REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ulga internetowa we wspólnym rozliczeniu małżonków

Piotr Kaim
Doradca podatkowy
PwC Studio
Serwis prawno-podatkowy PwC
Ulga internetowa- ekonomiczna jedność małżonków 2011 / 2012
Ulga internetowa- ekonomiczna jedność małżonków 2011 / 2012

REKLAMA

REKLAMA

Osoby korzystające z ulgi internetowej powinny pamiętać o należytym udokumentowaniu wydatków na internet. Wymóg ten nie omija małżonków, którzy dokonują wspólnego rozliczenia podatkowego. Jednocześnie częsta jest sytuacja, w której faktury za usługi internetowe kierowane są do jednego z małżonków podczas, gdy korzystają z tych usług oboje. Czy w takiej sytuacji oboje małżonkowie mogą skorzystać z ulgi? Odpowiedzi udzielił WSA w Kielcach w jednym ze swoich tegorocznych wyroków.

1. Przed obliczeniem podatku w ramach wspólnego rozliczenia małżonków, każde z małżonków pomniejsza swój dochód o kwoty dopuszczalnych odliczeń, m.in. z tytułu ulgi internetowej.

REKLAMA

Autopromocja

2. Może się zdarzyć, że faktury za usługi internetowe kierowane są do jednego z małżonków, podczas gdy korzystają z nich oboje i oboje ponoszą ekonomiczny ciężar tych usług. W takiej sytuacji sposób zaadresowania faktur nie jest przeszkodą dla tego, by odliczenia z tytułu ulgi internetowej zostały rozdzielone między oboje małżonków dokonujących wspólnego rozliczenia, w taki sposób, by każde z nich potrąciło część zafakturowanych wydatków.

Powyższe stwierdzenia to zasadnicze tezy wynikające z pisemnego uzasadnienia wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach z 18 sierpnia 2011 r. (sygn. I SA/Ke321/11).

Ulga internetowa

Faktura na jednego z małżonków

Sprawa dotyczyła zeznania PIT za 2009 r., złożonego przez małżonków, którzy skorzystali z możliwości łącznego rozliczenia podatkowego. Skorzystali też z tzw. ulgi internetowej, przy czym zrobili to w taki sposób, że każde z małżonków odliczyło część łącznych wydatków poniesionych na używanie sieci Internet. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Takie rozdzielenie odliczeń spotkało się z dezaprobatą naczelnika urzędu skarbowego, który uznał, że wspomniane wydatki mogły być odliczane jedynie przez jedno z małżonków - żonę, bo tylko ona była wskazana jako odbiorca usług internetowych na fakturze dokumentującej ich wykonanie. Dlatego naczelnik uznał, że przerzucenie części wydatków do rachunku podatkowego męża było nieprawidłowe. 

Czy faktura elektroniczna wystarcza do ulgi internetowej?

REKLAMA


Powołał się przy tym na zasadę, że wysokość odliczenia z tytułu ulgi internetowej jest ustalana na podstawie dokumentu stwierdzającego poniesienie odpowiednich wydatków (wspomniana zasada wynika dziś z art. 26 ust. 7 pkt 4 ustawy o PIT, a w 2009 r. była zapisana w art. 26 ust. 7 pkt 1). Skoro taki dokument (faktura VAT) został wystawiony na jednego z małżonków, to – zdaniem naczelnika – nie dawał podstawy do odliczeń w kolumnie rozliczenia PIT, która  dotyczyła drugiego z małżonków.

W kontekście tego zarzutu można zadać pytanie, czy małżonkowie nie mogli uniknąć problemu za pomocą odliczenia całości spornych wydatków od dochodu żony. Jak można sądzić, taki sposób załatwienia sprawy nie był satysfakcjonujący z uwagi na fakt, że żona – a więc adresatka faktur – miała bardzo niskie, czy wręcz śladowe dochody. Dlatego próba skoncentrowania odliczeń w jej rachunku podatkowym prowadziłaby do tego, że prawo do dokonania tych odliczeń zostałoby, w pewnej części, zmarnowane.

Wspólne rozliczenie PIT małżonków

Trzeba bowiem pamiętać, jak wygląda mechanizm wspólnego rozliczania PIT małżonków. Przed obliczeniem podatku według korzystnej formuły (podwójny podatek od połowy łącznej podstawy) – należy obliczyć podstawę opodatkowania każdego z małżonków z osobna.

Kiedy można rozliczyć się wspólnie z małżonkiem

Wspólne rozliczenie małżonków – odpowiedzi na najczęstsze pytania

Obliczenie tej podstawy polega m.in. na pomniejszeniu dochodu o dopuszczalne odliczenia, w tym także odliczenia z tytułu ulgi internetowej.

Jeżeli któreś z małżonków nie ma wystarczających dochodów dla skonsumowania odliczeń, warto je przerzucić, przynajmniej w części, do rachunku drugiego z małżonków. Czasami rozdzielenie odliczeń ma dodatkowy sens, o czym piszemy w dalszej części artykułu.


Tymczasem, jak już wspomnieliśmy, naczelnik US uważał, że takie rozdzielenie nie jest możliwe w sytuacji, gdy faktura za usługi internetowe jest wystawiona na jednego tylko małżonka.

Doprowadziło to do wydania decyzji wymiarowej określającej niewielką zaległość w PIT. Małżonkowie nie dali za wygraną i złożyli odwołanie. Ponieważ organ odwoławczy (dyrektor IS) miał taki sam pogląd na sprawę jak naczelnik US, małżonkowie wnieśli skargę do  WSA w Kielcach.

Małżeństwo jako ekonomiczna jedność

Po rozpoznaniu skargi sąd przyznał im rację. W pisemnym uzasadnieniu wyroku sędziowie przyznali, że udokumentowanie wydatku za pomocą odpowiedniego dokumentu jest warunkiem skorzystania z ulgi internetowej (w 2009 r. przez odpowiedni dokument należało rozumieć, co do zasady, fakturę; dzisiaj może to być zwykły rachunek.)

Jednakże – inaczej niż organy podatkowe – uznali, że warunek został spełniony. 


Jak czytamy w pisemnym uzasadnieniu wyroku, „nie ma znaczenia okoliczność, że faktury VAT wystawione przez dostawcę usług internetowych zawierały dane personalne tylko B.K. [żony]”.

Kluczowe znaczenie miał zaś fakt, że oboje małżonków użytkowało sieć internetową we wspólnym miejscu zamieszkania i wspólnie ponosili ekonomiczny ciężar wydatków przeznaczonych na ten cel.

Zdaniem WSA trzeba przy tym pamiętać o celu, jaki przyświecał ustawodawcy, kiedy wprowadzał możliwość wspólnego rozliczenia małżonków. Jest ona uzasadnione „charakterem małżeństwa”, które stanowi „ekonomiczną jedność”. W związku z tym sąd uznał, że każde z małżonków może odliczyć wydatki na Internet zważywszy, że oboje ponosili rzeczywiste koszty jego użytkowania.

Rozdzielenie odliczeń prowadzi do podwyższenia limitu

Warto podkreślić, że uwagi sądu dotyczyły bardzo konkretnej sytuacji: małżonków, którzy dokonywali wspólnego rozliczenia podatkowego. Jednym z warunków dokonania takiego rozliczenia jest wymóg, by między małżonkami, przez cały rok podatkowy, istniała wspólność majątkowa (a nie rozdzielność, która może wynikać z intercyzy).

Chyba tylko w takim kontekście można mówić – jak to uczynił sąd – że małżeństwo stanowi „ekonomiczną jedność”. 


Wydaje się zatem oczywiste, że liberalne stanowisko WSA dotyczące zagadnień dokumentacyjnych nie dotyczy sytuacji, w której między małżonkami nie ma wspólności majątkowej.

Nie jest natomiast jasne, co powiedziałby WSA w sytuacji, gdy byłaby taka wspólność, ale – z jakichś powodów – małżonkowie nie dokonaliby wspólnego rozliczenia. Czy także wtedy faktura wystawiona na jedno z nich dawałaby prawo do dokonywania potrąceń przez oboje? Trudno o tym przesądzać. Skądinąd, sąd o tym nie mówił, bo nie było to potrzebne do rozstrzygnięcia sprawy.

Warto przy tym zauważyć, że zasady wyrażone w przedstawionym wyroku znalazły wcześniej aprobatę w wyroku WSA w Łodzi z 19 sierpnia 2009 r. (sygn. I SA/Łd 127/08) i – jak się zdaje – nie zostały zakwestionowane w żadnym innym orzeczeniu.

Jak udokumentować podwójną ulgę internetową dla małżonków

Wspomniany tutaj wyrok łódzki pozwala zrozumieć dodatkową korzyść, jaka płynie – dla małżonków – z rozdzielenia wydatków internetowych na dwie kolumny PIT-a: pozwala ono podwyższyć limit łącznych odliczeń.

Jak wiadomo, limit wynosi 760 zł w roku podatkowym, ale dotyczy pojedynczego podatnika, a nie małżeństwa jako całości. Dlatego, gdy każde z małżonków dokonuje odliczeń w swoim rachunku podatkowym (także w ramach łącznego opodatkowania) to limit dla obojga wynosi 1.520 zł.

W związku z tym WSA w Łodzi uznał, że małżonkowie mogą odliczyć pełną kwotę wydatków internetowych mimo że wyniosły one niemal 1 tys. zł., a – dodatkowo – faktury były wystawiane na jednego z nich, a nie na oboje.

Piotr Kaim jest doradcą podatkowym.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kolejna wygrana podatnika w NSA: Organy podatkowe nie wykazały nienależytej staranności podatnika przy weryfikacji rzetelności dostawców przy odliczeniu VAT

W dniu 29 maja 2024 r. Naczelny Sąd Administracyjny (NSA), po dwukrotnym odraczaniu publikacji orzeczenia (pierwotna data rozprawy: 8 maja 2024 r.), uchylił zaskarżony przez podatnika wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku o sygn. akt I SA/Gd 703/19 z 29 października 2019 r., przyjmując że wbrew wydanemu wyrokowi WSA organy podatkowe nie zgromadziły wystarczających dowodów na podważenie dobrej wiary podatnika. W wyroku o sygn. akt I FSK 423/20 NSA nie zgodził się z sądem pierwszej instancji odnośnie wykazania przez organy zasadności pozbawienia podatnika prawa do odliczenia VAT wykazanego na fakturach dokumentujących zakupy towarów i usług. 

Podwyżka minimalnego wynagrodzenia od 2025 roku. 53% średniej płacy. Hojność na cudzy koszt. Wyższe koszty pracy podniosą ceny i będą przerzucone na konsumentów

W czwartek 13 czerwca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła propozycję podwyżki minimalnego wynagrodzenia za pracę od 1 stycznia 2025 roku do kwoty 4626 zł brutto (3 483,51 zł netto). Jednocześnie w przyszłym roku minimalna stawka godzinowa na zleceniu i podobnych umowach cywilnoprawnych wynosić ma 30,20 zł brutto. Te propozycje rządu skomentował nieprzychylnie Adam Abramowicz, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców. Publikujemy poniżej treść stanowiska Rzecznika MŚP w sprawie wzrostu płacy minimalnej od przyszłego roku.

Przedsiębiorcy MŚP: Stanowczo sprzeciwiamy się podniesieniu kwoty pensji minimalnej do ponad 4600 zł brutto od początku 2025 roku

Zdaniem przedsiębiorców nowa pensja minimalna zabije sektor MŚP. "Stanowczo sprzeciwiamy się podniesieniu kwoty pensji minimalnej do ponad 4600 zł brutto od początku 2025 roku. Na negatywny wpływ znaczących wzrostów wysokości pensji minimalnej na działanie sektora MŚP zwracaliśmy uwagę już w 10 postulatach handlu dla nowego rządu" - piszą w komunikacie.

Znów zmiany w akcyzie na wino. Co to oznacza dla cen tego trunku? Czy smakosze win zapłacą więcej?

Minister Finansów planuje przedłużyć o 1 rok (czyli do końca 2025 roku) okres ważności znaków akcyzy (banderol) naniesionych na opakowania jednostkowe win i wyrobów winiarskich, które są obecnie na rynku. Chodzi o wina wprowadzone do obrotu przed 2022 rokiem, które są oznaczone tzw. „starymi” znakami akcyzy. Ważność banderol akcyzowych tych win była już wcześniej dwukrotnie przedłużana. Ta zmiana, dokonywana w interesie firm z branży winiarskiej – by dać im więcej czasu na sprzedaż zapasów tych win – nie powinna skutkować podwyżką cen win.

REKLAMA

Najniższa krajowa 2025 - ile od stycznia? Jakie brutto w umowie, ile netto do wypłaty na rękę? Jakie koszty pracodawcy płacy minimalnej?

W 2025 roku minimalne wynagrodzenie za pracę (zwane też najniższą krajową lub płacą minimalną) ma wynieść 4626 zł brutto. Natomiast minimalna stawka godzinowa dla umów zlecenia i podobnych umów cywilnoprawnych od 1 stycznia 2025 r. wynosić ma 30,20 zł brutto. Takie są propozycje Rady Ministrów przedstawione 13 czerwca 2024 r.

Błędna stawka VAT na paragonie z NIP nabywcy. Jak dokonać korekty i ująć w ewidencji i JPK V7M?

W praktyce zdarza się nie tak rzadko, że wystawiony paragon z NIP nabywcy zawiera błędną stawkę VAT. Czy i jak można skorygować taki paragon z błędną stawką VAT?

Fiskus dowie się, że prowadzisz działalność gospodarczą bez rejestracji. Zmiany od 1 lipca 2024 r. Co wynika z nowych przepisów?

W dniu 5 czerwca 2024 r. Senat przyjął bez poprawek rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami oraz niektórych innych ustaw, który implikuje unijną dyrektywę DAC7 uszczelniającą system podatkowy we wszystkich krajach UE. Jeśli Prezydent podpisze ustawę, zacznie ona obowiązywać już od 1 lipca br. Nowe przepisy związane są z wprowadzeniem obowiązku raportowania danych przez platformy sprzedażowe tj. Allegro, OLX czy Booking dotyczących ilości oraz wartości transakcji dokonywanych przez ich użytkowników

Kiedy i w jakich okolicznościach pracodawca ma obowiązek zwiększyć wymiar urlopu wypoczynkowego? Czy każdy pracownik może na to liczyć?

W jakich sytuacjach i terminach pracownik nabywa prawo do zwiększonego wymiaru urlopu wypoczynkowego? Kiedy pracodawca ma obowiązek udzielić dodatkowych dni urlopu? Co wynika z przepisów?

REKLAMA

Zwolnienie z VAT dla małych firm. Minister Finansów szykuje istotne zmiany w ustawie o VAT

Nowelizacja ustawy o VAT ma pozwolić na korzystanie ze zwolnienia podmiotowego w VAT w Polsce przez małe firmy (do 200 tys. zł rocznej wartości sprzedaży) mające siedzibę w innym państwie członkowskim UE. A polskie małe firmy będą mogły również korzystać ze zwolnienia z VAT w innych państwach członkowskich UE. Tak wynika z założeń projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, które zostały opublikowane 12 czerwca 2024 r. w Wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

Nowa składka zdrowotna komplikuje system. Przedsiębiorcy chcą inaczej

Składak zdrowotna ma być rozliczana inaczej już od początku 2025 roku. Niestety, z pozytywnym odbiorem przedsiębiorców nie spotkały się rządowe zapowiedzi dotyczące osób prowadzących działalność gospodarczą opodatkowaną stawką liniową i ryczałtem. W obu tych przypadkach planowane rozwiązania podnoszą wysokość składki zdrowotnej i komplikują system.

REKLAMA