REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

PIT 2011 – rozliczenie roczne łatwe dla połowy Polaków

PIT 2011 w badaniu KPMG
PIT 2011 w badaniu KPMG

REKLAMA

REKLAMA

Z badania KPMG wynika, że ponad połowa podatników PIT w Polsce nie ma trudności z wypełnieniem formularza PIT. Ale w 2012 roku jedynie 37% Polaków wypełni roczne zeznanie podatkowe w pełni samodzielnie. Około 70% Polaków zdecyduje się na przekazanie 1% podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego, a 50% skorzysta z ulg podatkowych. 71% podatników złoży zeznanie podatkowe bezpośrednio w Urzędzie Skarbowym.

Kiedy składamy PIT

Najwięcej, bo 50% Polaków podlegających obowiązkowi rozliczania się z Urzędem Skarbowym robi to w marcu. W lutym rozlicza się 25% Polaków, a w kwietniu 19%.

REKLAMA

Autopromocja

Jedynie 5% podatników składa roczne zeznanie  podatkowe w styczniu. 1% Polaków twierdzi, że rozliczy się w terminie późniejszym niż kwiecień.

Gdzie się rozliczamy

Mimo, iż każdy podatnik powinien rozliczać się z Urzędem Skarbowym w miejscu, gdzie przebywa na stałe, to 7% podatników rozlicza się w miejscu zameldowania, które różni się od miejsca stałego pobytu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

PIT nie jest trudny zwłaszcza dla wykształconych

Ponad połowa Polaków (54%) uważa, że wypełnienie formularza PIT jest łatwe (bardzo łatwe - 19% i raczej łatwe - 34%).

Jedynie 5% Polaków twierdzi, że przygotowanie rocznego zeznania podatkowego jest bardzo trudne, a 17% twierdzi, że raczej trudne.

Dość duża liczba respondentów 22% uważa, że wypełnienie PIT nie jest ani łatwe, ani trudne.

Wypełnienie deklaracji podatkowej PIT sprawia najmniej trudności  osobom z wykształceniem wyższym. Aż jedna czwarta z nich uważa, że coroczne rozliczenie jest dla nich bardzo łatwe. Jedynie 4% osób  z wyższym wykształceniem twierdzi, że wypełnienie  deklaracji  podatkowej PIT jest bardzo trudne.

35% osób  z wykształceniem podstawowym oraz 31% osób z wykształceniem zawodowym uważa, że przygotowanie rocznego zeznania podatkowego jest trudne. 

Często wypełnia za nas PIT ktoś inny

Jedynie 37% Polaków samodzielnie wypełnia roczne zeznania podatkowe PIT. Natomiast 16% przygotowuje PIT samodzielnie, ale korzysta z pomocy.

Aż za 47% Polaków zeznanie podatkowe przygotowuje w całości ktoś inny.

63% Polaków z wykształceniem podstawowym  lub zawodowym  składa zeznanie podatkowe przygotowane w całości przez kogoś innego. W grupie osób z wyższym wykształceniem sytuacja ta ma miejsce jedynie w 38% przypadków.

Kto pomaga wypełnić PIT

Blisko połowa Polaków z wyższym wykształceniem w całości samodzielnie przygotowuje roczne zeznanie podatkowe PIT. 

Spośród osób korzystających z porad bądź całkowicie zlecających wypełnienie formularza PIT, 47% wybiera pomoc księgowych, a 39% podatników prosi o pomoc znajomych. Duża część osób, bo aż 34%, korzysta z porad osób z rodziny.

Z pomocy urzędnika korzysta 12% ankietowanych, a z usług doradców podatkowych jedynie 8%.

Większość wypełnia PIT ręcznie i składa bezpośrednio w urzędzie skarbowym

Tylko 27% Polaków korzysta ze specjalnych programów komputerowych służących do wypełniania formularza PIT. Jako programy służące do wypełniania formularza PIT rozumie się  programy na płytach CD, które dołączane są do gazet, a także programy dostępne w Internecie oraz system e-deklaracji.

Największą grupą osób korzystających z programów komputerowych są osoby młode. Używa ich ponad 31% podatników w wieku do 34 lat i 33% w wieku od 44 do 55 lat.

W grupie osób powyżej 65 lat z programów komputerowych korzysta jedynie 15% Polaków.

Jak wynika z deklaracji  badanych podatników, w 2012 roku ponad 70% Polaków złoży zeznania podatkowe za rok 2011  bezpośrednio w Urzędzie Skarbowym.

Roczne zeznanie podatkowe  zostanie  przesłane pocztą przez 16% podatników. Najmniejsza grupa – tylko 13% podatników - rozliczy się z Urzędem Skarbowym przez Internet.

Aż 22% podatników w wieku do 24 lat rozliczy się z Urzędem Skarbowym przez Internet. W grupie osób powyżej 65 lat, internetowe formularze złoży jedynie 9% Polaków.

Połowa indywidualnie a połowa z małżonkiem

W 2012 roku około połowa Polaków mających obowiązek rozliczania się z Urzędem Skarbowym rozliczy się wspólnie ze współmałżonkiem. Natomiast 46% rozliczy się indywidualnie, a 4% jako osoby samotnie wychowujące dziecko.

Chętnie rozliczamy ulgi w PIT

57% Polaków deklaruje, że skorzysta z ulg  podatkowych. Jedynie 2% ankietowanych w czasie  przeprowadzania badania nie potrafiło jeszcze odpowiedzieć czy skorzysta z tej możliwości.

Więcej kobiet niż mężczyzn deklaruje, że skorzysta z ulg podatkowych. (61% kobiet oraz 52% mężczyzn).

Prawie 70% Polaków skorzysta z ulgi podatkowej na Internet. Ponad połowa podatników (53%) skorzysta z ulgi na dziecko.

5% osób skorzysta z ulgi z tytułu darowizn.

Ulga na dziecko - vademecum

Ulga rehabilitacyjna 2011 / 2012 - vademecum

Ulga internetowa 2012 – również dla korzystających bezprzewodowo

1% PIT

70% Polaków jest zdecydowanych na przekazanie 1% swojego podatku organizacjom pożytku publicznego, natomiast 26% podatników twierdzi, że tego nie zrobi. 

Najmniej chętne do przekazywania 1% podatku są osoby zarabiające do 1500 zł netto. W tej grupie jedynie 56% podatników skorzysta z tej możliwości.

96% osób o dochodach powyżej 4500 zł netto deklaruje, że przekaże 1% swojego  podatku organizacjom pożytku publicznego.

77% osób powyżej 65 roku życia przekaże 1% podatku na cele charytatywne. W grupie w wieku do 24 lat tylko 58% ankietowanych jest zdecydowanych na przekazanie tej części swojego podatku organizacjom pożytku publicznego.     

Ponad 80% osób z wyższym wykształceniem jest zdecydowanych na przekazanie 1% swojego podatku na cele charytatywne, natomiast w grupie osób z wykształceniem podstawowym decyduje się na to tylko 44% .

Największa grupa Polaków (55%) decydujących się na przekazanie 1% swojego podatku organizacjom pożytku publicznego dokonuje wyboru organizacji w oparciu o sugestie lub prośby znajomych.

17% podatników przekazujących 1% swojego podatku na cele charytatywne wybiera organizacje losowo.

28% podatników przekazujących 1% podatku  dokonuje wyboru organizacji w oparciu o informacje podane w mediach.

Badanie ,,Roczne zeznanie podatkowe Polaków PIT 2011” zostało przeprowadzone metodą wywiadu telefonicznego CATI (ang. Computer Assisted Telephone Interview) na reprezentatywnej próbie 1135 dorosłych Polaków. Na pytania KPMG odpowiadały osoby mające obowiązek rozliczenia się z Urzędem Skarbowym za rok 2011. Do grupy badanych nie weszły osoby, za które zeznanie podatkowe przygotowuje i składa ZUS bądź pracodawca.  Badanie zostało przeprowadzone w dniach 24-26.03.2012 r. Dobór do próby zapewniła firma badawcza Norstat.

Raport KPMG: „Roczne zeznanie podatkowe Polaków PIT 2011

Źródło: KPMG

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/9
Są kosztem uzyskania przychodu:
koszty reprezentacji, w szczególności poniesione na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych
udzielone pożyczki, w tym stracone pożyczki
wydatki na wystrój wnętrza biurowego nie będące wydatkami reprezentacyjnymi
wpłaty dokonywane do pracowniczych planów kapitałowych, o których mowa w ustawie o pracowniczych planach kapitałowych – od nagród i premii wypłaconych z dochodu po opodatkowaniu podatkiem dochodowym
Następne

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ZUS wycofuje decyzje i umarza postępowania wobec przedsiębiorców. Skuteczna interwencja Rzecznika MŚP

Dzięki interwencji Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców ZUS wycofał błędne decyzje oraz umorzył postępowania wobec przedsiębiorców korzystających z ulgi „Mały ZUS Plus”. To ważne zwycięstwo w walce o sprawiedliwe traktowanie firm.

Księgowi nie muszą się bać sztucznej inteligencji – AI jako konkurenta do miejsc pracy. Wystarczy, że postawią na rozwój pewnych swoich kompetencji, jakich

Niemal wszyscy są zgodni, iż w księgowości sztuczna inteligencja nie ma szans z ludzkim ekspertem w budowaniu relacji z klientem, kreatywności czy w negocjacjach. I na takie tak zwane kompetencje miękkie powinni stawiać księgowi w swoim rozwoju i edukacji.

Podatek od ogrodzenia w 2025 r. Ministerstwo Finansów wyjaśnia wątpliwości

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 19 stycznia 2025 r. poinformowało, że wszelkie informacje pojawiające się w przestrzeni publicznej i powielane przez media na temat wprowadzenia nowego obciążenia w postaci podatku od ogrodzeń należy uznać za wprowadzające w błąd.

Pracownik może czasem nie wykonywać pracy i zachować prawo do wynagrodzenia. W jakich przypadkach?

Wynagrodzenie jest – co do zasady - świadczeniem przysługującym w zamian za świadczoną przez pracownika pracę (czyli wynagrodzenie przysługuje za pracę wykonaną). Za czas niewykonywania pracy pracownik ma prawo do wynagrodzenia, jeżeli wynika to z przepisów prawa pracy.

REKLAMA

Wyślesz skutecznie pismo do urzędu i sądu w ostatnim dniu terminu nie tylko Pocztą Polską. Nowelizacja ordynacji podatkowej, kpa i kpc już w Sejmie

Do Sejmu trafił już rządowy projekt nowelizacji Ordynacji podatkowej i kilku innych ustaw, który ma na celu dostosowania polskiego prawa do dwóch wyroków Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE). Nowe przepisy przewidują, że m.in. w procedurze podatkowej, administracyjnej, cywilnej, można będzie nadać pismo (z zachowaniem terminu) do urzędu lub sądu u dowolnego operatora pocztowego, a nie jak do tej pory tylko za pośrednictwem Poczty Polskiej. Zmienione omawianą nowelizacją przepisy zapewnią też oprocentowanie nadpłat powstałych w wyniku orzeczeń TSUE lub TK za okres od dnia powstania nadpłaty do dnia jej zwrotu, niezależnie od czasu złożenia wniosku o zwrot nadpłaty.

Bałagan w dokumentach firmy? Sprawdź, jak skutecznie nad nimi zapanować

Papierowy bałagan w dokumentacji firmowej. Dlaczego tradycyjne przechowywanie dokumentów sprawia tyle problemów? Co musisz wiedzieć, aby to zmienić?

Ile wyniesie rata kredytu po obniżce stóp procentowych o 0,5 pp, 0,75 pp, 1 pp? Jak wzrośnie zdolność kredytowa? Stopy NBP spadną dopiero w II połowie 2025 r.?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dniach 15-16 stycznia 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie. RPP nie zmieniła poziomu stóp procentowych w styczniu 2025 r. Rankomat.pl zwraca jednak uwagę, że jest szansa na to, że w 2025 roku (raczej w II połowie) stopy spadną o 0,75 p.p. (punkt procentowy). To wywołałoby spadek raty przeciętnego kredytu o 196 zł i wzrost zdolności kredytowej. Okazuje się, że bankach obniżki już się zaczęły i to nie tylko w przypadku lokat, ale również kredytów. Jak wynika z danych NBP, średnie oprocentowanie lokat założonych w listopadzie (najnowsze dostępne dane) spadło poniżej 4% po raz pierwszy od maja 2022 r. Średnie oprocentowanie kredytów hipotecznych również było najniższe od maja 2022 r. i wyniosło 7,35%. Zauważalnie staniały nawet kredyty konsumpcyjne, których RRSO po raz pierwszy od grudnia 2021 r. spadło poniżej 13%.

E-akta osobowe pracowników: co muszą zawierać i jak je prowadzić?

Elektroniczna forma akt osobowych, czyli e-akta, staje się coraz bardziej popularna, oferując wygodę, efektywność i oszczędność czasu. Ale czym właściwie są e-akta osobowe pracowników i jak je prawidłowo prowadzić?

REKLAMA

Procedura VAT-OSS – na czym polega, jak stosować i dlaczego warto. Jak wypełnić zgłoszenie VIU-R

Wprowadzenie procedury VAT-OSS (One Stop Shop – co można przetłumaczyć jako: Sklep w jednym miejscu), to istotne uproszczenie rozliczeń podatkowych dla firm prowadzących działalność transgraniczną w Unii Europejskiej. Procedura ta umożliwia przedsiębiorcom rozliczać w jednym miejscu podatek VAT z tytułu sprzedaży towarów i usług na rzecz konsumentów w innych krajach UE. Pozwala to na uniknięcie skomplikowanych procesów rejestracji i rozliczeń w każdym państwie członkowskim oddzielnie.

Automatyzacja i sztuczna inteligencja w księgowości: przykłady konkretnych zastosowań. System wykryje oszusta i fałszywego dostawcę

Automatyzacja procesów finansowych (w tym zastosowanie sztucznej inteligencji) już teraz pomaga przedsiębiorcom oszczędzać czas, redukować koszty oraz minimalizuje ryzyko błędów. I choć jej korzyści odkrywają głównie najwięksi rynkowi gracze, wkrótce te narzędzia mogą stać się niezbędnym elementem każdej firmy, chociażby ze względu na ich nieocenioną pomoc w wykrywaniu cyberoszustw. O tym, dlaczego automatyzacja w księgowości jest niezbędna, mówi Marzena Janta-Lipińska, ekspertka ds. podatków, specjalizująca się w księgowości zewnętrznej i propagatorka nowoczesnych, elastycznych rozwiązań z zakresu usług operacyjnych, zgodności z przepisami i sprawozdawczości.

REKLAMA