REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Zasady rozliczania kryptowalut w PIT
Zasady rozliczania kryptowalut w PIT

REKLAMA

REKLAMA

Kryptowaluty a PIT. W ostatnich latach inwestycje w kryptowaluty rozwijają się bardzo dynamicznie. Już nie tylko bitcoin, ale dziesiątki innych walut wirtualnych pojawiają się na portalach inwestycyjnych. Warto przyjrzeć się jak wyglądają podstawowe zasady podatkowego rozliczenia dochodu z obrotu krytpowalutami.

Kryptowaluty (waluty wirtualne)

„Kryptowaluty” to pojęcie potoczne, które nie występuje w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. W ustawie tej podana jest natomiast definicja waluty wirtualnej, zaczerpnięta z ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Zgodnie z art. 2 ust. 2 pkt 26 tej ustawy ilekroć jest mowa o walucie wirtualnej rozumie się przez to cyfrowe odwzorowanie wartości, które nie jest:

Autopromocja
  1. prawnym środkiem płatniczym emitowanym przez NBP, zagraniczne banki centralne lub inne organy administracji publicznej,
  2. międzynarodową jednostką rozrachunkową ustanawianą przez organizację międzynarodową i akceptowaną przez poszczególne kraje należące do tej organizacji lub z nią współpracujące,
  3. pieniądzem elektronicznym w rozumieniu ustawy o usługach płatniczych,
  4. instrumentem finansowym w rozumieniu ustawy o obrocie instrumentami finansowymi,
  5. wekslem lub czekiem
  6. - oraz jest wymienialne w obrocie gospodarczym na prawne środki płatnicze i akceptowane jako środek wymiany, a także może być elektronicznie przechowywane lub przeniesione albo może być przedmiotem handlu elektronicznego.

Podatek dochodowy od kryptowalut

Od dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia walut wirtualnych podatek dochodowy wynosi 19% uzyskanego dochodu. Dochodem z odpłatnego zbycia walut wirtualnych jest osiągnięta w roku podatkowym różnica między sumą przychodów uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia walut wirtualnych a kosztami uzyskania przychodów.

Przychody z odpłatnego zbycia waluty wirtualnej w myśl art. 17 ust. 1 pkt 11 ustawy o PIT zalicza się do przychodów z kapitałów pieniężnych. Przez odpłatne zbycie waluty wirtualnej rozumie się wymianę waluty wirtualnej na prawny środek płatniczy, towar, usługę lub prawo majątkowe inne niż waluta wirtualna lub regulowanie innych zobowiązań walutą wirtualną. Z powyższego przepisu wynika, że nie tylko wymiana krytpowaluty na normalną walutę pieniężną będzie powodować powstanie przychodu. Będzie tak również w sytuacji, gdy zapłacimy kryptowalutą za inne zakupy, o czym warto pamiętać w kontekście coraz powszechniejszej możliwości płacenia kryptowalutami. Płatność w internecie bitcoinem powoduje powstanie przychodu do opodatkowania w wysokości tej płatności. Wyjątkiem jest tylko wymiana jednej waluty na drugą, co jest neutralne podatkowo.

Koszty uzyskania przychodów z tytułu odpłatnego zbycia waluty wirtualnej stanowią udokumentowane wydatki bezpośrednio poniesione na nabycie waluty wirtualnej oraz koszty związane ze zbyciem waluty wirtualnej, w tym udokumentowane wydatki poniesione na rzecz podmiotów prowadzących działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług w zakresie wymiany pomiędzy walutami wirtualnymi i środkami płatniczymi albo pośrednictwa w tym zakresie. Koszty uzyskania przychodów z odpłatnego zbycia waluty wirtualnej są potrącane w tym roku podatkowym, w którym zostały poniesione, a nadwyżka kosztów nad przychodami z odpłatnego zbycia waluty wirtualnej uzyskanymi w roku podatkowym powiększa koszty uzyskania przychodów z tytułu odpłatnego zbycia waluty wirtualnej poniesione w następnym roku podatkowym.

W kontekście rozliczania kosztów kontrowersje budzą wydatki na wydobycie kryptowalut w postaci zakupu koparek do kryptowalut, czyli sprzętu pozwalającego na pozyskiwanie kryptowaluty w sposób pierwotny, wskutek wykonywania obliczeń matematycznych oraz związanych z tym opłat na energię elektryczną. Wątpliwości budzi stanowisko organów podatkowych, zgodnie z którym takie wydatki nie mogą być kosztem podatkowym, gdyż nie pozostają w bezpośrednim związku z odpłatnym zbyciem waluty. Szczęśliwie dla podatników sądy administracyjne kwestionują taką interpretację przepisów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Co istotne, dochodów z odpłatnego zbycia walut wirtualnych nie łączy się z innymi dochodami opodatkowanymi według skali podatkowej, podatkiem liniowym albo innymi dochodami z uzyskanymi z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych. Oznacza to m.in., że przy tych dochodach nie ma możliwości skorzystania z ulg podatkowych i nie stosuje się do nich także przepisów o kwocie wolnej od podatku.

Podatnik zobowiązany jest do złożenia deklaracji o wysokości osiągniętego dochodu i obliczenia należnego podatku po zakończeniu roku podatkowego. Oznacza to, że w trakcie roku podatkowego nie ma obowiązku opłacania zaliczek.

Radosław Urban, doradca podatkowy w TAXEO Komorniczak i Wspólnicy s.k.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(26)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • Zibi
    2021-08-08 20:46:15
    Dziękuję za interpretację, przystępna i prosta. Brawo.
    2
  • Wawa
    2023-07-14 15:08:22
    Jakie są zalety inwestowania w obligacje w porównaniu do innych form inwestycji, takich jak akcje czy nieruchomości?
    0
    pokażodpowiedzi (1)
  • Remis
    2022-01-23 00:09:55
    Jeśli miałem altcoiny i wymieniłem je na giełdzie na USD/EUR/PLN ale nie wypłacałem z gieldy to również podlegam podatkowi 19% czy dopiero po przelaniu pieniedzy na konto w banku lub wypłaceniu w bankomacie/kantorze etc bede musiał zapłacić podatek?
    0
    pokażodpowiedzi (1)
  • chris
    2021-11-24 12:21:00
    Sprzedałem altcoiny na Binance w parze z BUSD, gdyż nie ma opcji sprzedaży w parze z USD (można np. z EUR) i wypłaciłem BUSD i giełda automatycznie przekonwertowała je na USD i oczywiście otrzymałem na konto USD. Czy od tej transakcji też muszę zapłacić podatek (wypłata BUSD minus koszty przelewu 15BUSD), bowiem jak wspomniałem na początku nie było sprzedaży alcoinów za walutę fiducjarną?
    0
    pokażodpowiedzi (1)
  • dodek
    2021-12-29 13:25:51
    Witam. W roku podatkowym 2021 koszty przewyższyły mi dochody z obrotu krypto walut, poprzez zakup krypto miesiąc temu, transakcja ta wygenerowała nadwyżkę kosztów nad dochodami w ogólnym rozrachunku rocznym. Czy w pit 38 wyjdzie nadwyżka kosztów, czy muszę podać sumę, za jaką kupiłem krypto walutę, którą przenoszę na kolejny rok?
    0
  • Irek
    2023-05-13 08:25:36
    W co teraz inwestować?
    0
    pokażodpowiedzi (4)
  • krypto
    2022-02-20 19:29:58
    Witam.Czyli ze stosunku pracy wypełniam PIT37 a dodatkowo dla kryptowaluty PIT38?
    0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Składka zdrowotna przedsiębiorców - czy wróci ryczałt? Czy jeszcze w 2024 roku nastąpią zmiany?

O przywrócenie ryczałtowej składki zdrowotnej dla przedsiębiorców (wg zasad sprzed Polskiego Ładu) apelują zarówno sami przedsiębiorcy, ich stowarzyszenia, a także Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców. Rzecznik MŚP proponuje, by koszty związane z przywróceniem poprzednich zasad rozliczania składki zdrowotnej przez przedsiębiorców częściowo pokryć przez ograniczenie beneficjentów tzw. wakacji od ZUS.

Czy 13 i 14 emerytura wlicza się do dochodu osoby niepełnosprawnej?

Czy 13 i 14 emerytura wlicza się do dochodu osoby niepełnosprawnej, ustalanego na potrzeby skorzystania z ulgi rehabilitacyjnej?

Będzie nowelizacja Ordynacji podatkowej. Ministerstwo pracuje nad projektem. Podatnicy zyskają.

Oprocentowanie nadpłaty, powstałej w wyniku orzeczenia TSUE będzie przysługiwać za cały okres, aż do jej zwrotu. Podobnie będzie z nadpłatami powstałymi wskutek wyroków TK.

Stawki VAT 2024 - zmiany w stawkach obniżonych od 1 kwietnia

Stawki VAT od 1 kwietnia 2024 roku ulegną zmianie. Pojawi się nowa lista towarów i usług, dla których obniża się stawkę podatku do wysokości 8 proc. Stawka obniżona obejmie m.in. usługi kosmetyczne, manicure i pedicure.

Fundacja rodzinna - podatkowe konsekwencje zbycia udziałów

Otaczające nas środowisko prawno-ekonomiczne dynamiczne oddziałuje na wszystkich, dlatego wśród pojawiających się pytań coraz częstszymi są te odnoszące się do fundacji rodzinnej, która zapewnia kuszące preferencje podatkowe.

Składka zdrowotna 2024. Min. Leszczyna: będą zmiany ale powrót do zasad sprzed Polskiego Ładu zbyt kosztowny

Jeszcze w bieżącym tygodniu minister zdrowia razem z ministrem finansów przedstawią premierowi Tuskowi propozycje zmian w składce zdrowotnej dla przedsiębiorców. Taką informację przekazała 18 marca 2024 r. minister zdrowia Izabela Leszczyna.

Zmiany w akcyzie od 2025 roku - opodatkowanie saszetek nikotynowych

Ministerstwo Finansów chce zmienić od 2025 roku przepisy ustawy o podatku akcyzowym w zakresie saszetek nikotynowych. W komunikacie z 18 marca 2024 r. MF przedstawiło propozycje zmian. Resort zaprasza zainteresowanych tymi zmianami na spotkanie w celu uzgodnienia treści tej nowelizacji.

"Nie stać nas na cztery dni pracy". Jednak skrócenie czasu pracy może ograniczyć zwolnienia

"Skrócenie czasu pracy, np. do czterech dni w tygodniu nie zostanie zrównoważone przez wzrost zatrudnienia. Produkcja krajowa zmniejszy się, a wraz z nią zmniejszą się dochody ludności" – mówi Jeremi Mordasewicz, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

Wymiana walut w firmie. Jak to robić z korzyścią dla biznesu?

Wymiana walut? Pierwsze skojarzenia to zagraniczne wakacje czy kredyt we frankach. Patrząc jednak na oficjalne statystyki wymiany handlowej to firmy operują dziś w wielu walutach. Tym bardziej, że coraz więcej firm prowadzi ekspansję zagraniczną, wychodząc na nowe rynki.

Zmiany w rachunkowości od 2025 roku. Oprócz JPK KR (księgi rachunkowe) będzie JPK ST (środki trwałe)

Od 1 stycznia 2025 roku podatnicy objęci podatkiem CIT (osoby prawne) będą mieli obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych w formie elektronicznej i wysyłania ich w tej formie do urzędu skarbowego (tzw. JPK CIT). Aktualnie Ministerstwo Finansów konsultuje struktury logiczne pliku JPK_KR_PD oraz pliku  JPK_ST, a także przygotowuje zmianę projektu rozporządzenia wykonawczego w sprawie dodatkowych danych dołączanych do przekazywanych ksiąg.

REKLAMA