VAT należny od nagród w sprzedaży premiowej jako koszt
REKLAMA
REKLAMA
Sprzedaż premiowa jest akcją promocyjną, w ramach której sprzedawca towaru (usługi) nagradza jego nabywcę dodatkowym, nieodpłatnym upominkiem. Warunki otrzymania upominku określa regulamin sprzedaży premiowej. Kwestia - czy wydanie tej nieodpłatnej nagrody podlega opodatkowaniu VAT - w praktyce nie jest do końca rozstrzygnięta.
Organy podatkowe zajmują rozbieżne stanowiska w tej sprawie. Jednoznaczne jest natomiast orzecznictwo sądów administracyjnych. Sądy uznają bowiem, że nieodpłatne przekazanie towarów i usług na potrzeby przedsiębiorstwa nie podlega opodatkowaniu VAT od 1 czerwca 2005 r. W odniesieniu do nagród przekazywanych w ramach sprzedaży premiowej podkreślał to m.in. NSA w wyroku z 7 lipca 2009 r. (sygn. akt I FSK 1418/08):
(...) niezasadne jest odstępowanie od stanowiska NSA wyrażonego w dotychczas wydanych na tle stanu prawnego obowiązującego od dnia 1 czerwca 2005 r. wyrokach I FSK 600/07 i I FSK 743/07 oraz I FSK 922/08, zgodnie z którymi przekazanie przez podatnika bez wynagrodzenia towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele związane z tym przedsiębiorstwem w świetle art. 7 ust. 2 i 3 ustawy o VAT (...) nie stanowi dostawy towarów, nawet jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z nabyciem tych towarów.
Ustawodawca zadecydował jednak, że jeżeli już podatnik opodatkuje VAT nieodpłatne wydanie nagrody w ramach sprzedaży premiowej, to od 1 stycznia 2011 r. ma prawo zaliczyć VAT należny od tej nagrody do kosztów uzyskania przychodów.
REKLAMA
Wprowadzenie tych przepisów do ustaw o podatku dochodowym wzmacnia przy tym argumenty organów podatkowych, opowiadających się za opodatkowaniem VAT nagród wydanych w ramach sprzedaży premiowej. Uzasadniony staje się bowiem argument, że wprowadzenie tych przepisów w podatku dochodowym świadczy o tym, że wolą ustawodawcy jest opodatkowanie VAT tych nagród. Bez tej woli wprowadzenie nowych przepisów w podatku dochodowym byłoby bowiem zbędne.
Podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych, których rok podatkowy jest inny niż kalendarzowy i rozpoczął się przed 1 stycznia 2011 r., nowe przepisy zastosują dopiero od ich następnego roku podatkowego.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat