Co jest kosztem przy transakcjach giełdowych
REKLAMA
REKLAMA
EDYTA GŁĘBICKA
REKLAMA
doradca podatkowy, Kancelaria Manugiewicz Trzaska i Wspólnicy
Przychody z tytułu inwestycji giełdowych stanowią przychody z kapitałów pieniężnych. Na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) uzyskane dochody z tego tytułu są obciążone 19-proc. podatkiem.
Dochodem jest różnica między sumą przychodów uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych i z realizacji praw z nich wynikających, a także różnica z odpłatnego zbycia pochodnych instrumentów finansowych oraz z realizacji praw z nich wynikających a kosztami uzyskania przychodów.
Kosztem bezpośrednio związanym z inwestycjami giełdowymi będzie cena nabycia akcji lub innych papierów wartościowych. Natomiast inne wydatki poniesione przez podatnika w roku podatkowym, jak np. koszty usług biura maklerskiego, prowizji i odsetek od kredytów zaciągniętych na zakup akcji, należy zaliczyć do kosztów pośrednich. W praktyce kwalifikacja wydatków nieprzypisanych bezpośrednio do danej transakcji budzi jednak wiele rozbieżności interpretacyjnych.
Dodatkowe wydatki ponoszone przez podatników inwestujących na giełdzie niewątpliwie przyczyniają się do osiągania dochodów z tego źródła, zatem powinny być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. Na przykład Urząd Skarbowy w Lubartowie uznał, że do kosztów ze zbycia akcji mogą zostać zaliczone koszty dostępu do serwisu notowań (pismo z 31 maja 2005 r., nr DP1-415-4/05).
Mając na uwadze powyższe, należy uznać, że także wydatki na zakup prasy i literatury fachowej o tematyce ściśle związanej z inwestowaniem na giełdzie, potrzebnej w procesie podejmowania decyzji o inwestowaniu w papiery wartościowe oraz instrumenty pochodne, stanowią koszty uzyskania przychodu przy ustalaniu dochodu z odpłatnego zbycia papierów wartościowych. Potwierdził to m.in. Urząd Skarbowy w Siedlcach (pismo z 13 czerwca 2005 r., nr 1426/PD/415-26A/05/AA).
Pamiętać należy, że wydatek poniesiony np. na nabycie akcji w momencie ich zakupu nie stanowi kosztu uzyskania przychodu. Przedmiotowy wydatek staje się kosztem uzyskania przychodu dopiero w momencie ich zbycia, przy ustalaniu dochodu z odpłatnego zbycia tych konkretnych akcji.
PODSTAWA PRAWNA
• Art. 10 ust. 1 pkt 7, art. 17 ust. 1 pkt 6, oraz ust. 2, art. 22 ust. 1, art. 30b ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).
Oprac. PM
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat