnym przepisie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie określono takiego sposobu wyliczenia zaliczek kwartalnych przez małych podatników.

reklama

Czytaj także

Ekspert:

Tomasz Król

Ekspert podatkowy

Zdjęcia


Nowe oznaczenia w ewidencji VAT i JPK_VAT (PDF)24.90 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Zawadzka

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama