REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kryptowaluty, podatki i ETP

Kryptowaluty, podatek PIT i ETP
Kryptowaluty, podatek PIT i ETP

REKLAMA

Kryptowaluty (waluty wirtualne) z roku na rok zyskują na popularności wśród inwestorów. W 2022 roku podatkowe rozliczanie się z zysków z tytułu kryptowalut w zakresie polskich podatków jest relatywnie proste w stosunku do sytuacji, która miała miejsce przed 2019 rokiem. Jak rozliczyć PIT od zysków z kryptowalut?

Zyski z kryptowalut - rozliczenie PIT

Osoby fizyczne rozliczają otrzymane zyski z kryptowalut przy okazji składania rocznego rozliczenia PIT. Od 2019 roku osoba fizyczna musi rozliczyć się (na formularzu PIT-38) za rok, w którym

a) dokonała wymiany tokenów na:

- prawny środek płatniczy,

- towar,

- usługę lub

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- prawo majątkowe inne niż waluta wirtualna

lub

b) uregulowała inne zobowiązania walutą wirtualną.

Tym samym wydaje się, że popularna zamiana (ang. „swap”) jednych tokenów na inne nie wymaga rozpoznania obowiązku podatkowego. Dopóki bowiem przedmiotem obrotu są tokeny spełniające definicję „waluty wirtualnej” nie mamy do czynienia z żadnym towarem, produktem, innym prawem majątkowym lub regulowaniem świadczeń poprzez przekazanie tokenów. W tym zakresie istotne jest dokładne badanie czy dane tokeny kwalifikują się jako „waluty wirtualne” – definicja w ustawie o PIT odsyła w tym zakresie do definicji zawartej w ustawie o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy. Oczywiście w przypadku inwestorów będących rezydentami podatkowymi w krajach innych niż Polska zasady mogą być inne – bardziej lub mniej korzystne. Niektóre kraje kontynuują bowiem opodatkowanie każdej transakcji, a w innych zyski z tytułu kryptowalut są w ogóle zwolnione z podatku.

Autopromocja

Infor IFK - bieżące aktualności o zmianach przepisów:

Nowe obowiązki biur rachunkowych związane z KSeF
Jakie zmiany czekają w prawie pracy i podatkach na 2024 rok?

Subskrybuj serwis IFK

W Polsce, w przypadku zbycia tokenów, podstawę opodatkowania stanowi różnica pomiędzy wartością uzyskanych środków (np. w walucie FIAT) i wartości środków, za które dokonano zakupu kryptowalut oraz związanych z tym bezpośrednio kosztów. Od podstawy opodatkowania jest naliczany 19% podatek od dochodu.

Rozliczanie takiego podatku może być skomplikowane i zależy od transakcji i miejsc, gdzie ich dokonujemy, ponieważ giełdy kryptowalut stosują różniące się opłaty za transakcje. Ponadto możemy ponieść koszt tzw. „gas fee” za nabycie lub zbycie kryptowaluty przy korzystaniu z giełd zdecentralizowanych bezpośrednio na danej sieci (na danym „blockchainie”). Przy dokonywaniu wielu transakcji w różnych kryptowalutach przy użyciu różnych giełd, wyliczenie poniesionych kosztów może okazać się nie lada wyzwaniem. Dlatego też powstają różnego rodzaju start-upy, których celem jest ułatwienie dokonywania rozliczeń podatkowych przez osoby fizyczne w poszczególnych krajach, w tym w Polsce.

Inwestowanie w kryptowaluty za pośrednictwem regulowanych produktów giełdowych (ETP) – a rozliczenie PIT

Pewnym uproszczeniem okazuje się inwestowanie w kryptowaluty za pośrednictwem regulowanych produktów giełdowych (często określonych mianem „ETP”). Te produkty mogą np. odwzorowywać indeksy pojedynczych kryptowalut lub koszyków kryptowalut i mogą być oparte o kapitalizację poszczególnych tokenów (m.in. BTC, ETH, BNB, SOL i LUNA etc).

Autopromocja

Gorące tematy dla biur rachunkowych. SLIM VAT 3, KSeF, praca zdalna

Kup książkę:

Gorące tematy dla biur rachunkowych. SLIM VAT 3, KSeF ...

Ponieważ to produkty regulowane, przeważnie dostępne są do zakupu za pośrednictwem m.in. domu maklerskiego lub innej instytucji regulowanej, co daje gwarancję odpowiedniego przechowywania i zabezpieczenia zainwestowanych środków. W tym zakresie jest bowiem wykorzystywana tradycyjna infrastruktura rynków finansowych. Ponadto zakupu dokonuje się poprzez regulowane rynki, a produkty są notowane na giełdach papierów wartościowych i nie występują tu dodatkowe opłaty typu „gas fee”.

Rozliczenie podatku z tej formy inwestycji w kryptowaluty jest ułatwione, ponieważ każdego roku – w przypadku polskiego domu maklerskiego - płatnik rozsyła wyliczenie przychodów i kosztów do swoich klientów, które następnie wykazuje się przy rozliczaniu PIT (w przypadku powstania obowiązku podatkowego w Polsce). Polskie domy maklerskie i wybrane inne regulowane instytucje prowadzące rachunki papierów wartościowych mają co do zasady obowiązek przesłania klientom tych danych w formularzach PIT-8C do końca lutego danego roku, z danymi dotyczącymi poprzedniego roku, na podstawie którego klient do końca kwietnia może złożyć swoje indywidualne rozliczenie podatkowe. 

Autopromocja

Mając na uwadze powyższe, jeśli ktoś decyduje się na inwestycję w waluty wirtualne, warto aby rozważył inwestowanie poprzez regulowane instrumenty finansowe. Co prawda nie ma się wówczas zagwarantowanego odsunięcia w czasie terminu podatkowego w przypadku przechodzenia z jednych tokenów bezpośrednio w inne, ale za to w przypadku wyjścia z inwestycji do środków pieniężnych (FIATów), dzięki inwestycji poprzez instrumenty finansowe notowane na giełdach, inwestor będący polskim rezydentem podatkowym będzie miał uproszczone zadanie przy przygotowywaniu swojego rozliczenia podatkowej dzięki informacji PIT-8C otrzymywanej od swojego płatnika.

Powyższy artykuł stanowi indywidualne zdanie autora i nie stanowi porady prawnej ani podatkowej. Każdy musi samodzielnie zweryfikować swoje decyzje inwestycyjne, w tym z perspektywy implikacji podatkowych.

Michał Antoniak | Finance, Legal & Compliance WealthSeed
Ekspert w sprawach prawnych i fiskalnych. Ma ponad 11 letnie doświadczenie w PwC.
Były szef działu prawnego w start-upie z sektora bankowości i zarządzania majątkiem.

Autopromocja

Zarządzanie biurem rachunkowym.

Kup książkę:

Zarządzanie biurem rachunkowym

Antoni Alexandrowicz, Risk Manager WealthSeed

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(61)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Dog
  2023-06-29 14:15:07
  czy inwestycja w kryptowaluty jest bezpieczna ?
  0
  pokażodpowiedzi (2)
 • Wojtek
  2023-05-13 08:20:41
  W co inwestować przy takiej inflacji?
  0
  pokażodpowiedzi (4)
 • Kasia
  2022-04-21 12:48:37
  Przy wszelkich rozliczeniach przydaje się bardzo program Pitax. Dużo podpowiedzi i ułatwień, fajna darmowa opcja.
  0
 • Mateusz
  2022-05-31 20:29:19
  Dzień dobry, Widzę, że takie rozliczenie odnosi się do osoby fizycznej. Co w przypadku , gdy chcę rozliczać handel kryptowalutami na firmę?
  0
 • Doradca Online PEKAO S.A
  2023-08-23 08:34:55
  Witajcie! Jestem Doradcą Online PEKAO S.A. Chętnie odpowiem na wszelkie Wasze pytania odnośnie inwestowania w obligacje skarbu państwa. Pytania możecie zostawiać w komentarzach pod wpisem. Pozdrawiam Marek Doradca Online PEKAO S.A
  0
 • loko
  2023-09-17 23:16:08
  Czy istnieją jakieś powszechne obawy lub ryzyka związane z inwestowaniem w obligacje, o których powinienem wiedzieć, jako początkujący inwestor?
  0
 • weq
  2023-07-14 15:13:43
  Czy warto trzymać obligacje przez długi czas, czy lepiej je szybko sprzedać?
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podwyższenie kapitału zakładowego spółki. Kiedy zwolnienie z PCC?

Umowy spółki i ich zmiany powodujące podwyższenie kapitału zakładowego spółki, podlegają opodatkowaniu PCC. Jednak część czynności jest zwolniona z tego opodatkowania pod warunkiem spełnienia określonych przesłanek.

WIBOR konsekwentnie w dół a za nim spadają raty kredytów. Rynek już wie co zrobi RPP w październiku 2023 r.?

Kredytobiorcy mający kredyty w złotówkach oparte o WIBOR 3M mogą dziś spodziewać się spadku raty o około 8-10%. A to dlatego, że WIBOR zdążył już spaść nie tylko po wrześniowym cięciu stóp, ale też w oczekiwaniu na kolejny ruch w dół w październiku 2023 roku. Aktualne notowania sugerują, że rynek jest pewien cięcia stóp procentowych w październiku  o 25 punktów bazowych, a nie wykluczony jest ruch w dół o 50 punktów. 

Tabela kursów średnich NBP nr 191/A/NBP/2023 - z 3 października 2023

Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 3 października 2023 roku. NBP nr 191/A/NBP/2023. Średni kurs euro w tym dniu to 4,6147 zł.

Od jakiej kwoty pełna księgowość w 2024 roku?

Obowiązek prowadzenia pełnych ksiąg rachunkowych w 2024 roku zależy od limitu przychodów za rok obecny. Konieczność prowadzenia ksiąg powstanie po przekroczeniu kwoty 9 218 200 zł. Zdecydował o tym kurs euro z 2 października br.

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych 2024 - limity, stawki, najem prywatny

Jakie limity dla ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych będą obowiązywały w 2024 roku? Kto może płacić ryczałt w 2024 roku? Kto może płacić ryczałt od przychodów ewidencjonowanych kwartalnie w 2024 roku? Jakie stawki ryczałtu obowiązują w 2024 roku?

PKPiR 2024 (podatkowa księga przychodów i rozchodów) - limit przychodów. Które przychody trzeba uwzględnić licząc limit?

PKPiR 2024 - limit przychodów. Podatkową księgę przychodów i rozchodów (stosuje się skróty: pkpir lub kpir) może prowadzić w 2024 roku ten rozliczający się wg skali podatkowej PIT lub 19% podatkiem liniowym podatnik PIT (tj. osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki cywilne osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku, spółki jawne osób fizycznych, spółki partnerskie i przedsiębiorstwa w spadku – wykonujące działalność gospodarczą), który w 2023 r. uzyskał mniej niż 9.218.200,- zł (2.000.000,- euro x 4,6091 zł) przychodów netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych. Średni kurs euro w NBP wyniósł 2 października 2023 r. (pierwszy dzień roboczy tego miesiąca) - 4,6091 zł.

MF: 1,5 mld zł z tytułu 1,5 proc. podatku na OPP

Polacy przekazali w tym roku organizacjom pożytku publicznego (OPP) 1,5 mld zł z tytułu 1,5 proc. podatku dochodowego za ubiegły rok; OPP otrzymały 416 mln zł więcej niż rok temu - poinformowało Ministerstwo Finansów. Dodano, że 1,5 proc. podatku przekazało 12,7 mln podatników, o 3,2 mln mniej niż w roku ubiegłym. Najmniejsza przekazana kwota dla OPP wyniosła 1,20 zł, a przeciętna 121 zł.

MF: Objaśnienia podatkowe dla cen transferowych, w zakresie stosowania metody ceny koszt plus

Ministerstwo Finansów opublikowało objaśnienia podatkowe w zakresie cen transferowych nr 6 dotyczących metody koszt plus.

Limity podatkowe 2024. Rachunkowość, mały podatnik, ryczałt

W 2024 roku nastąpią istotne zmiany w zakresie limitów podatkowych, które dotyczą małych podatników VAT, PIT i CIT. Średni kurs euro, ogłoszony przez Narodowy Bank Polski na pierwszy roboczy dzień października 2023 roku, stanowi podstawę do obliczenia ważnych limitów podatkowych. Niższy kurs euro wpływa na niższe limity określające małego podatnika, a także na kwotę amortyzacji jednorazowej i limit stosowania ryczałtu ewidencjonowanego w 2024 roku. Ponadto, kurs euro wpływa na wskaźniki przyjęte dla celów rachunkowości.

Tabela kursów średnich NBP nr 190/A/NBP/2023 z 2 października 2023 r. Kurs euro 4,6091 zł

Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 2 października 2023 roku. NBP nr 190/A/NBP/2023. Średni kurs euro w tym dniu to 4,6091 zł.

REKLAMA