REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sprzedaż działki nabytej w drodze darowizny - PITy 2007

Subskrybuj nas na Youtube
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

"Sprzedaż działki wraz z budynkiem mieszkalnym w stanie surowym w kwietniu 2007 roku tj. po upływie 5 lat od daty nabycia działki i w 2 lata po wzniesieniu budynku nie powoduje obowiązku zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych."

Bieg terminu pięcioletniego, określonego w art. 10 ust.1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie może być liczony odrębnie dla nabycia własności gruntu oraz dla wybudowanego na tym gruncie budynku, stanowiącego jego część składową.
Bieg tego terminu liczony jest od daty nabycia własności gruntu, a data wybudowania budynku nie ma znaczenia
." - to tezy interpretacji podatkowej Naczelnika Urzędu Skarbowego w Żyrardowie z 3 sierpnia 2007 r., nr 1446/PDII/415/4/07/GC.

REKLAMA


W praktyce często zdarza się, że zniesienie współwłasności następuje dopiero na samym końcu budowy - po otrzymaniu udziału w gruncie od członka rodziny, a następnie wybudowaniu na nim domu. W interpretacji organ podatkowy prawidłowo zastosował przepisy potwierdzając, że zniesienie współwłasności dokonane wiele lat po nabyciu udziału w gruncie nie powoduje dodatkowego przysporzenia majątku, ponieważ nabyte prawo własności odzwierciedla dotychczasową wielkość udziału w nieruchomości.

W przypadku sprzedaży gruntu z wybudowanym na nim budynkiem podatnicy mają często wątpliwości, jak prawidłowo ustalić datę nabycia nieruchomości. Najczęściej zdarza się bowiem, że dom jest warty więcej niż grunt, na którym został wybudowany.

Prawo podatkowe nie wprowadza jednak rozróżnienia między sprzedażą gruntu a sprzedażą budynku. Wynika to z przepisów prawa cywilnego. Artykuł 48 kodeksu cywilnego stanowi że z zastrzeżeniem wyjątków w ustawie przewidzianych (np. dotyczących pracowniczych ogródków dzialkowych), do części składowych gruntu należą w szczególności budynki i inne urządzenia trwale z gruntem związane, jak również drzewa i inne rośliny od chwili zasadzenia lub zasiania.

Dlatego organ podatkowy słusznie stwierdził, że 5-letni termin, określony w art. 10 ust.1 pkt 8 updof nie może być liczony odrębnie dla nabycia własności gruntu oraz dla wybudowanego na tym gruncie budynku, stanowiącego jego część składową. Termin ten biegnie zatem od daty nabycia własności gruntu, bez względu na późniejsze daty wybudowania na tym gruncie budynków.

Na marginesie należy zwrócić uwagę, że dodatkowe powołanie się przez organ podatkowy uzasadnieniu do interpretacji na art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. d) updof było w tej sprawie bezprzedmiotowe. Przepis ten zwalnia z opodatkowania przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) updof w całości - jeżeli ich nabycie nastąpiło w drodze spadku lub darowizny.

Został on co prawda uchylony z końcem 2006 r., ale na mocy przepisów przejściowych ma nadal zastosowanie w przypadkach sprzedaży nieruchomości nabytych w drodze spadku albo darowizny przed 1 stycznia 2007 r.. Przepisu tego nie stosuje jednak wobec nieruchomości nabytych w drodze darowizny, ale sprzedawanych po upływie 5 lat od nabycia (termin liczony według zasad z art. 10 ust 1 pkt 8 lit.a)-c) updof), gdyż w takiej sytuacji sprzedaż nie jest w ogóle źródłem przychodu.

Anna Welsyng
radca prawny,

doradca podatkowy

kancelaria www.welsyng.pl


STAN FAKTYCZNY I PYTANIE PODATNIKA
Podatnik zwrócił się do organu podatkowego o udzielenie, na podstawie art.14a Ordynacji podatkowej, interpretacji - czy sprzedaż działki wraz z budynkiem w stanie surowym, w kwietniu 2007 roku rodzi konieczność zapłaty zryczałtowanego podatku dochodowego od osób fizycznych od sprzedanej działki i domu ?

Podatnik poinformował, iż w przedmiotowej sprawie nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. We wniosku strona przedstawiła następujący stan faktyczny.
Cyt. „W 1998 roku nabyłem od mojego ojca w drodze darowizny udział w niezabudowanej nieruchomości rolnej oznaczonej jako działka nr ew. 92/2 o powierzchni 0,70 ha, położonej we wsi XXX . W trakcie istnienia współwłasności rozpocząłem budowę domu mieszkalnego. Budowa domu została nie zakończona. W 2005 roku dom był w stanie surowym zamkniętym Następnie wraz z ojcem podzieliliśmy działkę 92/2 na 5 działek. Celem tego podziału było wydzielenie dla mnie działki na której wybudowałem dom, a dla ojca działki niezabudowanej. Uzyskane w wyniku podziału dwie działki stały się powierzchniowo równe i wynosiły po około 3.438 m kw. Pozostałe wydzielone dwie działki, przeznaczone pod drogę gminną, mocą decyzji podziałowej nr 164/2006 z dnia 18.12.2006 roku przeszły na własność gminy .W dniu stycznia 2007roku dokonaliśmy zniesienia współwłasności. W wyniku zawartej umowy działka ew. nr 92/6 o pow. 3.437 m kw. stała się moją własnością, natomiast działka ew. nr 92/4 i 92/5 własnością mojego ojca. Zniesienie współwłasności nastąpiło nieodpłatnie tj. bez dopłat. Kolejno w lutym 2007 roku zawarłem warunkową umowę sprzedaży działki ew. nr 92/6 o pow. 3.437 m kw. Z uwagi na fakt, że była to działka obejmująca częściowo grunty rolne ( grunty orne R VI o pow. 0,2131ha ), co do jej prawa pierwokupu wypowiedziała się Agencja Nieruchomości Rolnych, która nie skorzystała z przysługującego jej prawa. W dniu kwietnia 2007 roku zawarłem więc finalną umowę sprzedaży tej działki wraz z budynkiem w stanie surowym

Zdaniem podatnika dokonana sprzedaż zabudowanej działki nie powoduje konieczności uiszczenia zryczałtowanego podatku dochodowego od osób fizycznych z tytułu zbycia nieruchomości przed upływem pięciu lat.

INTERPRETACJA ORGANU PODATKOWEGO - ARGUMENTACJA
W uzasadnieniu swego postanowienia Naczelnik Urzędu Skarbowego w Żyrardowie stwierdził m.in.:

Zgodnie z przepisami art.10 ust 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U z 2000 nr 14 po. 176 ze zm.) źródłami przychodów są: (...) 8) odpłatne zbycie:
a) nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
b) spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
c) prawa wieczystego użytkowania gruntów,
d) innych rzecz, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie (...).

Jak wynika z wniosku podatnik nabył w 1998 roku na podstawie umowy darowizny udział w niezabudowanej nieruchomości o pow. 0,70 ha , stanowiącej działkę 92/2. Na działce tej rozpoczął budowę domu mieszkalnego. Następnie działka 92/2 została podzielona na 5 działek w tym wydzielono działkę z budynkiem w stanie surowym zamkniętym dla podatnika.

W 2007 roku nastąpiło nieodpłatne zniesienie współwłasności w wyniku którego, jedynym właścicielem działki 92/6 o pow. 3.437 m kw. stał się podatnik. Wobec powyższego nabycie o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nastąpiło w 1998 roku. Zatem sprzedaż działki wraz z budynkiem mieszkalnym w stanie surowym w kwietniu 2007 roku tj. po upływie 5 lat od daty nabycia nie powoduje obowiązku zapłaty zryczałtowanego podatku dochodowego od osób fizycznych.

Należy również zaznaczyć, że przepis art. 10 ust. 1 pkt 8 lit.a wyżej powołanej ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych nie rozdziela sprzedaży gruntu od sprzedaży budynku stanowiącego jego część składową. Nie wymienia ponadto sprzedaży budynku jako odrębnego źródła przychodu w podatku dochodowym od osób fizycznych. Nie można więc traktować, w rozumieniu przepisów wyżej wymienionej ustawy , jak również przepisów kodeksu cywilnego, odrębnie sprzedaży gruntu oraz sprzedaży znajdującego się na nim budynku . Należy zatem stwierdzić ,że bieg terminu pięcioletniego, określonego w art. 10 ust.1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych , nie może być liczony odrębnie dla nabycia własności gruntu oraz dla wybudowanego na tym gruncie budynku, stanowiącego jego część składową. Bieg tego terminu liczony jest od daty nabycia własności gruntu , a data wybudowania budynku nie ma znaczenia.

W przedmiotowej sprawie nabycie udziału nieruchomości nastąpiło w roku 1998 w drodze darowizny. Zniesienie współwłasności dokonane w 2007 roku nie spowodowało dodatkowego przysporzenia majątku, ponieważ nabyte prawo własności odzwierciedla dotychczasową wielkość udziału w nieruchomości.

Wobec powyższego przychód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości, będzie zwolniony od podatku dochodowego zgodnie z art. 21 ust.1 pkt 32 lit. d) wyżej wymienionej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.



Źródło: Interpretacja Naczelnika Urzędu Skarbowego w Żyrardowie z 3 sierpnia 2007 r., nr 1446/PDII/415/4/07/GC
Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zasada wielokrotności opodatkowania wyrobów akcyzowych w przypadku wtórnego obowiązku podatkowego a zmiana podatkowego przeznaczenia wyrobu akcyzowego

Istotnym problemem prawnym i praktycznym jest możliwość wielokrotnego opodatkowania tego samego wyrobu akcyzowego na etapie wtórnego obowiązku podatkowego (zwanego również obowiązkiem podatkowym drugiego stopnia.) – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski.

KSeF 2026: Pożegnanie z papierowymi fakturami. Jak przygotować się na rewolucję w rozliczeniach VAT i uniknąć kar i problemów z fiskusem [branża TSL]

Niecały rok dzieli podatników VAT (w tym branżę transportową) od księgowej rewolucji. Ministerstwo Finansów potwierdziło w komunikacie z kwietnia 2025 r., że początek 2026 roku to ostateczny termin wejścia w życie Krajowego Systemu e-Faktur dla większości przedsiębiorców. Oznacza to, że już niedługo sektor TSL, zdominowany przez rozliczenia papierowe, musi stać się cyfrowy. To wyzwanie zwłaszcza dla spedycji, które rozliczają się z wieloma podmiotami równocześnie. Jak przygotować się do wdrożenia KSeF, by uniknąć problemów i kar?

Co myślą księgowi o przyszłości swojej branży? Barometr nastrojów księgowych 2025 ujawnia kulisy rynku

Czy zawód księgowego przechodzi kryzys, czy może ewoluuje w stronę większego znaczenia strategicznego? Nowo opublikowany Barometr nastrojów księgowych 2025 to pierwsze tego typu badanie w Polsce, które w kompleksowy sposób analizuje wyzwania, emocje i kierunki rozwoju zawodu księgowego.

Zmiany w opodatkowaniu fundacji rodzinnych prawdopodobnie od 2026 r. Koniec obecnych korzyści? Co planuje Ministerstwo Finansów?

Fundacje rodzinne miały być długo oczekiwanym narzędziem sukcesji i ochrony majątku polskich przedsiębiorców. W Polsce działa około 800 tysięcy firm rodzinnych, które odpowiadają za nawet 20% PKB. To właśnie dla nich fundacje miały stać się mechanizmem zapewniającym ciągłość, bezpieczeństwo i porządek w zarządzaniu majątkiem. Choć ich konstrukcja budzi zainteresowanie i daje realne korzyści, to już po dwóch latach funkcjonowania szykują się poważne zmiany prawne. O ich konsekwencjach mówi adwokat Michał Pomorski, specjalista w zakresie prawa podatkowego z kancelarii Pomorski Tax Legal Finance.

REKLAMA

Korygowałeś deklaracje podatkowe po otrzymaniu subwencji z PFR? Możesz być bezpodstawnie pozwany – sprawdź, co zrobić w takiej sytuacji

Wśród ponad 16 tys. pozwów, które Polski Fundusz Rozwoju (PFR) złożył przeciwko przedsiębiorcom w ramach programu „Tarcza Finansowa”, około 2700 dotyczy firm (wg danych z 2023 r.), które po złożeniu wniosku o subwencję dokonały korekty deklaracji podatkowych.

Kiedy Krajowy System e-Faktur stanie się obowiązkowy? – Stan legislacyjny i wyzwania przed przedsiębiorcami

11 kwietnia 2025 roku na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt ustawy dotyczący obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF), który reguluje wdrożenie tego systemu w Polsce. Choć przepisy nie zostały jeszcze ostatecznie zatwierdzone, większość kluczowych kwestii jest już znana, co daje przedsiębiorcom czas na rozpoczęcie przygotowań do nadchodzących zmian.

Dlaczego dokumentacja pochodzenia towarów to filar bezpiecznego handlu międzynarodowego?

Brak odpowiedniej dokumentacji pochodzenia towarów może kosztować firmę czas, pieniądze i reputację. Dowiedz się, jak poprawnie i skutecznie prowadzić dokumentację, by uniknąć kar, ułatwić odprawy celne i zabezpieczyć interesy swojej firmy w handlu międzynarodowym.

Podatek od prezentów komunijnych w 2025 r. Są 3 limity kwotowe zwolnień podatkowych: 5733 zł (osoby spoza rodziny), 27 090 zł (dalsza rodzina), 36 120 zł (najbliższa rodzina)

Mamy maj, a więc i sezon komunijny – czas uroczystości, rodzinnych spotkań i… (często bardzo drogich) prezentów. Ale czy wręczone dzieciom upominki mogą wiązać się z obowiązkiem podatkowym? Wyjaśniamy, kiedy komunijny prezent staje się darowizną, którą trzeba zgłosić fiskusowi.

REKLAMA

Webinar: KSeF – na co warto przygotować firmę? + certyfikat gwarantowany

Ekspert wyjaśni, jak przygotować firmę na nadchodzący obowiązek korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur i oraz na co zwrócić uwagę, aby proces przejścia na nowy system fakturowania przebiegł sprawnie i bez zbędnych trudności. Każdy z uczestników webinaru otrzyma certyfikat, dostęp do retransmisji oraz materiały dodatkowe.

Jest kilka sposobów na uniknięcie obowiązkowego KSeF. Przykład: uzyskanie statusu podatnika zagranicznego działającego w Polsce wyłącznie na podstawie rejestracji

Obowiązkowy model Krajowego Systemu e-Faktur nie będzie obowiązywał zagraniczne firmy działające jako podatnicy VAT na polskim rynku wyłącznie na podstawie rejestracji. Profesor Witold Modzelewski pyta dlaczego wprowadza się taki przywilej dla zagranicznych konkurentów polskich firm. Wskazuje ponadto kilka innych legalnych sposobów uniknięcia obowiązkowego KSeF, wynikających z projektu nowych przepisów.

REKLAMA