Czy zakup krzewów można zaliczyć do kosztów
REKLAMA
REKLAMA
Tak
REKLAMA
Jeśli są to zwykłe, powszechnie używane odmiany roślin, nie ma przeszkód, aby taki wydatek zaliczyć do kosztów podatkowych.
Każdy wydatek, aby mógł być zaliczony do kosztów uzyskania przychodu, musi spełnić dwa określone w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych warunki. Musi być poniesiony w celu uzyskania przychodu (także w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów) oraz nie może być wymieniony w katalogu wydatków nieuznawanych za koszty podatkowe (art. 23 ust. 1 ustawy). Obsadzenie terenu wokół sklepu krzewami róż powoduje uatrakcyjnienie wizualne otoczenia sklepu mające niewątpliwy wpływ na liczbę klientów, a co za tym idzie, na wielkość osiąganych przychodów. Pierwszy warunek jest zatem spełniony. Co do drugiego warunku ani nakłady poniesione na zakup kwiatów, ani na wystrój otoczenia firmy nie zostały wprost wymienione we wspomnianym katalogu. Należałoby jednakże zatrzymać się przy punkcie 23 tego wykazu, który mówi, że nie uważa się za koszty uzyskania przychodów kosztów reprezentacji, w szczególności poniesionych na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych. Ponieważ ustawy podatkowe nie definiują pojęcia reprezentacja, powszechnie stosowana jest wykładnia językowa tego terminu. Zgodnie z nią reprezentacja to okazałość, wytworność w czyimś sposobie życia związana ze stanowiskiem lub pozycją społeczną (Słownik języka polskiego, PWN). Potwierdzenie na takie rozumienie pojęcia reprezentacja odnajdziemy w licznych interpretacjach i orzeczeniach sądów. Przykładowo Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 26 września 2000 r. (sygn. III SA 1994 /99) stwierdził, że reprezentacja to okazałość, wystawność, a w przypadku firmy dobre jej reprezentowanie, które może polegać na wystroju firmy, interesującym logo, tablicach informacyjnych, sposobie podejmowania interesantów i kontrahentów. Zatem w przypadku gdyby kwiaty zakupione do wystroju terenu wokół sklepu były szczególnie cennymi, wyjątkowymi okazami, podkreślającymi wytworność i okazałość placówki, taki wydatek należałoby potraktować jako koszt reprezentacji, niestanowiący kosztów uzyskania przychodu. Jeśli jednak są to zwykłe, powszechnie używane odmiany roślin, nie ma przeszkód, aby taki wydatek zaliczyć do kosztów podatkowych. Potwierdziła to m.in. Izba Skarbowa w Bydgoszczy w interpretacji z 1 lutego 2008 r. (sygn. ITPB3/423-178/07/AM).
ŁZ
PODSTAWA PRAWNA
- Art. 23 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA