REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Kryptowaluty, podatek PIT i ETP
Kryptowaluty, podatek PIT i ETP

REKLAMA

REKLAMA

Kryptowaluty (waluty wirtualne) z roku na rok zyskują na popularności wśród inwestorów. W 2022 roku podatkowe rozliczanie się z zysków z tytułu kryptowalut w zakresie polskich podatków jest relatywnie proste w stosunku do sytuacji, która miała miejsce przed 2019 rokiem. Jak rozliczyć PIT od zysków z kryptowalut?

Zyski z kryptowalut - rozliczenie PIT

Osoby fizyczne rozliczają otrzymane zyski z kryptowalut przy okazji składania rocznego rozliczenia PIT. Od 2019 roku osoba fizyczna musi rozliczyć się (na formularzu PIT-38) za rok, w którym

Autopromocja

a) dokonała wymiany tokenów na:

- prawny środek płatniczy,

- towar,

- usługę lub

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- prawo majątkowe inne niż waluta wirtualna

lub

b) uregulowała inne zobowiązania walutą wirtualną.

Tym samym wydaje się, że popularna zamiana (ang. „swap”) jednych tokenów na inne nie wymaga rozpoznania obowiązku podatkowego. Dopóki bowiem przedmiotem obrotu są tokeny spełniające definicję „waluty wirtualnej” nie mamy do czynienia z żadnym towarem, produktem, innym prawem majątkowym lub regulowaniem świadczeń poprzez przekazanie tokenów. W tym zakresie istotne jest dokładne badanie czy dane tokeny kwalifikują się jako „waluty wirtualne” – definicja w ustawie o PIT odsyła w tym zakresie do definicji zawartej w ustawie o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy. Oczywiście w przypadku inwestorów będących rezydentami podatkowymi w krajach innych niż Polska zasady mogą być inne – bardziej lub mniej korzystne. Niektóre kraje kontynuują bowiem opodatkowanie każdej transakcji, a w innych zyski z tytułu kryptowalut są w ogóle zwolnione z podatku.

W Polsce, w przypadku zbycia tokenów, podstawę opodatkowania stanowi różnica pomiędzy wartością uzyskanych środków (np. w walucie FIAT) i wartości środków, za które dokonano zakupu kryptowalut oraz związanych z tym bezpośrednio kosztów. Od podstawy opodatkowania jest naliczany 19% podatek od dochodu.

Rozliczanie takiego podatku może być skomplikowane i zależy od transakcji i miejsc, gdzie ich dokonujemy, ponieważ giełdy kryptowalut stosują różniące się opłaty za transakcje. Ponadto możemy ponieść koszt tzw. „gas fee” za nabycie lub zbycie kryptowaluty przy korzystaniu z giełd zdecentralizowanych bezpośrednio na danej sieci (na danym „blockchainie”). Przy dokonywaniu wielu transakcji w różnych kryptowalutach przy użyciu różnych giełd, wyliczenie poniesionych kosztów może okazać się nie lada wyzwaniem. Dlatego też powstają różnego rodzaju start-upy, których celem jest ułatwienie dokonywania rozliczeń podatkowych przez osoby fizyczne w poszczególnych krajach, w tym w Polsce.

Inwestowanie w kryptowaluty za pośrednictwem regulowanych produktów giełdowych (ETP) – a rozliczenie PIT

Pewnym uproszczeniem okazuje się inwestowanie w kryptowaluty za pośrednictwem regulowanych produktów giełdowych (często określonych mianem „ETP”). Te produkty mogą np. odwzorowywać indeksy pojedynczych kryptowalut lub koszyków kryptowalut i mogą być oparte o kapitalizację poszczególnych tokenów (m.in. BTC, ETH, BNB, SOL i LUNA etc).

Ponieważ to produkty regulowane, przeważnie dostępne są do zakupu za pośrednictwem m.in. domu maklerskiego lub innej instytucji regulowanej, co daje gwarancję odpowiedniego przechowywania i zabezpieczenia zainwestowanych środków. W tym zakresie jest bowiem wykorzystywana tradycyjna infrastruktura rynków finansowych. Ponadto zakupu dokonuje się poprzez regulowane rynki, a produkty są notowane na giełdach papierów wartościowych i nie występują tu dodatkowe opłaty typu „gas fee”.

Rozliczenie podatku z tej formy inwestycji w kryptowaluty jest ułatwione, ponieważ każdego roku – w przypadku polskiego domu maklerskiego - płatnik rozsyła wyliczenie przychodów i kosztów do swoich klientów, które następnie wykazuje się przy rozliczaniu PIT (w przypadku powstania obowiązku podatkowego w Polsce). Polskie domy maklerskie i wybrane inne regulowane instytucje prowadzące rachunki papierów wartościowych mają co do zasady obowiązek przesłania klientom tych danych w formularzach PIT-8C do końca lutego danego roku, z danymi dotyczącymi poprzedniego roku, na podstawie którego klient do końca kwietnia może złożyć swoje indywidualne rozliczenie podatkowe. 

Mając na uwadze powyższe, jeśli ktoś decyduje się na inwestycję w waluty wirtualne, warto aby rozważył inwestowanie poprzez regulowane instrumenty finansowe. Co prawda nie ma się wówczas zagwarantowanego odsunięcia w czasie terminu podatkowego w przypadku przechodzenia z jednych tokenów bezpośrednio w inne, ale za to w przypadku wyjścia z inwestycji do środków pieniężnych (FIATów), dzięki inwestycji poprzez instrumenty finansowe notowane na giełdach, inwestor będący polskim rezydentem podatkowym będzie miał uproszczone zadanie przy przygotowywaniu swojego rozliczenia podatkowej dzięki informacji PIT-8C otrzymywanej od swojego płatnika.

Powyższy artykuł stanowi indywidualne zdanie autora i nie stanowi porady prawnej ani podatkowej. Każdy musi samodzielnie zweryfikować swoje decyzje inwestycyjne, w tym z perspektywy implikacji podatkowych.

Michał Antoniak | Finance, Legal & Compliance WealthSeed
Ekspert w sprawach prawnych i fiskalnych. Ma ponad 11 letnie doświadczenie w PwC.
Były szef działu prawnego w start-upie z sektora bankowości i zarządzania majątkiem.

Antoni Alexandrowicz, Risk Manager WealthSeed

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(61)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Dog
  2023-06-29 14:15:07
  czy inwestycja w kryptowaluty jest bezpieczna ?
  0
  pokażodpowiedzi (2)
 • Wojtek
  2023-05-13 08:20:41
  W co inwestować przy takiej inflacji?
  0
  pokażodpowiedzi (4)
 • Kasia
  2022-04-21 12:48:37
  Przy wszelkich rozliczeniach przydaje się bardzo program Pitax. Dużo podpowiedzi i ułatwień, fajna darmowa opcja.
  0
 • Mateusz
  2022-05-31 20:29:19
  Dzień dobry, Widzę, że takie rozliczenie odnosi się do osoby fizycznej. Co w przypadku , gdy chcę rozliczać handel kryptowalutami na firmę?
  0
 • Doradca Online PEKAO S.A
  2023-08-23 08:34:55
  Witajcie! Jestem Doradcą Online PEKAO S.A. Chętnie odpowiem na wszelkie Wasze pytania odnośnie inwestowania w obligacje skarbu państwa. Pytania możecie zostawiać w komentarzach pod wpisem. Pozdrawiam Marek Doradca Online PEKAO S.A
  0
 • loko
  2023-09-17 23:16:08
  Czy istnieją jakieś powszechne obawy lub ryzyka związane z inwestowaniem w obligacje, o których powinienem wiedzieć, jako początkujący inwestor?
  0
 • weq
  2023-07-14 15:13:43
  Czy warto trzymać obligacje przez długi czas, czy lepiej je szybko sprzedać?
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Od 20 maja 2024 r. katalog wyrobów tytoniowych objętych systemem Track&Trace zostanie rozszerzony m.in. o tytoń do żucia, tytoń do nosa

Od 20 maja 2024 r. katalog wyrobów tytoniowych objętych systemem Track&Trace zostanie rozszerzony m.in. o pozostałe wyroby tytoniowe niebędące wyrobami akcyzowymi np. tytoń do żucia, tytoń do nosa.

Dotacje na cyfryzację firm 2024. Innowacje cyfrowe w MŚP na Śląsku oraz Dig.IT Transformacja Cyfrowa Polskich MŚP

Jakie dofinansowanie można obecnie uzyskać na cyfryzację firmy będąc małym lub średnim przedsiębiorcą?

Ceny transferowe 2024 - kontrole. Wezwanie do przedłożenia dokumentacji lokalnej, a zwolnienie dla podmiotów krajowych

W związku z rosnącym zainteresowaniem organów podatkowych cenami transferowymi można zaobserwować zwiększoną liczbę kontroli w tym zakresie. Choć prowadzenie kontroli na podstawie i w granicach przepisów prawa stanowi obowiązek organów podatkowych, kontrolującym zdarzają się w tym zakresie nadużycia.

Fundusze z FENG zasilą polski rynek venture capital. Przygotowanie pod inwestycje zwiększy szansę na uzyskanie finansowania

Z końcem lutego 2024 r. zakończony został pierwszy nabór do pięciu programów PFR Ventures, w ramach których do polskich funduszy venture capital ma popłynąć 2 mld zł z Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG). W kwietniu br startuje drugi nabór, a do końca 2024 roku PFR Ventures planuje przeprowadzić łącznie pięć rund selekcyjnych. W wyniku realizacji programów PFR Ventures przez polski rynek VC ma przepłynąć w ciągu kilku najbliższych lat ok. 3,1 mld złotych.

Jeśli nie WIRON to jaki wskaźnik zastąpi WIBOR i od kiedy? Niepewność na rynku bankowym. Gubią się też klienci banków. Czy kredyty o stałym oprocentowaniu będą bardziej powszechne?

Od kilku miesięcy temat wskaźników referencyjnych stał się bardzo gorący. Banki wydają się być już zniesmaczone całą tą reformą wskaźnikową, której końca nie widać. Także konsumenci już się w tym gubią, bo nie wiedzą, czy wskaźnik, który mają wpisany do umowy, od którego zależy ich oprocentowanie, będzie istniał, a jeśli nie, to na jaki inny się zmieni.

Minister finansów ma nadzieję, że handlowe niedziele zostaną uregulowane w tym roku. Będą wyższe wpływy z VAT

Trwa dyskusja nad przywróceniem handlu w niedziele. W Sejmie znajduje się projekt ustawy, który przewiduje wprowadzenie dwóch handlowych niedziel w miesiącu. Jakie byłyby skutki wprowadzenia dwóch handlowych niedziel w miesiącu w zakresie podatku VAT?

Zmiany w handlu internetowym 2024. Minister Finansów: urzędy skarbowe dowiedzą się gdy zrobisz 30 (i więcej) transakcji w roku

Minister finansów, Andrzej Domański zapewnił 12 kwietnia 2024 r., że nowe przepisy nie sprawią, że urzędy skarbowe będą inwigilować osoby sprzedające w internecie. Wyjaśnił, że monitorowanie transakcji będzie się zaczynać od 30 transakcji w ciągu roku i wtedy zostaną one zaraportowane.

Obowiązek informowania ZUS o umowie o dzieło. Więcej formularzy RUD, ale mniej zawieranych umów. Dlaczego?

ZUS informuje, że w 2023 r. złożono do ZUS-u więcej formularzy RUD niż rok wcześniej, ale odnotowano nieznaczny spadek zawieranych umów o dzieło zarówno w stosunku do 2022 r. jak i 2021 r.

Domański: chcemy podnieść limit przychodów zwalniających z VAT do 240 tys. zł od stycznia 2025 r.

Szykuje się podwyższenie limitu przychodów uprawniających do zwolnienia z rozliczania VAT do 240 tys. zł z obecnych 200 tys. zł. Zmiana miałaby wejść w życie od 1 stycznia 2025 r.

Domański: przywrócenie stawki VAT do poziomu 5 proc. miało niewielki wpływ na inflację; inflacja na koniec tego roku wyniesie 4-5 proc.

Śledzimy co dzieje się na rynku handlu żywnością. Widzimy, że to przywrócenie stawki VAT do poziomu 5 proc. miało niewielki wpływ na inflację - powiedział minister finansów Andrzej Domański. Według niego inflacja na koniec 2024 roku wyniesie 4-5 proc.

REKLAMA