REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jaka jest stawka ryczałtu dla usług wynajmu pracowników

Anna Welsyng
Anna Welsyng
Radca prawny i doradca podatkowy. Prowadzi swoją kancelarię w Warszawie, specjalizuje się w kompleksowej obsłudze podatkowo-księgowej firm i innych podatników. Autorka kilkuset publikacji o tematyce podatkowej.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Jestem wspólnikiem spółki cywilnej. Prowadzimy działalność w zakresie usług transportowych i handlu opodatkowaną ryczałtem ewidencjonowanym. Chcielibyśmy jeszcze w tym roku rozszerzyć zakres działalności o usługi wynajmu kierowców dla innych firm transportowych. Czy takie usługi mogą być opodatkowane ryczałtem, a jeśli tak - to według jakiej stawki?

RADA

Autopromocja

Jeśli świadczone przez Państwa usługi wynajmu pracowników (kierowców) dla innych firm będą się mieścić w grupowaniu PKWiU 74.50.2 „Usługi pozyskiwania personelu”, to mogą Państwo opodatkować je w formie ryczałtu ewidencjonowanego. Stawka ryczałtu w takim przypadku wynosi 17% przychodu.

UZASADNIENIE

Podatnicy mogą wybrać ryczałt ewidencjonowany, jeśli są spełnione warunki umożliwiające zastosowanie tej formy opodatkowania działalności gospodarczej. Jednym z takich warunków jest prowadzenie działalności w branży, która nie została wyłączona z ryczałtu decyzją ustawodawcy. Katalog takich wyłączeń zawiera zarówno art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, jak i załącznik nr 2 do tej ustawy. Dlatego przed dokonaniem wyboru tej formy opodatkowania każdorazowo należy sprawdzić, czy dany rodzaj działalności nie został wyłączony z ryczałtu.

WARTO ZAPAMIĘTAĆ

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nie każdy rodzaj działalności gospodarczej może być opodatkowany w formie ryczałtu ewidencjonowanego. Katalog wyłączeń z tej formy opodatkowania zawiera ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym oraz załącznik nr 2 do niej.

Artykuł 12 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne zawiera wykaz stawek ryczałtu możliwych do zastosowania w stosunku do osiąganych przychodów. Z pkt 2 lit. i) tego artykułu wynika, że ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z tytułu usług pozyskiwania personelu (PKWiU 74.50.2) wynosi 17% przychodów, z zastrzeżeniem załącznika nr 2 do ustawy. Załącznik ten zawiera wykaz usług, których świadczenie wyłącza podatnika z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Usługi te zostały oznaczone według Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług. W poz. 18 tego załącznika została wymieniona grupa 74. 5 - „Usługi rekrutacji pracowników i pozyskiwania personelu oraz usługi świadczone przez jednoosobowe podmioty gospodarcze prowadzące działalność gospodarczą wyłącznie na rzecz jednego podmiotu, z wyjątkiem kategorii 74.50.2 - usługi pozyskiwania personelu”.

Oznacza to, że usługi pozyskiwania personelu zaklasyfikowane do PKWiU 74.50.2 podlegają opodatkowaniu ryczałtem, którego stawka wynosi w takim przypadku 17% uzyskanego przychodu. Zatem jeśli w opisanej przez Pana sytuacji świadczone przez spółkę usługi wynajmu pracowników innym firmom transportowym będą się mieścić w powyższym grupowaniu PKWiU, to będzie możliwe skorzystanie z opodatkowania ich ryczałtem ewidencjonowanym według stawki 17%.

Możliwość opodatkowania ryczałtem ewidencjonowanym usług pozyskiwania personelu objętych grupowaniem 74.50.2 PKWiU potwierdzają również organy podatkowe. Przykładem jest pismo Naczelnika Urzędu Skarbowego w Chodzieży z 11 maja 2007 r. nr PB415-2/07, w którym organ podatkowy stwierdził, że:

W przypadku gdy usługi wynajmu pracowników - kierowców, o które spółka zamierza rozszerzyć w 2007 r. działalność, zostaną sklasyfikowane przez Urząd Statystyczny jako usługi mieszczące się w ogólnej grupie 74.50.2 - „usługi pozyskiwania personelu”, to przychody z tego tytułu będą opodatkowane 17% stawką ryczałtu.

Dlatego, aby uniknąć w przyszłości kwestionowania prawa do korzystania z ryczałtu, wskazane byłoby uzyskanie przez Państwa klasyfikacji statystycznej usług świadczonych przez spółkę. Obecnie jedyną jednostką uprawnioną do wydawania opinii w tym zakresie jest Ośrodek Standardów Klasyfikacyjnych przy Wojewódzkim Urzędzie Statystycznym w Łodzi.

• art. 8 ust. 1 pkt 3 lit. e), art. 12 ust. 1 pkt 2 lit. i) ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne - Dz.U. Nr 144, poz. 930; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 217, poz. 1588

• poz. 18 załącznika nr 2 do ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne - Dz.U. Nr 144, poz. 930; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 217, poz. 1588

Anna Welsyng

radca prawny, doradca podatkowy

Autopromocja
Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  PGNiG obniża ceny gazu dla gospodarstw domowych. Ale nadal ponad 90 zł/MWh drożej od ceny zamrożonej do połowy 2024 roku

  W czwartek 29 lutego 2024 r. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził obniżenie o 8,3 proc. (do 290,97 zł/MWh) zatwierdzonej w grudniu 2023 r. i obowiązującej w 2024 r. taryfy na sprzedaż gazu dla gospodarstw domowych i innych tzw. odbiorców uprawnionych przez spółkę PGNiG Obrót Detaliczny. Ale do 30 czerwca 2024 r. cena netto gazu dla odbiorców uprawnionych (w tym odbiorców w gospodarstwach domowych) została zamrożona na poziomie 200,17 zł/MWh.

  Tabela kursów średnich NBP z 29 lutego 2024 roku [nr 043/A/NBP/2024]

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 29 lutego 2024 roku - nr 043/A/NBP/2024. Jaki dziś kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

  Czy w ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć remont łazienki?

  Ulga rehabilitacyjna a remont łazienki. Czy możliwe jest odliczenie w ramach ulgi rehabilitacyjnej kosztów remontu, adaptacji  i wyposażenia łazienki dla osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności?

  Księgowy na urlopie. Jak utrzymać płynność obsługi księgowej w firmie?

  Gdy księgowy udaje się na urlop, firma stoi przed wyzwaniem związanym nie tylko ze zorganizowaniem zastępstwa, ale również z utrzymaniem płynności obsługi księgowej. Podpowiadamy, jak przygotować firmę na taką sytuację.

  Od marca 2024 r. posiadacze obligacji zaczną tracić pieniądze. Opłaca się zamienić obligacje starych emisji na nowe

  Mocne hamowanie inflacji w Polsce jakie obserwujemy w ostatnich miesiącach powoduje nawet kilkukrotny spadek oprocentowania obligacji skarbowych indeksowanych inflacją. Na razie dotyczy to obligacji cztero- i dziesięcioletnich o łącznej wartości około 4,5 miliardów złotych, ale w najbliższych miesiącach kwota ta może szybko rosnąć. Rozwiązaniem jest zamiana posiadanych papierów na nowe. Dzięki temu Polacy (w sumie) mogą zarobić  nawet około o 65 milionów złotych więcej.

  Projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości przyjęty przez rząd

  Projektowane przepisy nakładają na firmy z siedzibą w Polsce obowiązek publikacji danych o podatkach zapłaconych w krajach Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

  Rząd przyjął dzisiaj projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości

  Na dzisiejszym posiedzeniu Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości oraz o biegłych rewidentach, firmach audytorskich i nadzorze publicznym. Przyjęty również został projekt ustawy zobowiązujący firmy do stosowania unijnych zasad dostępności w niektórych produktach i usługach.

  Właściwa weryfikacja kontrahentów to klucz do ograniczenia ryzyka sankcji gospodarczych

  Właściwa weryfikacja kontrahentów jest niezbędna w celu ograniczenia ryzyka sankcji gospodarczych. Weryfikacja powinna obejmować ustalenie struktury właścicielskiej i rzeczywistych beneficjentów kontrahentów.

  Wartość inwestycji firm amerykańskich w Polsce wynosi 26 mld USD. Najwięcej w obszarze oprogramowania

  Wartość inwestycji firm amerykańskich w Polsce wynosi 26 mld USD, stanowiąc tym samym 12 proc. wszystkich inwestycji zagranicznych w naszym kraju. Najwięcej przedsiębiorstw, bo aż 140, działa w obszarze oprogramowania.

  Koszty uzyskania przychodów 2024 - umowa o pracę, zlecenie, umowa o dzieło

  Jakie koszty uzyskania przychodu (tzw. koszty podatkowe) w podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) można uwzględniać (potrącać) na umowie o pracę, umowie zlecenia i umowie o dzieło?

  REKLAMA