PIT 2011 – rozliczenie roczne łatwe dla połowy Polaków
REKLAMA
REKLAMA
Kiedy składamy PIT
Najwięcej, bo 50% Polaków podlegających obowiązkowi rozliczania się z Urzędem Skarbowym robi to w marcu. W lutym rozlicza się 25% Polaków, a w kwietniu 19%.
REKLAMA
Jedynie 5% podatników składa roczne zeznanie podatkowe w styczniu. 1% Polaków twierdzi, że rozliczy się w terminie późniejszym niż kwiecień.
Gdzie się rozliczamy
Mimo, iż każdy podatnik powinien rozliczać się z Urzędem Skarbowym w miejscu, gdzie przebywa na stałe, to 7% podatników rozlicza się w miejscu zameldowania, które różni się od miejsca stałego pobytu.
PIT nie jest trudny zwłaszcza dla wykształconych
Ponad połowa Polaków (54%) uważa, że wypełnienie formularza PIT jest łatwe (bardzo łatwe - 19% i raczej łatwe - 34%).
Jedynie 5% Polaków twierdzi, że przygotowanie rocznego zeznania podatkowego jest bardzo trudne, a 17% twierdzi, że raczej trudne.
Dość duża liczba respondentów 22% uważa, że wypełnienie PIT nie jest ani łatwe, ani trudne.
Wypełnienie deklaracji podatkowej PIT sprawia najmniej trudności osobom z wykształceniem wyższym. Aż jedna czwarta z nich uważa, że coroczne rozliczenie jest dla nich bardzo łatwe. Jedynie 4% osób z wyższym wykształceniem twierdzi, że wypełnienie deklaracji podatkowej PIT jest bardzo trudne.
35% osób z wykształceniem podstawowym oraz 31% osób z wykształceniem zawodowym uważa, że przygotowanie rocznego zeznania podatkowego jest trudne.
Często wypełnia za nas PIT ktoś inny
Jedynie 37% Polaków samodzielnie wypełnia roczne zeznania podatkowe PIT. Natomiast 16% przygotowuje PIT samodzielnie, ale korzysta z pomocy.
Aż za 47% Polaków zeznanie podatkowe przygotowuje w całości ktoś inny.
63% Polaków z wykształceniem podstawowym lub zawodowym składa zeznanie podatkowe przygotowane w całości przez kogoś innego. W grupie osób z wyższym wykształceniem sytuacja ta ma miejsce jedynie w 38% przypadków.
Kto pomaga wypełnić PIT
Blisko połowa Polaków z wyższym wykształceniem w całości samodzielnie przygotowuje roczne zeznanie podatkowe PIT.
Spośród osób korzystających z porad bądź całkowicie zlecających wypełnienie formularza PIT, 47% wybiera pomoc księgowych, a 39% podatników prosi o pomoc znajomych. Duża część osób, bo aż 34%, korzysta z porad osób z rodziny.
Z pomocy urzędnika korzysta 12% ankietowanych, a z usług doradców podatkowych jedynie 8%.
Większość wypełnia PIT ręcznie i składa bezpośrednio w urzędzie skarbowym
Tylko 27% Polaków korzysta ze specjalnych programów komputerowych służących do wypełniania formularza PIT. Jako programy służące do wypełniania formularza PIT rozumie się programy na płytach CD, które dołączane są do gazet, a także programy dostępne w Internecie oraz system e-deklaracji.
Największą grupą osób korzystających z programów komputerowych są osoby młode. Używa ich ponad 31% podatników w wieku do 34 lat i 33% w wieku od 44 do 55 lat.
W grupie osób powyżej 65 lat z programów komputerowych korzysta jedynie 15% Polaków.
Jak wynika z deklaracji badanych podatników, w 2012 roku ponad 70% Polaków złoży zeznania podatkowe za rok 2011 bezpośrednio w Urzędzie Skarbowym.
Roczne zeznanie podatkowe zostanie przesłane pocztą przez 16% podatników. Najmniejsza grupa – tylko 13% podatników - rozliczy się z Urzędem Skarbowym przez Internet.
Aż 22% podatników w wieku do 24 lat rozliczy się z Urzędem Skarbowym przez Internet. W grupie osób powyżej 65 lat, internetowe formularze złoży jedynie 9% Polaków.
Połowa indywidualnie a połowa z małżonkiem
W 2012 roku około połowa Polaków mających obowiązek rozliczania się z Urzędem Skarbowym rozliczy się wspólnie ze współmałżonkiem. Natomiast 46% rozliczy się indywidualnie, a 4% jako osoby samotnie wychowujące dziecko.
Chętnie rozliczamy ulgi w PIT
57% Polaków deklaruje, że skorzysta z ulg podatkowych. Jedynie 2% ankietowanych w czasie przeprowadzania badania nie potrafiło jeszcze odpowiedzieć czy skorzysta z tej możliwości.
Więcej kobiet niż mężczyzn deklaruje, że skorzysta z ulg podatkowych. (61% kobiet oraz 52% mężczyzn).
Prawie 70% Polaków skorzysta z ulgi podatkowej na Internet. Ponad połowa podatników (53%) skorzysta z ulgi na dziecko.
5% osób skorzysta z ulgi z tytułu darowizn.
Ulga rehabilitacyjna 2011 / 2012 - vademecum
Ulga internetowa 2012 – również dla korzystających bezprzewodowo
1% PIT
70% Polaków jest zdecydowanych na przekazanie 1% swojego podatku organizacjom pożytku publicznego, natomiast 26% podatników twierdzi, że tego nie zrobi.
Najmniej chętne do przekazywania 1% podatku są osoby zarabiające do 1500 zł netto. W tej grupie jedynie 56% podatników skorzysta z tej możliwości.
96% osób o dochodach powyżej 4500 zł netto deklaruje, że przekaże 1% swojego podatku organizacjom pożytku publicznego.
77% osób powyżej 65 roku życia przekaże 1% podatku na cele charytatywne. W grupie w wieku do 24 lat tylko 58% ankietowanych jest zdecydowanych na przekazanie tej części swojego podatku organizacjom pożytku publicznego.
Ponad 80% osób z wyższym wykształceniem jest zdecydowanych na przekazanie 1% swojego podatku na cele charytatywne, natomiast w grupie osób z wykształceniem podstawowym decyduje się na to tylko 44% .
Największa grupa Polaków (55%) decydujących się na przekazanie 1% swojego podatku organizacjom pożytku publicznego dokonuje wyboru organizacji w oparciu o sugestie lub prośby znajomych.
17% podatników przekazujących 1% swojego podatku na cele charytatywne wybiera organizacje losowo.
28% podatników przekazujących 1% podatku dokonuje wyboru organizacji w oparciu o informacje podane w mediach.
Badanie ,,Roczne zeznanie podatkowe Polaków PIT 2011” zostało przeprowadzone metodą wywiadu telefonicznego CATI (ang. Computer Assisted Telephone Interview) na reprezentatywnej próbie 1135 dorosłych Polaków. Na pytania KPMG odpowiadały osoby mające obowiązek rozliczenia się z Urzędem Skarbowym za rok 2011. Do grupy badanych nie weszły osoby, za które zeznanie podatkowe przygotowuje i składa ZUS bądź pracodawca. Badanie zostało przeprowadzone w dniach 24-26.03.2012 r. Dobór do próby zapewniła firma badawcza Norstat.
Raport KPMG: „Roczne zeznanie podatkowe Polaków PIT 2011”
Źródło: KPMG
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA