reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Ulgi i odliczenia > Ulga internetowa 2012 – również dla korzystających bezprzewodowo

Ulga internetowa 2012 – również dla korzystających bezprzewodowo

Ulga internetowa obejmuje zarówno wydatki poniesione w związku z użytkowaniem Internetu poprzez stałe łącze, jak i bezprzewodowo za pomocą urządzeń mobilnych w komputerze, tablecie lub w telefonie komórkowym (smartfonie). Ministerstwo Finansów podpowiada jak udokumentować tą ulgę.

Zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 6a ustawy o PIT, odliczeniu od dochodu podlegają wydatki ponoszone przez podatnika z tytułu użytkowania sieci Internet, w wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 760 zł.

Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na pytanie redakcji mojafirma.infor.pl/biznes potwierdziło, że w świetle powyższego przepisu, ulga obejmuje zarówno wydatki poniesione w związku z użytkowaniem Internetu poprzez stałe łącze, jak i bezprzewodowo, np. za pomocą urządzeń mobilnych w komputerze lub w telefonie komórkowym.

Po zakończeniu roku podatkowego, wydatki te - do wysokości przysługującego limitu 760,- zł - odlicza się od dochodu w łącznej kwocie w zeznaniu podatkowym składanym za rok ich poniesienia.

Ministerstwo przypomina, że zgodnie z art. 26 ust. 7 pkt 4 ustawy o PIT, wysokość wydatków z tytułu użytkowania sieci Internet ustala się na podstawie dokumentu stwierdzającego ich poniesienie, zawierającego w szczególności dane identyfikujące kupującego (odbiorcę usługi lub towaru) i sprzedającego (towar lub usługę), rodzaj zakupionego towaru lub usługi oraz kwotę do zapłaty (art. 26 ust. 7 pkt 4 ustawy o PIT).

W konsekwencji, warunkiem koniecznym do dokonania przedmiotowego odliczenia nie jest posiadanie faktury uwzględniającej rozbicie za poszczególne usługi, lecz posiadanie zgodnego ze specyfikacją kosztów operatora dowodu zapłaty (np. przelewu bankowego, przekazu pocztowego), z którego wynika komu i jaką kwotę podatnik zapłacił za korzystanie z usług internatowych.

Ulga internetowa od A do Z

Nie oznacza to jednak, że uregulowanie należności za Internet wymaga dokonania odrębnego przelewu, w przypadku gdy płatność na rzecz dostawcy usług internetowych (np. operatora komórkowego) obejmuje różne składniki opłaty.

Zdaniem resortu finansów w takim przypadku wystarczającym będzie właściwe opisanie tytułu przelewu np. zapłata za fakturę z dnia .... nr ...... (w tym kwota ... zł za korzystanie z Internetu).

Pamiętajmy jednak, że do składanego PIT-a nie dołączamy żadnych faktur, czy dowodów poniesienia wydatków na dostęp do Internetu. Trzymajmy je jednak razem z potwierdzeniem złożenia deklaracji podatkowej na wypadek ew. kontroli urzędu skarbowego.

Zobacz także: Kontrola podatkowa

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

MojeBiuro24

MojeBiuro24.pl jest platformą dedykowaną biurom rachunkowym w celu ułatwienia pracy księgowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama