| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > Premie pieniężne wypłacane przez banki (tzw. cashback) to sprzedaż premiowa

Premie pieniężne wypłacane przez banki (tzw. cashback) to sprzedaż premiowa

Naczelny Sąd Administracyjny wydał wyrok rozstrzygający spór o opodatkowanie nagród wypłacanych użytkownikom kart płatniczych (tzw. cashback). NSA potwierdził, że wypłaty były związane ze sprzedażą premiową.

Chodzi o wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 27 marca 2015 r. w sprawie o sygn. akt II FSK 2758/14.

Cashback (zwany też „money back”) jest obecnie bardzo popularną usługą polegającą na tym, że bank zwraca swojemu klientowi określony procent wydatków, które zostały przez niego opłacone przy użyciu karty.

Kwestia opodatkowania premii pieniężnych wypłacanych przez banki w ramach promocji produktów bankowych takich jak rachunki bankowe czy karty kredytowe do niedawna budziła kontrowersje. Wynikało to przede wszystkim z tego, że przepis art. 21 ust. 1 pkt 68 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, posługuje się nieostrym pojęciem „nagrody związane z sprzedażą premiową".

Sprawa rozpatrywana przez NSA dotyczyła banku, który oferował programy premiowe stałym klientom, korzystającym z jego kart debetowych i kredytowych. Za każdą transakcję bezgotówkową otrzymywali oni premię w formie bezpośredniego zwrotu pieniędzy na konto.

PIT od nieujawnionych przychodów – zmiany od 2016 roku

Bank wystąpił do ministra finansów o wydanie interpretacji indywidualnej, pytając czy takie świadczenia można uznać za nagrody związane ze sprzedażą premiową w rozumieniu art. 21 ust. 1 pkt 68 ustawy o PIT. Dzięki temu byłyby one zwolnione z podatku do wysokości 760 zł.

Zdaniem banku takie przysporzenie po stronie klienta należy traktować jako wypłacaną premię osiągniętą w ramach sprzedaży premiowej, której wartość do kwoty 760 zł korzysta natomiast ze zwolnienia z podatku dochodowego.

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 68 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zwalnia się od podatku m.in. otrzymane nagrody związane ze sprzedażą premiową towarów lub usług - jeżeli jednorazowa wartość tych nagród nie przekracza kwoty 760 zł.

Polecamy produkt: Podatki 2015 - komplet

Minister finansów w wydanej interpretacji uznał, że z nagrodą związaną ze sprzedażą premiową mamy do czynienia wówczas, gdy dochodzi do zawarcia umowy sprzedaży, czyli przeniesienia własności rzeczy. Tymczasem umowa korzystania z karty kredytowej nie jest tożsama z umową sprzedaży. Bank, zawierając umowę rachunku karty kredytowej, nie przenosi na klienta własności rzeczy, a jedynie świadczy usługi. Zdaniem ministra, art. 21 ust. 1 pkt 68 odnosi się wyłącznie do nagród związanych ze sprzedażą rzeczy, a nie usług. W związku z powyższym zdaniem organu podatkowego w sytuacji, gdy podatnik otrzymuje od banku zwrot części pieniędzy wydanych na zakupy, powinien go opodatkować. Dla banków prowizja cashback stanowi przychód z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy o PIT.

Czytaj także

Ekspert:

Russell Bedford Poland Sp. z o.o.

Grupa doradcza Russell Bedford jest członkiem międzynarodowej sieci niezależnych firm doradczych Russell Bedford International, zrzeszających prawników, audytorów, doradców podatkowych, księgowych, finansistów oraz doradców biznesowych. Russell Bedford doradza klientom w ponad 90 krajach na całym świecie. Grupa posiada ponad 290 biur i zatrudnia ok. 7.000 profesjonalnych doradców.

Zdjęcia

Premie pieniężne wypłacane przez banki (tzw. cashback) to sprzedaż premiowa / Fot. Fotolia
Premie pieniężne wypłacane przez banki (tzw. cashback) to sprzedaż premiowa / Fot. Fotolia

PKWiU - Nowa matryca stawek VAT – Usługi178.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Finesia Consulting Sp. z o.o.

Usługi księgowe i kadrowo-płacowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »