| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > Jaka jest stawka ryczałtu dla usług wynajmu pracowników

Jaka jest stawka ryczałtu dla usług wynajmu pracowników

Jestem wspólnikiem spółki cywilnej. Prowadzimy działalność w zakresie usług transportowych i handlu opodatkowaną ryczałtem ewidencjonowanym. Chcielibyśmy jeszcze w tym roku rozszerzyć zakres działalności o usługi wynajmu kierowców dla innych firm transportowych. Czy takie usługi mogą być opodatkowane ryczałtem, a jeśli tak - to według jakiej stawki?


RADA

Jeśli świadczone przez Państwa usługi wynajmu pracowników (kierowców) dla innych firm będą się mieścić w grupowaniu PKWiU 74.50.2 „Usługi pozyskiwania personelu”, to mogą Państwo opodatkować je w formie ryczałtu ewidencjonowanego. Stawka ryczałtu w takim przypadku wynosi 17% przychodu.

UZASADNIENIE

Podatnicy mogą wybrać ryczałt ewidencjonowany, jeśli są spełnione warunki umożliwiające zastosowanie tej formy opodatkowania działalności gospodarczej. Jednym z takich warunków jest prowadzenie działalności w branży, która nie została wyłączona z ryczałtu decyzją ustawodawcy. Katalog takich wyłączeń zawiera zarówno art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, jak i załącznik nr 2 do tej ustawy. Dlatego przed dokonaniem wyboru tej formy opodatkowania każdorazowo należy sprawdzić, czy dany rodzaj działalności nie został wyłączony z ryczałtu.

WARTO ZAPAMIĘTAĆ

Nie każdy rodzaj działalności gospodarczej może być opodatkowany w formie ryczałtu ewidencjonowanego. Katalog wyłączeń z tej formy opodatkowania zawiera ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym oraz załącznik nr 2 do niej.

Artykuł 12 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne zawiera wykaz stawek ryczałtu możliwych do zastosowania w stosunku do osiąganych przychodów. Z pkt 2 lit. i) tego artykułu wynika, że ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z tytułu usług pozyskiwania personelu (PKWiU 74.50.2) wynosi 17% przychodów, z zastrzeżeniem załącznika nr 2 do ustawy. Załącznik ten zawiera wykaz usług, których świadczenie wyłącza podatnika z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Usługi te zostały oznaczone według Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług. W poz. 18 tego załącznika została wymieniona grupa 74. 5 - „Usługi rekrutacji pracowników i pozyskiwania personelu oraz usługi świadczone przez jednoosobowe podmioty gospodarcze prowadzące działalność gospodarczą wyłącznie na rzecz jednego podmiotu, z wyjątkiem kategorii 74.50.2 - usługi pozyskiwania personelu”.

Oznacza to, że usługi pozyskiwania personelu zaklasyfikowane do PKWiU 74.50.2 podlegają opodatkowaniu ryczałtem, którego stawka wynosi w takim przypadku 17% uzyskanego przychodu. Zatem jeśli w opisanej przez Pana sytuacji świadczone przez spółkę usługi wynajmu pracowników innym firmom transportowym będą się mieścić w powyższym grupowaniu PKWiU, to będzie możliwe skorzystanie z opodatkowania ich ryczałtem ewidencjonowanym według stawki 17%.

Czytaj także

Autor:

Zdjęcia


INFORLEX Biznes509.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Mikołaj Lech

prawnik, aplikant rzecznikowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »