| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > Po złożeniu PIT-28 z najmu małżonkowie rozliczą się wspólnie

Po złożeniu PIT-28 z najmu małżonkowie rozliczą się wspólnie

Podatnik, który składa PIT-28, może rozliczyć się wspólnie z małżonkiem tylko wtedy, gdy ryczałt opłacany jest z tytułu najmu lub umowy o podobnym charakterze.


W 2007 roku osiągał dochody z najmu oraz ze stosunku pracy. Podatek z najmu opłacał ryczałtem i musi rozliczyć go w PIT-28 do końca stycznia.

- Czy po złożeniu PIT-28 można rozliczyć się wspólnie z małżonkiem - pytał nas czytelnik w liście do redakcji. Tak, w opisanym przypadku będzie to możliwe.

Joanna Patyk, konsultant podatkowy w BDO Numerica przypomina, że deklaracja PIT-28 to zeznanie o wysokości uzyskanego przychodu, wysokości dokonanych odliczeń i należnego ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, składane do 31 stycznia roku następującego po zakończeniu roku podatkowego i dotyczy podatników opodatkowanych zryczałtowanym podatkiem od niektórych przychodów osiąganych przez te osoby.

- W takim przypadku, gdy choć jeden z małżonków podlega opodatkowaniu podatkiem zryczałtowanym, nie ma możliwości zastosowania wspólnego opodatkowania małżonków, co wynika z art. 6 ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - podkreśla Joanna Patyk.

Jednocześnie zastrzega, że od tej zasady istnieje jeden wyjątek określony w art. 6 ust. 9 ustawy o PIT. Dotyczy on osób osiągających przychody z tytułu najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, jeśli umowy te nie są zawierane w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej.

- Osoby takie, jeśli nie korzystają jednocześnie z opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej podatkiem liniowym, zryczałtowanym podatkiem dochodowym lub podatkiem tonażowym, mają możliwość rozliczenia wspólnie z małżonkiem - argumentuje Joanna Patyk.

Według naszej rozmówczyni, należy jednak pamiętać, że takie uprawnienie przysługuje po spełnieniu ogólnych wymagań dla wspólnego rozliczenia małżonków. W związku z tym wspólnemu opodatkowaniu podlegają małżonkowie, między którymi istniała wspólność majątkowa i pozostawali oni w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy oraz pod warunkiem złożenia takiego wniosku we wspólnym zeznaniu rocznym.

- W omawianym przypadku, po złożeniu przez podatnika deklaracji PIT-28, w której rozliczy przychody uzyskane z najmu, może on złożyć roczne zeznanie od pozostałych przychodów łącznie z małżonkiem - podsumowała ekspert BDO Numerica.

OBLICZENIE PODATKU

Małżonkowie mogą być opodatkowani łącznie od sumy swoich dochodów, po uprzednim odliczeniu, odrębnie przez każdego z małżonków, kwot przysługujących im ulg podatkowych. W tym przypadku podatek określa się na imię obojga małżonków w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy łącznych dochodów małżonków.

Ewa Matyszewska

ewa.matyszewska@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Accreo

Accreo to firma doradcza, oferująca usługi dedykowane przedsiębiorstwom i klientom indywidualnym w zakresie doradztwa podatkowego i prawnego, business restructuringu oraz doradztwa europejskiego przede wszystkim w obszarze pozyskiwania dotacji i funduszy unijnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »