| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Ulgi i odliczenia > Jak udokumentować podwójną ulgę internetową dla małżonków

Jak udokumentować podwójną ulgę internetową dla małżonków

Zdaniem sądów administracyjnych każdy z małżonków pozostających we wspólności majątkowej małżeńskiej może odliczyć cały limit ulgi internetowej. Warunkiem jest by wydatki na korzystanie z Internetu pokrywali z majątku wspólnego. Nie ma przy tym znaczenia, czy faktura jest wystawiona na oboje małżonków, czy tylko na jednego z nich.
Niestety fiskus wymaga personaliów obojga małżonków na fakturze dokumentującej wydatki.

W wyroku WSA w Rzeszowie z 4 sierpnia 2009 r. (sygn. I SA/Rz 575/09) sąd stwierdził, iż warunkiem skorzystania z ulgi internetowej jest:

1. poniesienie przez podatnika wydatku z tytułu użytkowania sieci internetowej w lokalu będącym jego miejscem zamieszkania, oraz
2. udokumentowania tego wydatku fakturą w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług.

Zdaniem WSA w rozpoznawanej sprawie bezspornym jest, że wydatek z tytułu użytkowania Internetu dotyczył lokalu użytkowanego i zamieszkiwanego wspólnie przez małżonków. Bezspornym również jest, ze faktura przedstawiona przez małżonków odpowiadała wymogom przepisów o podatku od towarów i usług. Skoro zatem zostały spełnione przesłanki określone art. 26 ust. 1 pkt 6a i art. 26 ust. 7 pkt.1 u.pd.o.f, a oboje małżonkowie są podatnikami w oparciu o treść art. 6 ust. 1 i 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w ocenie Sądu, spełniają warunki do uzyskania odliczenia wydatku z tytułu użytkowania sieci internetowej .

Nie ma zatem znaczenia na którego z małżonków - podatników została wystawiona faktura odpowiadająca wymogom przepisów o podatku od towarów i usług Jeżeli we wspólnym miejscu ich zamieszkania użytkują sieć internetową i ponoszą z tego tytułu wydatki.

Podobnie orzekł WSA w Łodzi w wyroku z 4 sierpnia 2009 r. (sygn. I SA/Łd 127/08).

W tej sprawie małżonkowie w zeznaniu podatkowym PIT-37 zadeklarowali wspólny sposób opodatkowania dochodów za rok 2006. W zeznaniu tym każdy z małżonków odliczył od swojego dochodu kwotę 484 zł, jako wydatek poniesiony z tytułu użytkowania sieci Internet. Organy podatkowe zakwestionowały odliczenie dokonane przez małżonków, gdyż uznały, iż prawo do odliczenia wyżej wymienionej kwoty przysługuje wyłącznie mężowi, jako osobie, na którą dostawca usług internetowych wystawił fakturę dokumentującą poniesienie przedmiotowego wydatku.

Sąd zakwestionował stanowisko fiskusa i stwierdził, że:

Wysokość poniesionych przez małżeństwo W. wydatków na korzystanie z Internetu w łącznej kwocie 968 zł. została stwierdzona fakturą. A zatem wydaje się , iż udokumentowanie w przepisanej formie przez wspólnie rozliczających się podatników poniesienia określonych wydatków z tytułu użytkowania sieci Internet w lokalu będącym ich miejscem zamieszkania uprawniało ich do skorzystania z przedmiotowej ulgi.

Co prawda faktura VAT wystawiona przez dostawcę usług internetowych zawierała dane personalne tylko skarżącego to jednak skoro wydatki na korzystanie z sieci w równym stopniu obciążały jego żonę to naturalną konsekwencją tego stanu rzeczy jest możliwość odliczenia poniesionych wydatków przez obojga małżonków. Z akt sprawy niespornie bowiem wynika, iż ciężar ekonomiczny spornego wydatku został poniesiony w równym stopniu zarówno przez W.W. jak i jego żonę K.W.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Kapała-Sokalska

Adwokat, właściciel Kancelarii Adwokackiej AKS

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »