REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kto może rozliczyć się za pomocą formularza PIT-37?

 • Artykuł sponsorowany
fot. materiały prasowe

REKLAMA

REKLAMA

Dla kogo przeznaczona jest deklaracja PIT-37? Jak ją wypełnić? Do kiedy w 2024 roku należy złożyć deklarację w urzędzie skarbowym? Sprawdź!

PIT-37, czyli zeznanie o wysokości osiągniętego dochodu lub poniesionej starty, to jeden z rodzajów formularzy podatkowych używanych w Polsce do rozliczenia się z dochodów osiąganych przez osoby fizyczne. Większość pracujących Polaków będzie musiała skorzystać z PIT-37 podczas rozliczania swoich podatków. Jakie informacje należy zawrzeć w PIT-37? Jak prawidłowo go wypełnić, aby uniknąć problemów? Sprawdź!

Dla kogo przeznaczona jest deklaracja PIT-37?

PIT-37 to najczęściej wypełniany formularz podatkowy, który dotyczy większości obywateli. PIT-37 przeznaczony jest szczególnie dla tych osób, które uzyskały dochody za pośrednictwem płatnika, w tym z umowy o pracę, umów cywilno-prawnych oraz dla tych podatników, którzy pobierają świadczenia emerytalne czy renty, podlegające opodatkowaniu.

PIT-37 przeznaczony jest również dla osób, które otrzymują dochody m.in. z tytułu:

 • umowy akwizycyjnej,
 • świadczeń przedemerytalnych,
 • dotacji finansowych z ubezpieczenia społecznego,
 • stypendiów,
 • praw autorskich i praw majątkowych,
 • świadczeń płaconych z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych lub z Funduszu Pracy,
 • przynależności do rolniczych spółdzielni produkcyjnych.

Deklaracja ta dotyczy jednocześnie podatników, którzy nie odliczają minimalnego podatku dochodowego, nie zmniejszają dochodów o braki finansowe oraz nie prowadzili pozarolniczej działalności gospodarczej czy działów produkcji rolnej, które są opodatkowane na zasadach ogólnych.

PIT-37 dotyczy też osób fizycznych, które nie doliczają dochodów małoletnich dzieci. Jeżeli chcemy je doliczyć, musimy złożyć PIT-36, podobnie jak wówczas, gdy uzyskujemy przychód z tytułu działalności gospodarczej, który rozliczamy na ogólnych zasadach (skala podatkowa).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pamiętajmy, że deklaracja ta dotyczy wyłączenie przychodów opodatkowanych przy zastosowaniu skali podatkowej 12% i 32%. W innych przypadkach będziemy się rozliczać poprzez inne formularze PIT.

Ponadto, jeżeli poza przychodami opodatkowanymi według skali uzyskamy również np. przychody opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, będziemy musieli złożyć dwie różne deklaracje.

Na jakiej podstawie wypełnia się PIT-37?

Zeznanie podatkowe PIT-37 powinno być wypełnione na podstawie kilku dokumentów. W zależności od źródła osiąganych przychodów mogą to być takie dokumenty jak:

 • PIT-11 - wykazywane są w nim np. dochody z pracy, umów o dzieło, umów zlecenia czy praw autorskich,
 • PIT-40A/11A - zawiera on takie informacje jak dochody z emerytur, rent czy zasiłków, które rozlicza organ rentowy,
 • PIT-R - wykazuje się w nim informacje o wypłaconych podatnikowi kwotach z tytułu pełnienia obowiązków obywatelskich i społecznych.

W zeznaniu rocznym PIT-37 możesz dodatkowo uwzględnić PIT/D, w którym widnieje informacja o odliczeniu wydatków mieszkaniowych oraz PIT/O, w którym odliczysz inne ulgi, w tym ulgę na dzieci, przekazane darowizny czy ulgę internetową.

wypełnianie deklaracji PIT

wypełnianie deklaracji PIT

 

fot. materiały prasowe

Rozliczenie PIT-37 - jak się przygotować?

Rozliczenie PIT-37 może wydawać się skomplikowane, ale podatnicy rozliczający się w danym roku podatkowym za pomocą tego formularza, mogą się wcześniej odpowiednio przygotować, wykonując kilka kroków. Jakich? Przede wszystkim:

 • Zbierz wszystkie niezbędne dokumenty - pamiętaj, że zanim zaczniesz uzupełniać formularz PIT, musisz upewnić się, że posiadasz wszystkie niezbędne dokumenty na temat osiągniętych przychodów. Przygotuj więc PIT-11 oraz informacje o przychodzie z zeszłorocznego rozliczenia PIT. Zbierz również dokumenty związane z odliczaniem kosztów uzyskania przychodu i ulg podatkowych.
 • Sprawdź, czy możesz skorzystać z ulg i odliczeń - sprawdź, czy kwalifikujesz się do jakiejkolwiek ulgi podatkowej lub odliczenia kosztów uzyskania przychodu. Dotyczyć to może na przykład ulgi na dzieci, ulg dla studentów, odliczeń z tytułu opieki nad osobami niepełnosprawnymi i innych.
 • Wybierz organizację pożytku publicznego - wybór takiej organizacji pozwoli na świadome wsparcie inicjatyw, które są nam bliskie. Wystarczy znaleźć numer KRS organizacji, którą chcemy wesprzeć. Wpisując odpowiednie dane w deklaracji PIT, możemy oddać jej 1,5% z kwoty podatku do zapłaty.
 • Wybierz sposób rozliczenia podatku - formularze PIT możesz rozliczyć w wersji papierowej lub skorzystać z programu PIT 2023/2024, który znajdziesz na: https://www.podatnik.info/program-do-pit/pit-37. Ta druga opcja będzie zdecydowanie wygodniejsza.
 • Zestaw dochody - zsumuj swoje dochody z różnych źródeł. Tę sumę będzie trzeba wpisać w odpowiednie rubryki w zeznaniu podatkowym PIT-37.
 • Wypełnij formularz - wypełnij formularz PIT-37. Staraj się uważnie wypełnić wszystkie rubryki, unikając błędów. Jeśli masz jakiekolwiek pytania lub wątpliwości, skonsultuj się z ekspertem.
 • Wyślij deklarację - po wypełnieniu deklaracji PIT-37, sprawdź, czy wszystkie dane są poprawne. Następnie podpisz i wyślij deklarację.

Poprawne wypełnienie deklaracji PIT-37

W celu uniknięcia błędów podczas rozliczania deklaracji PIT-37 warto skorzystać z programu do rozliczania deklaracji. Wybierz program PIT 2023/2024, jaki oferuje podatnik.info. Program ten wspiera podatnika na każdym etapie składania deklaracji podatkowej. Jest on kompatybilny z systemem e-Deklaracje przygotowanym przez Ministerstwo Finansów i został sprawdzony przez ekspertów. Zawiera najbardziej aktualną bazę formularzy PIT.

Ponadto na podstawie wcześniej wprowadzonych danych, program sam oblicza należny podatek dochodowy. Jedyne, o czym musisz pamiętać, do bezbłędne uzupełnienie pozycji z danymi osobowymi oraz poprawne wprowadzenie informacji z formularza zeznania podatkowego PIT-11.

Więcej o programie PIT 2023/2024 przeczytasz na: https://www.podatnik.info/. Program wspiera użytkownika w każdym roku przygotowania deklaracji podatkowej!

Do kiedy należy złożyć deklarację PIT-37 w urzędzie skarbowym?

Płatnik ma obowiązek przekazać nam PIT-11 do końca lutego 2024 r. Niemniej, od 2023 roku płatnik musi przesłać PIT-11 do urzędu skarbowego dużo wcześniej, bo do końca stycznia 2024 roku. Jeżeli więc nie dostaniemy w tym czasie formularza, skontaktujmy się z działem księgowości w swojej firmie. To niezwykle istotne, bo nawet w przypadku, gdy nie dostaniemy druku PIT-11 od pracodawcy w odpowiednim terminie, to nadal na nas spoczywa obowiązek terminowego rozliczenia PIT-37. Natomiast, jeśli jesteśmy już w posiadaniu wszystkich potrzebnych nam do rozliczenia druków, czas na złożenie deklaracji do odpowiedniego urzędu skarbowego mamy do 30 kwietnia 2024 roku.

Najlepiej jednak wysłać zeznanie podatkowe PIT-37 jak najwcześniej. Dzięki temu istnieje możliwość, że wcześniej otrzymamy zwrot podatku z tytułu pobranych zaliczek!

używanie specjalnego programu do celów podatkowych

używanie specjalnego programu do celów podatkowych

 

fot. materiały prasowe

Podatek dochodowy a szereg ulg podatkowych

Zeznania podatkowe PIT-37 można wypełniać m.in. indywidualnie, wraz z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dziecko. Zanim jednak przystąpimy do wypełniania formularza, warto upewnić się, czy przysługują nam odliczenia i ulgi podatkowe, w tym np. ulga budowlana, rehabilitacyjna, z tytułu przekazywanych darowizn, za internet czy zwrot z tytułu ulgi na dzieci. Takie ulgi powinny być wykazane przez podatnika we wspomnianych załącznikach PIT/D i PIT/O.

Osoby, które samotnie wychowują dzieci

Poprzez osobę samotnie wychowującą dziecko, rozumie się opiekuna prawnego dziecka lub jednego z jego rodziców biologicznych albo przysposabiających. Może być to więc osoba niezamężna, po rozwodzie, wdowa lub wdowiec, osoba w separacji lub osoba, która pozostaje w związku małżeńskim, jednak drugi małżonek jest pozbawiony praw rodzicielskich lub odbywa karę pozbawienia wolności.

Ponadto należy spełniać jeszcze kilka dodatkowych warunków. Ulga przysługuje nam w przypadku małoletniego lub osoby do 25 roku życia, która się uczy i nie wykazała w danym roku podatkowych żadnych dochodów, które podlegają opodatkowaniu. Ulga przysługuje też na dziecko, na które pobieramy zasiłek, dodatek pielęgnacyjny lub rentę socjalną. Wówczas ulga ta dotyczy dzieci niezależnie od ich wieku.

Osoba samotnie wychowująca dziecko musi być rezydentem podatkowym w Polsce, jednak od tej zasady istnieją pewne wyjątki. Ponadto musi ona złożyć wniosek o rozliczenie dochodów jako osoba samotnie wychowująca dziecko, przez co rozumie się zaznaczenie odpowiedniego kwadratu w zeznaniu PIT-37, w sekcji dotyczącej wyboru sposobu opodatkowania.

Wspólne rozliczenie z małżonkiem

Zeznanie podatkowe PIT-37 można też składać wraz z małżonkiem. Często takie rozwiązanie bywa korzystniejsze niż rozliczanie się osobno. Niemniej, małżonkowie muszą być w małżeństwie przynajmniej przez cały rok podatkowy i przez cały rok podatkowy musi między nimi istnieć wspólnota majątkowa. Wskazana preferencja podatkowa dotyczy małżeństw, w których żadne z małżonków nie prowadzi działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym czy ryczałtem ewidencjonowanym. Przed złożeniem deklaracji trzeba wziąć pod uwagę także standardowe kryteria związane z rozliczaniem podatku w Polsce.

e-pit, wypełnianie deklaracji przez internet

e-pit, wypełnianie deklaracji przez internet

 

fot. materiały prasowe

Nowy próg podatkowy - czym jest danina solidarnościowa?

III próg podatkowy, czyli danina solidarnościowa jest nową stawką podatku, która dedykowana jest wybranej grupie podatników. Stawka ta obowiązuje od 2019 roku i musi ją uiścić każdy podatnik, którego przychody wykraczają ponad 1 000 000 zł rocznie (stawka wynosi 4% i dotyczy nadwyżki dochodów ponad 1 000 000 zł). W celu rozliczenia dodatkowego podatku trzeba złożyć osobny formularz DSF-1.

Podwyższona kwota wolna od podatku

Od stycznia 2022 roku podwyższono kwotę wolną od podatku z 8 000 zł do 30 000 zł. W roku 2023 kwota ta nie uległa zmianie, co oznacza, że osoby, które są opodatkowane według skali podatkowej i są przedsiębiorcami lub otrzymały dochody z tytułu umów o dzieło, umów zlecenie czy umów o pracę, mogą zarobić w ciągu roku 30 000 zł bez odprowadzania podatku. Mimo to warto pamiętać, że takie osoby również muszą złożyć deklarację podatkową do urzędu skarbowego.

Podsumowanie

Formularz podatkowy PIT-37 jest powszechnie stosowany w Polsce do rozliczania dochodów osób fizycznych. PIT-37 dotyczy m.in. wszystkim pracowników, którzy uzyskują dochody z tytułu stosunku pracy, umów cywilnoprawnych oraz emerytury czy renty podlegającej opodatkowaniu. Pamiętaj, aby zawsze uzupełniać tylko aktualne druki PIT. Przy rozliczeniu PIT-37 warto skorzystać z programu do rozliczania deklaracji podatkowych, który ułatwi cały proces i pomoże uniknąć błędów!

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Artykuł sponsorowany

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dopłata do PIT-a w 2024 roku. Kogo to dotyczy? Jak sobie poradzić z wysoką dopłatą podatku?

W 2023 roku podatnicy musieli dopłacić 11,2 mld zł zaległości podatkowych za 2022 rok. W 2022 roku (w rozliczeniu za 2021 r.) ta smutna konieczność dotyczyła aż 4,9 mln podatników, a kwota dopłat wyniosła 14,9 mld. zł. W 2024 roku skala dopłat będzie mniejsza, ale dla wielu osób znalezienie kilku lub kilkunastu tysięcy złotych na rozliczenie się ze skarbówką to spory kłopot. Możliwe jest jednak wnioskowanie do Urzędu Skarbowego o rozłożenie dopłaty na raty, skorzystanie z kredytu lub (w przypadku firm) sfinansowanie zaległości przez przyspieszenie przelewów od kontrahentów.  W rozliczeniu za 2022 rok podatnicy przesłali za pomocą Twój e-PIT prawie 12 mln deklaracji, a kolejne 8 mln przez e-Deklaracje. Tylko 1,3 mln – czyli około 6% złożyli w wersji papierowej.

Ulga na ESG (ulga na zrównoważony rozwój firm) - rekomendacja Konfederacji Lewiatan i Ayming Polska dla rządu

W reakcji na nowe obowiązki firm dotyczące raportowania niefinansowego ESG, które weszły w życie na początku 2024 roku, Konfederacja Lewiatan oraz Ayming Polska zwróciły się do nowego rządu z rekomendacją wprowadzenia tzw. “Ulgi na zrównoważony rozwój”. Nowy instrument podatkowy ma na celu wsparcie firm w realizacji wytycznych Komisji Europejskiej dotyczących zrównoważonego rozwoju. Proponowane rozwiązanie miałoby pomóc przedsiębiorstwom w efektywnym dostosowaniu się do nowych standardów, jednocześnie promując ekologiczne i społecznie odpowiedzialne praktyki biznesowe.

Obniżenie z 8 proc. do 0 proc. stawki VAT dla określonych kategorii usług transportu pasażerskiego - MF analizuje potencjalne skutki zmian

Ministerstwo Finansów analizuje skutki potencjalnego obniżenia z 8 proc. do 0 proc. stawki VAT na niektóre kategorie usług transportu pasażerskiego - poinformował wiceminister finansów Jarosław Neneman.

"DGP": Zwiększa się liczba firm planujących redukcję zatrudnienia; firmy zwalniają nie tylko grupowo

Firmy zwalniają. Jakie są powody redukcji zatrudnienia? "Wzrost kosztów, spadek zamówień oraz cyfryzacja i nowe technologie to główne powody planowanych redukcji zatrudnienia" – donosi dzisiaj "Dziennik Gazeta Prawna".

Pieniądze z KPO to ogromna szansa dla przedsiębiorców. "Żeby otrzymać dotację trzeba wykonać kilkanaście bardzo precyzyjnych kroków"

Pieniądze z KPO to duży zastrzyk dla polskiej gospodarki. "To przede wszystkim ogromna szansa dla polskich przedsiębiorców. Jednak aby pozyskać unijną dotację trzeba mieć pomysł i warto wesprzeć się wiedzą oraz doświadczeniem ekspertów” – powiedział Krzysztof Fintzel z Łódzkiej Agencji Rozwoju Regionalnego.

Nowelizacja ustawy o rachunkowości podpisana. Zmiany dotyczą głównie dużych firm

Duże firmy będą miały obowiązek ujawniania informacji o zapłaconym podatku dochodowym oraz innych informacji w podziale na poszczególne kraje.

Księgowy nie uwzględnił w rozliczeniach prawie 190 faktur na samochody, czyli dlaczego warto mieć wysokie OC

Jakie ubezpieczenia OC najczęściej wybierają księgowi i księgowe? Co w ramach polisy przejmuje ubezpieczyciel? Jakie pomyłki bywają najbardziej kosztowne? 

Fundacja rodzinna nie dla spółki cywilnej

Fundacja rodzinna może przystępować jedynie do spółek prawa handlowego, które są podatnikami CIT. Natomiast spółka cywilna jest podatnikiem PIT, a nie CIT, a więc nie spełnia wskazanego kryterium. W konsekwencji nie może zostać uznana jako podmiot o podobnym charakterze do spółek prawa handlowego.

Kwestionowanie kredytów opartych o WIBOR. Jakie argumenty można podnieść przed sądem?

Niezadowoleni kredytobiorcy coraz częściej kwestionują umowy oparte o wskaźnik referencyjny WIBOR. Okazuje się, że argumentów w oparciu o które można kwestionować WIBOR w umowach kredytowych jest całkiem sporo.  

Zmiany w zamówieniach publicznych - wprowadzenie certyfikacji wykonawców od 2025 roku. Na początku certyfikacja obejmie wyłącznie zamówienia na roboty budowlane

Certyfikacja wykonawców w systemie zamówień publicznych, która wejdzie w życie od 2025 roku, ma zapewniać wykonawcom możliwość uzyskania certyfikatu potwierdzającego, że wobec danego wykonawcy nie zachodzą objęte zakresem certyfikacji podstawy wykluczenia z postępowania o udzielenie zamówienia, lub że posiada on zdolności i zasoby (np. określone doświadczenie, wykwalifikowaną kadrę) na poziomie wskazanym w certyfikacie, które będzie wykorzystywał do potwierdzania spełniania warunków udziału w postępowaniu.

REKLAMA