reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Pracownik > Czy za paczkę dla dzieci otrzymaną od pracodawcy trzeba zapłacić PIT

Czy za paczkę dla dzieci otrzymaną od pracodawcy trzeba zapłacić PIT

Mój pracodawca z okazji Mikołajek i Dnia Dziecka wręcza mi paczki dla moich dzieci. Czy wartość tych paczek jest moim dochodem, od którego muszę zapłacić podatek? Czy też może paczki te są jakoś zwolnione z podatku?

Wartość takich paczek jest zwolniona z PIT tylko w przypadku jeżeli paczki zostały sfinansowane z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych i rocznie wartość ta nie przekroczyła u danego pracownika 380,- zł

Jeżeli wartość takich paczek sfinansowanych z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych przekroczyła 380,- zł rocznie – kwota powyżej 380,- zł jest przychodem pracownika ze stosunku pracy, tak jak zwykłe wynagrodzenie.

Powyższe dotyczy również innych świadczeń rzeczowych otrzymywanych przez pracowników.

Zgodnie bowiem z Art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy o PIT wartość rzeczowych świadczeń otrzymywanych przez pracownika, sfinansowanych w całości ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub funduszy związków zawodowych - do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 380 zł.

Przy okazji ustawa o PIT precyzuje, że rzeczowymi świadczeniami nie są bony, talony i inne znaki, uprawniające do ich wymiany na towary lub usługi. Takie bony nie korzystają więc z tego ani żadnego innego zwolnienia podatkowego.

Warto zauważyć, że świadczenia z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych powinny być związane z sytuacją życiową, rodzinną lub materialną pracowników. Fundusz ten ma bowiem na celu pomoc socjalną dla pracowników znajdujących się w potrzebie.

Podstawa prawna: art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – tekst jedn. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.;

Paweł Huczko

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Markiewicz

radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama