REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Zasady rozliczania kryptowalut w PIT
Zasady rozliczania kryptowalut w PIT

REKLAMA

REKLAMA

Kryptowaluty a PIT. W ostatnich latach inwestycje w kryptowaluty rozwijają się bardzo dynamicznie. Już nie tylko bitcoin, ale dziesiątki innych walut wirtualnych pojawiają się na portalach inwestycyjnych. Warto przyjrzeć się jak wyglądają podstawowe zasady podatkowego rozliczenia dochodu z obrotu krytpowalutami.

Kryptowaluty (waluty wirtualne)

„Kryptowaluty” to pojęcie potoczne, które nie występuje w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. W ustawie tej podana jest natomiast definicja waluty wirtualnej, zaczerpnięta z ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Zgodnie z art. 2 ust. 2 pkt 26 tej ustawy ilekroć jest mowa o walucie wirtualnej rozumie się przez to cyfrowe odwzorowanie wartości, które nie jest:

Autopromocja
 1. prawnym środkiem płatniczym emitowanym przez NBP, zagraniczne banki centralne lub inne organy administracji publicznej,
 2. międzynarodową jednostką rozrachunkową ustanawianą przez organizację międzynarodową i akceptowaną przez poszczególne kraje należące do tej organizacji lub z nią współpracujące,
 3. pieniądzem elektronicznym w rozumieniu ustawy o usługach płatniczych,
 4. instrumentem finansowym w rozumieniu ustawy o obrocie instrumentami finansowymi,
 5. wekslem lub czekiem
 6. - oraz jest wymienialne w obrocie gospodarczym na prawne środki płatnicze i akceptowane jako środek wymiany, a także może być elektronicznie przechowywane lub przeniesione albo może być przedmiotem handlu elektronicznego.

Podatek dochodowy od kryptowalut

Od dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia walut wirtualnych podatek dochodowy wynosi 19% uzyskanego dochodu. Dochodem z odpłatnego zbycia walut wirtualnych jest osiągnięta w roku podatkowym różnica między sumą przychodów uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia walut wirtualnych a kosztami uzyskania przychodów.

Przychody z odpłatnego zbycia waluty wirtualnej w myśl art. 17 ust. 1 pkt 11 ustawy o PIT zalicza się do przychodów z kapitałów pieniężnych. Przez odpłatne zbycie waluty wirtualnej rozumie się wymianę waluty wirtualnej na prawny środek płatniczy, towar, usługę lub prawo majątkowe inne niż waluta wirtualna lub regulowanie innych zobowiązań walutą wirtualną. Z powyższego przepisu wynika, że nie tylko wymiana krytpowaluty na normalną walutę pieniężną będzie powodować powstanie przychodu. Będzie tak również w sytuacji, gdy zapłacimy kryptowalutą za inne zakupy, o czym warto pamiętać w kontekście coraz powszechniejszej możliwości płacenia kryptowalutami. Płatność w internecie bitcoinem powoduje powstanie przychodu do opodatkowania w wysokości tej płatności. Wyjątkiem jest tylko wymiana jednej waluty na drugą, co jest neutralne podatkowo.

Koszty uzyskania przychodów z tytułu odpłatnego zbycia waluty wirtualnej stanowią udokumentowane wydatki bezpośrednio poniesione na nabycie waluty wirtualnej oraz koszty związane ze zbyciem waluty wirtualnej, w tym udokumentowane wydatki poniesione na rzecz podmiotów prowadzących działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług w zakresie wymiany pomiędzy walutami wirtualnymi i środkami płatniczymi albo pośrednictwa w tym zakresie. Koszty uzyskania przychodów z odpłatnego zbycia waluty wirtualnej są potrącane w tym roku podatkowym, w którym zostały poniesione, a nadwyżka kosztów nad przychodami z odpłatnego zbycia waluty wirtualnej uzyskanymi w roku podatkowym powiększa koszty uzyskania przychodów z tytułu odpłatnego zbycia waluty wirtualnej poniesione w następnym roku podatkowym.

W kontekście rozliczania kosztów kontrowersje budzą wydatki na wydobycie kryptowalut w postaci zakupu koparek do kryptowalut, czyli sprzętu pozwalającego na pozyskiwanie kryptowaluty w sposób pierwotny, wskutek wykonywania obliczeń matematycznych oraz związanych z tym opłat na energię elektryczną. Wątpliwości budzi stanowisko organów podatkowych, zgodnie z którym takie wydatki nie mogą być kosztem podatkowym, gdyż nie pozostają w bezpośrednim związku z odpłatnym zbyciem waluty. Szczęśliwie dla podatników sądy administracyjne kwestionują taką interpretację przepisów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Co istotne, dochodów z odpłatnego zbycia walut wirtualnych nie łączy się z innymi dochodami opodatkowanymi według skali podatkowej, podatkiem liniowym albo innymi dochodami z uzyskanymi z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych. Oznacza to m.in., że przy tych dochodach nie ma możliwości skorzystania z ulg podatkowych i nie stosuje się do nich także przepisów o kwocie wolnej od podatku.

Podatnik zobowiązany jest do złożenia deklaracji o wysokości osiągniętego dochodu i obliczenia należnego podatku po zakończeniu roku podatkowego. Oznacza to, że w trakcie roku podatkowego nie ma obowiązku opłacania zaliczek.

Radosław Urban, doradca podatkowy w TAXEO Komorniczak i Wspólnicy s.k.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(26)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Zibi
  2021-08-08 20:46:15
  Dziękuję za interpretację, przystępna i prosta. Brawo.
  2
 • Wawa
  2023-07-14 15:08:22
  Jakie są zalety inwestowania w obligacje w porównaniu do innych form inwestycji, takich jak akcje czy nieruchomości?
  0
  pokażodpowiedzi (1)
 • Remis
  2022-01-23 00:09:55
  Jeśli miałem altcoiny i wymieniłem je na giełdzie na USD/EUR/PLN ale nie wypłacałem z gieldy to również podlegam podatkowi 19% czy dopiero po przelaniu pieniedzy na konto w banku lub wypłaceniu w bankomacie/kantorze etc bede musiał zapłacić podatek?
  0
  pokażodpowiedzi (1)
 • chris
  2021-11-24 12:21:00
  Sprzedałem altcoiny na Binance w parze z BUSD, gdyż nie ma opcji sprzedaży w parze z USD (można np. z EUR) i wypłaciłem BUSD i giełda automatycznie przekonwertowała je na USD i oczywiście otrzymałem na konto USD. Czy od tej transakcji też muszę zapłacić podatek (wypłata BUSD minus koszty przelewu 15BUSD), bowiem jak wspomniałem na początku nie było sprzedaży alcoinów za walutę fiducjarną?
  0
  pokażodpowiedzi (1)
 • dodek
  2021-12-29 13:25:51
  Witam. W roku podatkowym 2021 koszty przewyższyły mi dochody z obrotu krypto walut, poprzez zakup krypto miesiąc temu, transakcja ta wygenerowała nadwyżkę kosztów nad dochodami w ogólnym rozrachunku rocznym. Czy w pit 38 wyjdzie nadwyżka kosztów, czy muszę podać sumę, za jaką kupiłem krypto walutę, którą przenoszę na kolejny rok?
  0
 • Irek
  2023-05-13 08:25:36
  W co teraz inwestować?
  0
  pokażodpowiedzi (4)
 • krypto
  2022-02-20 19:29:58
  Witam.Czyli ze stosunku pracy wypełniam PIT37 a dodatkowo dla kryptowaluty PIT38?
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wynagrodzenie kierowcy zawodowego w 2024 roku. Co się zmienia? O czym muszą wiedzieć firmy transportowe i sami kierowcy?

Rok 2024 rozpoczął się kolejnymi, ważnymi zmianami dla polskich przewoźników, które przekładają się na wyższe koszty pracownicze, a wszystko wskazuje na to, że to jeszcze nie koniec. Od lipca czeka nas druga podwyżka płacy minimalnej, która może oznaczać wzrost kosztów zatrudnienia kierowców blisko o 900 zł. Istnieją jednak pewne sposoby optymalizacji wynagrodzeń kierowców, dzięki którym mogą zyskać nie tylko przedsiębiorcy transportowi, ale również sami truckerzy, wykonujący przewozy za granicę. Jakie są najważniejsze zmiany w wynagrodzeniach kierowców i co mogą zrobić firmy, by jak najwięcej zaoszczędzić?

Umowa o pracę na czas określony. TSUE: trzeba podać przyczynę wypowiedzenia

W wyroku z 20 lutego 2024 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) orzekł, że pracownik zatrudniony na czas określony musi zostać poinformowany przez pracodawcę o przyczynach rozwiązania z nim umowy o pracę za wypowiedzeniem, jeśli informacji takiej udziela się pracownikowi zatrudnionemu na czas nieokreślony. Zdaniem TSUE polskie przepisy przewidujące wskazanie tych przyczyn jedynie pracownikom zatrudnionym na czas nieokreślony naruszają prawo podstawowe pracownika na czas określony do skutecznego środka prawnego. W Polsce dopiero od 26 kwietnia 2023 r w Kodeksie pracy istnieje obowiązek podawania przyczyny wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas określony. Wcześniej przyczynę wypowiedzenia pracodawca musiał wskazywać tylko w przypadku rozwiązania umowy bez zachowania wypowiedzenia. 

Ile wynosi przeciętne wynagrodzenie? Najnowsze dane GUS

GUS zaprezentował dane o zatrudnieniu i wynagrodzeniach w sektorze przedsiębiorstw w styczniu 2024 roku.

Tabela kursów średnich NBP z 20 lutego 2024 roku [nr 036/A/NBP/2024]

Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 20 lutego 2024 roku [nr 036/A/NBP/2024]. Jaki dzisiaj kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

Projekt CPK - potrzebne będą zmiany w prawie celno-podatkowym

Żeby projekt CPK miał szanse powodzenia, niezbędne będą zmian w prawie celno-podatkowym. Powstanie hubu lotniczo-kolejowego powinno się zacząć od przygotowań do prawno-celnej jego obsługi.

Ulga dla pracujących seniorów w usłudze Twój e-PIT. Czy jest automatycznie uwzględniana?

Czy ulga dla pracujących seniorów w usłudze Twój e-PIT jest uwzględniana automatycznie? Jak skorzystać z ulgi dla pracujących seniorów w rozliczeniu rocznym PIT?

Obowiązek raportowania ESG już za 2024 rok. Jak mierzyć oddziaływanie biznesu na otoczenie społeczne i środowisko?

Dyrektywa ds. sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju (CSRD), opublikowana w grudniu 2022 r., nakłada na firmy obowiązek ujawniania konkretnych informacji pozafinansowych. Regulacje w zakresie ESG zaczną obowiązywać już od 2024 roku. Dzisiaj decydenci nie zastanawiają się czy mierzyć skalę oddziaływania biznesu na otoczenie społeczne i środowisko, ale jak to realnie robić. 

Obniżony VAT dla branży beauty. MF wyda w marcu nowe rozporządzenie

Rozporządzenie, którego celem jest wprowadzenie obniżonej, 8-proc. stawki VAT na usługi branży beauty zostanie wydane w marcu. Tak wynika z informacji opublikowanej w wykazie prac Ministerstwa Finansów.

Jak udoskonalić procesy HR? Zapraszamy na bezpłatne spotkanie online w dniu 27 lutego, z cyklu Kawa z INFORLEX

Jak udoskonalić procesy HR? Zapraszamy na bezpłatne spotkanie online z cyklu Kawa z INFORLEX, które odbędzie się w dniu 27 lutego br.

Twój e-PIT - ulga na dziecko urodzone w 2023 roku. Czy jest uwzględniona?

Czy w usłudze Twój e-PIT jest automatycznie uwzględniona ulga na dziecko urodzone w 2023 roku?

REKLAMA