| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > Jak rozliczyć zwrot nadpłaconych składek ZUS

Jak rozliczyć zwrot nadpłaconych składek ZUS

Zorientowaliśmy się, że jednemu z pracowników w zeszłym roku zostały nadpłacone składki ZUS. Jak powinniśmy postąpić w takiej sytuacji? Czy możemy wystąpić z wnioskiem do ZUS o zwrot nadpłaconych składek? Czy może powinien zrobić to sam pracownik? Czy powinniśmy dokonać korekty PIT-11 za 2007 r.? Czy zwrot nadpłaconych składek byłemu pracownikowi należy potraktować jako bieżącą wypłatę wynagrodzenia?


RADA

W opisanym stanie faktycznym powinni Państwo złożyć wniosek do ZUS o zwrot nadpłaconych składek. Od zwracanej pracownikowi nienależnie potrąconej części wynagrodzenia mają Państwo obowiązek dokonać potrącenia należnego podatku dochodowego od osób fizycznych z zastosowaniem skali podatkowej obowiązującej w miesiącu zwrotu. Nie są Państwo zobowiązani do korekty PIT-11 za rok, w którym zostały nadpłacone składki.

UZASADNIENIE

Z sytuacji przedstawionej w pytaniu wynika, że nadpłacili Państwo składki ZUS od wynagrodzenia jednego z pracowników. W związku z tym mają Państwo obowiązek wystąpienia z wnioskiem do ZUS o zwrot nadpłaconych składek oraz rozliczenia podatku dochodowego z tytułu zwróconych pracownikowi kwot.

Wniosek o zwrot nadpłaconych składek do ZUS

W przypadku gdy stwierdzili Państwo, że zapłacili składki nienależnie, po pierwsze, powinni złożyć wniosek o zwrot nadpłaconych składek. Jeżeli o nadpłacie składek dowiedzieli się Państwo z zawiadomienia ZUS, wniosek należy złożyć w terminie 7 dni od dnia zawiadomienia o kwocie nadpłaty. Nie można jednak żądać zwrotu nienależnie opłaconych składek, jeżeli od daty ich opłacenia minęło 5 lat.

Po drugie, Państwa firma powinna dokonać korekt złożonych imiennych raportów ZUS RCA, ZUS RZA lub ZUS RSA i deklaracji ZUS DRA za miesiące, w których nastąpiło nadpłacenie składek. Korekta dotyczy podstawy wymiaru wysokości składki na ubezpieczenia społeczne: emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe oraz na ubezpieczenie zdrowotne. Wraz z dokumentami korygującymi Państwa firma powinna złożyć wniosek o zwrot nadpłaconych składek.

ZUS jest zobowiązany zwrócić płatnikowi nadpłacone składki w terminie 30 dni od dnia złożenia wniosku o zwrot składek. Jeżeli ZUS nie wywiąże się z ustawowego terminu, płatnikowi należeć się będą nadpłacone składki wraz z odsetkami (w wysokości odsetek od zaległości podatkowych) liczonymi począwszy od dnia, w którym płatnik złożył wniosek.

Podatek dochodowy od zwróconych składek

Przychodami są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń (art. 11 ust. 1 updof).

Kwota zwróconych firmie składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe jest przychodem pracownika ze stosunku pracy. Przychód ten należy opodatkować w miesiącu, w którym nastąpił faktyczny zwrot tych składek.

Stanowisko takie potwierdzają również organy podatkowe. W piśmie Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Radomiu z 16 marca 2004 r., nr US-24/2170/415/4/2004, czytamy:

Kwota nadpłaconych składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, sfinansowana przez pracownika, zwrócona przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych za pośrednictwem pracodawcy (płatnika składek), stanowi de facto przychód ze stosunku pracy. Stąd też kwotę zwróconych składek - bez względu na to, czy jest to zwrot składek pobranych od pracownika w ubiegłych latach podatkowych czy w bieżącym roku - pracodawca dolicza do wynagrodzenia i do pozostałych przychodów uzyskanych przez pracownika w danym miesiącu i pobiera zaliczkę na podatek dochodowy.

Należy również pamiętać, że od zwracanej ubezpieczonemu nienależnie potrąconej części wynagrodzenia płatnicy powinni potrącić należną składkę na ubezpieczenie zdrowotne, o którą powinni pomniejszyć należną zaliczkę na podatek.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Bojko

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK