Lokal spółki jawnej przekazany wspólnikom – skutki w PIT
REKLAMA
REKLAMA
Spółka jawna
REKLAMA
Spółka jawna zakładana jest po to, aby jej wspólnicy mogli prowadzić przedsiębiorstwo pod własną firmą. Powstaje w wyniku zawarcia umowy pomiędzy wspólnikami. Spółka nie jest osobą prawną.
W sferze prawa podatkowego spółka jawna jest podatnikiem VAT. Jednak podatek dochodowy jest samodzielnie rozliczany przez wspólników. Traktuje się ich jak osoby, które prowadzą działalność gospodarczą indywidualnie.
Przychody z udziału w spółce jawnej u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku (udziału) oraz co do zasady łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu.
W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku (udziału) są równe (art.8 ust.1 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.), zwanej dalej ustawą o PIT).
Jak likwidowana jest spółka jawna
Przekształcenie spółki jawnej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością
Oznacza to, że przychody oraz koszty uzyskania przychodów przez spółkę jawną podlegają rozliczeniu u jej wspólników, proporcjonalnie do ich udziałów w spółce.
Majątkiem spółki jest mienie wniesione jako wkład wspólników przy jej powstawaniu lub nabyte w czasie jej istnienia. Jeżeli nie reguluje tego umowa spółki, przyjmuje się w razie wątpliwości, że wniesione wkłady są równe. Prawa, jakie wspólnik zobowiązuje się wnieść do spółki uważane się za przeniesione na spółkę.
Wszelkie mienie wniesione jako wkład lub nabyte przez spółkę w czasie jej istnienia jest majątkiem spółki a nie wspólników, co zostało potwierdzone przez Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie, w wyroku z 11 października 2007 roku (II FSK 1138/06).
Majątek spółki jawnej jest prawnie wydzielony i wszelkie dokonywane przesunięcia majątkowe (rzeczy lub praw) zachodzące pomiędzy spółką a wspólnikami są zbyciem lub nabyciem dla spółki i jej wspólników.
Wycofanie wkładu ze spółki jawnej
Wycofanie wkładu oznacza zmniejszenie udziału kapitałowego w spółce, dlatego wymaga zgody pozostałych wspólników (wynika to z art. 54 § ustawy z dnia 15 września 2000 roku Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 ze zm.)).
Zmniejszenie udziału należy odnieść do wartości wkładu rzeczywiście wniesionego do spółki. Może to być związane z czynnościami faktycznymi, gdy cały wkład został wniesiony do spółki. W takim przypadku należy zwrócić również przedmiot lub wartość wkładu wspólnika o wartości dokonanego zmniejszenia. A. Kidyba Komentarz aktualizowany do art. 1-300 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz.U.00.94.1037).
Opodatkowanie nieodpłatnego przekazania składnika majątkowego spółki
REKLAMA
Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku (art. 9 ustawy o PIT).
Zgodnie z przepisami podatkowymi (art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy o PIT) przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą […] składników majątku będących:
a) środkami trwałymi,
b) składnikami majątku, o których mowa w art. 22d ust. 1, z wyłączeniem składników, których wartość początkowa ustalona zgodnie z art. 22g nie przekracza 1.500 zł,
c) wartościami niematerialnymi i prawnymi
ujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym także przychody:
- z odpłatnego zbycia składników majątku wymienionych w lit. b,
- spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego lub udziału w takim prawie nieujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z zastrzeżeniem ust. 2c.
Przychodem są kwoty należne, nawet jeśli nie zostały faktycznie otrzymane (po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont a także po pomniejszeniu o podatek VAT w przypadku podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług) - art. art. 14 ust. 1 ustawy o PIT.
W przypadku planowanej likwidacji działalności i rozwiązaniem spółki jawnej, wspólnicy mogą dążyć do wycofania nieruchomości (lokalu) ze spółki, jeszcze przed zakończeniem jej działalności. Ten składnik majątkowy może zostać nieodpłatnie przekazany na potrzeby własne wspólników.
Nieodpłatne przekazanie środka trwałego na potrzeby własne wspólników spółki nie stanowi zbycia tego środka.
Wycofanie na potrzeby własne wspólników środka trwałego w czasie trwania spółki, bez wpływów na zmianę jego udziału w zyskach spółki, nie stanowi zbycia tego środka.
Ponadto w momencie przekazania składnika majątkowego (np. lokalu) spółka nie osiąga żadnego przychodu, który powodowałby konieczność odprowadzenia podatku.
Obowiązek podatkowy powstanie:
- z chwilą, kiedy zostanie osiągnięty przychód z odpłatnego zbycia lokalu wycofanego z działalności spółki,
- jeżeli między pierwszym dniem miesiąca następującym po miesiącu, w którym nieruchomość została wycofana z działalności i dniem ich odpłatnego zbycia nie upłynie 6 lat.
Nieodpłatne otrzymanie składnika majątkowego po wycofaniu jej ze spółki jawnej na potrzeby własne nie spowoduje powstania przychodu podatkowego dla wspólnika.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat