reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Ulgi i odliczenia > Ulga internetowa we wspólnym rozliczeniu małżonków

Ulga internetowa we wspólnym rozliczeniu małżonków

Osoby korzystające z ulgi internetowej powinny pamiętać o należytym udokumentowaniu wydatków na internet. Wymóg ten nie omija małżonków, którzy dokonują wspólnego rozliczenia podatkowego. Jednocześnie częsta jest sytuacja, w której faktury za usługi internetowe kierowane są do jednego z małżonków podczas, gdy korzystają z tych usług oboje. Czy w takiej sytuacji oboje małżonkowie mogą skorzystać z ulgi? Odpowiedzi udzielił WSA w Kielcach w jednym ze swoich tegorocznych wyroków.

1. Przed obliczeniem podatku w ramach wspólnego rozliczenia małżonków, każde z małżonków pomniejsza swój dochód o kwoty dopuszczalnych odliczeń, m.in. z tytułu ulgi internetowej.

2. Może się zdarzyć, że faktury za usługi internetowe kierowane są do jednego z małżonków, podczas gdy korzystają z nich oboje i oboje ponoszą ekonomiczny ciężar tych usług. W takiej sytuacji sposób zaadresowania faktur nie jest przeszkodą dla tego, by odliczenia z tytułu ulgi internetowej zostały rozdzielone między oboje małżonków dokonujących wspólnego rozliczenia, w taki sposób, by każde z nich potrąciło część zafakturowanych wydatków.

Powyższe stwierdzenia to zasadnicze tezy wynikające z pisemnego uzasadnienia wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach z 18 sierpnia 2011 r. (sygn. I SA/Ke321/11).

Ulga internetowa

Faktura na jednego z małżonków

Sprawa dotyczyła zeznania PIT za 2009 r., złożonego przez małżonków, którzy skorzystali z możliwości łącznego rozliczenia podatkowego. Skorzystali też z tzw. ulgi internetowej, przy czym zrobili to w taki sposób, że każde z małżonków odliczyło część łącznych wydatków poniesionych na używanie sieci Internet. 


Takie rozdzielenie odliczeń spotkało się z dezaprobatą naczelnika urzędu skarbowego, który uznał, że wspomniane wydatki mogły być odliczane jedynie przez jedno z małżonków - żonę, bo tylko ona była wskazana jako odbiorca usług internetowych na fakturze dokumentującej ich wykonanie. Dlatego naczelnik uznał, że przerzucenie części wydatków do rachunku podatkowego męża było nieprawidłowe. 

Czy faktura elektroniczna wystarcza do ulgi internetowej?


Powołał się przy tym na zasadę, że wysokość odliczenia z tytułu ulgi internetowej jest ustalana na podstawie dokumentu stwierdzającego poniesienie odpowiednich wydatków (wspomniana zasada wynika dziś z art. 26 ust. 7 pkt 4 ustawy o PIT, a w 2009 r. była zapisana w art. 26 ust. 7 pkt 1). Skoro taki dokument (faktura VAT) został wystawiony na jednego z małżonków, to – zdaniem naczelnika – nie dawał podstawy do odliczeń w kolumnie rozliczenia PIT, która  dotyczyła drugiego z małżonków.

W kontekście tego zarzutu można zadać pytanie, czy małżonkowie nie mogli uniknąć problemu za pomocą odliczenia całości spornych wydatków od dochodu żony. Jak można sądzić, taki sposób załatwienia sprawy nie był satysfakcjonujący z uwagi na fakt, że żona – a więc adresatka faktur – miała bardzo niskie, czy wręcz śladowe dochody. Dlatego próba skoncentrowania odliczeń w jej rachunku podatkowym prowadziłaby do tego, że prawo do dokonania tych odliczeń zostałoby, w pewnej części, zmarnowane.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Bem & Wspólnicy

Kancelaria radców prawnych specjalizująca się w prawie medycznym, prawie pracy, prawie rodzinnym oraz prawie nieruchomości.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama