reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Archiwum PITy 2008 > Czy jest podatek przy wystąpieniu ze spółki cywilnej - PIT-y 2008

Czy jest podatek przy wystąpieniu ze spółki cywilnej - PIT-y 2008

Jestem przedsiębiorcą i od kilku lat prowadzę działalność gospodarczą wraz ze wspólnikiem w formie spółki cywilnej. Ostatnio podjąłem decyzję o wystąpieniu ze spółki. W związku z tym mam pytanie, czy występując ze spółki będę musiał zapłacić PIT.

Cóż w zasadzie nie, ale sprawa nie jest taka oczywista

Niestety, gdyby osoby zakładające spółkę wiedziały, jakie komplikacje spotkają ich podczas występowania ze spółki, pewnie nie zdecydowałyby się na działanie w takiej formie.

Kłopoty występują nie tylko w sytuacji, gdy pojawia się konflikt między wspólnikami. Wystąpienie ze spółki nie jest proste, nawet gdy osiągną oni porozumienie dotyczące wspólnego rozliczenia, wątpliwości powodują zasady opodatkowania majątku przekazanego w związku z wystąpieniem ze spółki.

Z ustawy o PIT wynika bowiem, iż występujący ze spółki osobowej wspólnik może bez podatku odzyskać wniesiony wcześniej wkład. Wynika to bowiem z art. 21 ust. 1 pkt 50 ustawy o PIT. Zgodnie z treścią tego przepisu przychody otrzymane w związku ze zwrotem udziałów lub wkładów w spółdzielni albo wkładów w spółce osobowej do wysokości wniesionych udziałów lub wkładów do spółdzielni albo wkładów do spółki osobowej są zwolnione od podatku dochodowego od osób fizycznych.

Polecamy: Ile zapłacisz PIT przy sprzedaży domu, mieszkania lub działki?

Polecamy: Czy nieściągalne należności można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów

Problemy pojawiają przy przekazaniu przypadającej wspólnikowi części majątku wypracowanego przez spółkę. Zdaniem organów podatkowych są to przychody z praw majątkowych podlegające opodatkowaniu na zasadach ogólnych.

Znaczy to, że nawet jeśli występujący wspólnik rozlicza dochody z działalności gospodarczej według stawki liniowej, to i tak otrzymany przez niego majątek (który przekracza wartość wkładu) powinien zostać opodatkowany według skali podatkowej. Jednocześnie, w takiej sytuacji spółka cywilna jest płatnikiem. Tak wynika ze wszystkich wydanych ostatnio interpretacji, np. interpretacja wydana przez Naczelnika Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 15 stycznia 2009 r. sygn. ITPB1/415-699/08/MM.

Przedsiębiorca który wystąpił z pytaniem prowadził działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej od 1996 r. Wniósł do spółki wkład w wysokości 500 zł. Jego udział w zyskach i stratach równał się 50%. Zgodnie z umową, każdy ze wspólników mógł z niej wystąpić i z takiego prawa skorzystał wnioskodawca. Wspólnicy na dzień wystąpienia ustalili wartość majątku spółki na 160 tys. zł więc występujący wspólnik otrzymał 80 tys. zł.

Wspólnik ten uważał, że otrzymana przez niego kwota nie powinna być opodatkowana.

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dawid Niemczycki

Prawnik, adwokat kościelny, ekspert w dziedzinie procesów o stwierdzenie nieważności małżeństwa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama