REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ile można zyskać na internecie, czyli ulga internetowa w PIT

Magdalena Majkowska
Magdalena Majkowska

REKLAMA

Podatnikom korzystającym z internetu przysługuje prawo do odpisania w rocznej deklaracji podatkowej poniesionych z tego tytułu wydatków, udokumentowanych fakturami, tzw. ulga internetowa.

Użytkownikom internetu przysługuje specjalna preferencja podatkowa w podatku dochodowym od osób fizycznych. Podobnie jak w poprzednich latach, również w rozliczeniu z fiskusem za 2007 rok będą oni mogli uwzględnić wydatki poniesione z tytułu korzystania z internetu.

Autopromocja

Odliczeniu podlegają wyłącznie wydatki z tytułu użytkowania sieci. Podatnicy nie mogą zatem odliczać od podstawy opodatkowania kosztów instalacji (podłączenia) internetu. W zeznaniach podatkowych składanych do 30 kwietnia 2008 r. ulgę internetową uwzględnią wyłącznie podatnicy, którzy spełnią warunki wynikające z art. 26 ust. 6a ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. nr 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

Aby

skorzystać z ulgi, zarówno faktura, jak i dowód wpłaty powinny być wystawione na podatnika dokonującego odliczenia

W miejscu zamieszkania

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jednym z wymogów, których spełnienie uprawnia do odliczenia, jest ponoszenie przez podatnika wydatków w lokalu (lub budynku) będącym miejscem zamieszkania. Trzeba pamiętać, że miejsce zamieszkania nie jest związane z meldunkiem. Zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego przez miejsce zamieszkania należy rozumieć miejscowość, w której dana osoba przebywa z zamiarem stałego pobytu.

Jeżeli zatem podatnik faktycznie zamieszkuje w innej miejscowości niż jest zameldowany, może skorzystać wyłącznie z ulgi od wydatków na użytkowanie internetu poniesionych w miejscu zamieszkania. Odliczenie będzie jednak możliwe tylko wtedy, gdy wysokość wydatków została udokumentowana fakturami wystawionymi na nazwisko użytkownika sieci. W przeciwnym wypadku podatnik traci prawo do odliczenia.

Potrzebna faktura

Pamiętać należy, że ulga internetowa dotyczy konkretnego użytkownika internetu, a nie lokalu. Oznacza to, że jeżeli w mieszkaniu zamieszkuje i korzysta z internetu kilka osób, to każda z nich może uwzględnić w rocznym PIT faktyczne poniesione wydatki, pod warunkiem że udokumentują te wydatki fakturą wystawioną na swoje nazwisko. Małżonkowie mogą oczywiście dysponować wspólną fakturą. Aby jednak każdy z nich mógł dokonać odliczenia wydatków na internet, faktury potwierdzające uregulowanie należności za internet muszą być wystawione na obojga małżonków. W przypadku, gdy podatnik opłaca rachunki przelewem, potwierdzeniem poniesienia wydatku będzie nie tylko faktura, ale również dowód wpłaty potwierdzony przez bank lub pocztę, dyspozycje przelewów lub wyciągi bankowe, na których przelewy będą widniały jako zrealizowane.

Ulga internetowa jest limitowana. Wydatki podlegające odliczeniu nie mogą przekroczyć rocznie 760 zł. Podstawę opodatkowania pomniejsza się w ramach rocznego limitu o całą kwotę należności, tzn. łącznie z VAT. Odliczenie należy wykazać w załączniku PIT/O do zeznania podatkowego.

MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Krajowy Plan Odbudowy w Polsce w 2024 roku. Wyścig z czasem po 60 miliardów euro

  Zeszłotygodniowe informacje dotyczące odblokowania funduszy europejskich są optymistyczne – kierunek działań przyjęty przez polski rząd może liczyć na przychylność UE. Pamiętajmy jednak, że deklaracje te nie oznaczają, że środki na wspieranie reform i inwestycji zostaną nam „automatycznie” udostępnione - pisze Łukasz Kościjańczuk, partner w CRIDO.

  Czy laptop i wynajęte mieszkanie pracownika zagranicznej firmy to już zakład w Polsce?

  Pracownicy wykonujący pracę poza miejscem siedziby pracodawcy (lub innym miejscem określonym w umowie o pracę) mogą generować szereg konsekwencji podatkowych, zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy, szczególnie gdy w grę wchodzi praca poza Polską, lub w Polsce, ale dla pracodawcy z innego kraju - pisze Dr Adam Barcikowski – Manager w Nexia Advcero.

  Niższy VAT od 1 kwietnia 2024 r. Stawka 8% dla usług kosmetycznych, manicure i pedicure

  Ministerstwo Finansów przygotowało już projekt rozporządzenia, które obniży od 1 kwietnia 2024 r. - z 23% do 8% – stawkę VAT na określone usługi kosmetyczne.

  Czas na reformę Unijnego Kodeksu Celnego

  Reforma (projektu) nowego Unijnego Kodeksu Celnego po konsultacjach społecznych. Od 2027 roku przewidywane jest wejście w życie nowego UKC. Będą to zmiany rewolucyjne w wielu aspektach, dziś obowiązujących przepisów prawa celnego. Wiarygodni przedsiębiorcy mają mieć znaczne uproszczenia oraz mamy przejść na „inteligentne” odprawy celne ze zwiększonym monitoringiem systemów informatycznych.

  Twój e-PIT wspólnie z małżonkiem

  Usługa Twój e-PIT umożliwia złożenie rocznego PIT wspólnie z małżonkiem. Kiedy jest to możliwe? Jakie działania należny wykonać?

  PGNiG obniża ceny gazu dla gospodarstw domowych. Ale nadal ponad 90 zł/MWh drożej od ceny zamrożonej do połowy 2024 roku

  W czwartek 29 lutego 2024 r. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził obniżenie o 8,3 proc. (do 290,97 zł/MWh) zatwierdzonej w grudniu 2023 r. i obowiązującej w 2024 r. taryfy na sprzedaż gazu dla gospodarstw domowych i innych tzw. odbiorców uprawnionych przez spółkę PGNiG Obrót Detaliczny. Ale do 30 czerwca 2024 r. cena netto gazu dla odbiorców uprawnionych (w tym odbiorców w gospodarstwach domowych) została zamrożona na poziomie 200,17 zł/MWh.

  Ujednolicenie sprawozdań finansowych komitetów wyborczych. Jest projekt rozporządzenia w tej sprawie

  Ustawodawca przygotował projekt rozporządzenia w sprawie łącznego sprawozdania finansowego komitetu wyborczego, który zarejestrował kandydata na wójta, burmistrza, prezydenta miasta oraz listę kandydatów na radnych. Jakie rozwiązania znalazły się w projekcie?

  Tabela kursów średnich NBP z 29 lutego 2024 roku [nr 043/A/NBP/2024]

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 29 lutego 2024 roku - nr 043/A/NBP/2024. Jaki dziś kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

  Czy w ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć remont łazienki?

  Ulga rehabilitacyjna a remont łazienki. Czy możliwe jest odliczenie w ramach ulgi rehabilitacyjnej kosztów remontu, adaptacji  i wyposażenia łazienki dla osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności?

  Księgowy na urlopie. Jak utrzymać płynność obsługi księgowej w firmie?

  Gdy księgowy udaje się na urlop, firma stoi przed wyzwaniem związanym nie tylko ze zorganizowaniem zastępstwa, ale również z utrzymaniem płynności obsługi księgowej. Podpowiadamy, jak przygotować firmę na taką sytuację.

  REKLAMA