REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak to jest z podatkiem od zrzutek internetowych?

zbiórka internetowa
zbiórka internetowa
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Termin rozliczenia podatków za 2023 już coraz bliżej. Warto wiedzieć, że jest sporo nowości w obszarze rozliczenia podatku od spadków i darowizn. A co z podatkiem od zorganizowanych zrzutek w internecie? Wyjaśniamy.

Podatki od spadków i darowizn

1 lipca 2023 roku weszły w życie nowe przepisy (Dz U. 2023 poz. 1059, tzw. SLIM VAT 3) dotyczące opodatkowania spadków i darowizn. W efekcie, zostały zaimplementowane zmiany dla organizatorów zbiórek internetowych, jednak dwie z nich są kluczowe. Pierwsza to powrót do przepisów, które zwalniają organizatorów od płacenia nawet 20% podatku od zrzutek internetowych. Druga nowość to podniesienie kwot, które podlegają zwolnieniu z podatku. Ponad trzykrotnie wzrosły kwoty wolne od podatku dla osób z pierwszej i drugiej grupy podatkowej, a dla osób z trzeciej o blisko 10%.

Autopromocja

Organizatorzy zbiórek pieniędzy realizowanych w ramach tzw. crowdfundingu internetowego, we własnym lub czyimś imieniu, muszą odprowadzić podatek od spadków i darowizn od zebranych środków finansowych. Jego wysokość regulują odpowiednie przepisy, które w zeszłym roku zmieniały się kilka razy.

- Można powiedzieć, że w temacie podatku od zrzutek w 2023 roku mieliśmy do czynienia z prawdziwym chaosem zmian i kalejdoskopem zdarzeń nieoczywistych. A wszystko zaczęło się od przyjętej w styczniu ubiegłego roku przez Sejm ustawy deregulacyjnej implementującej zmiany, które skutkowały wprowadzeniem nowych limitów dla darowizn od pojedynczego darczyńcy (18 060 zł), ale też wpłat od wielu osób trzecich (54 180 zł) -  mówi Krzysztof Ilnicki, członek zarządu zrzutka.pl. - W przypadku przekroczenia powyższych progów, obdarowani byli zobligowani do zapłaty podatku od spadku i darowizn, w tym od zbiórek internetowych, w wysokości 12% do kwoty 11 128 zł, 16% od wartości nadwyżki w przypadku darowizny o wartości w przedziale 11 128 zł do 22 256 zł oraz 20% od nadwyżki ponad 22 256 zł otrzymanych donacji. Z danych rynkowych wynikało, że około 70% wpłat crowdfundingowych zostałoby zatem objęte nowym podatkiem. – dodaje Ilnicki z zrzutka.pl.

Niekorzystne przepisy podatkowe udało się odwrócić między innymi dzięki masowej krytyce tych przepisów wyrażonej przez opinię publiczną oraz zainicjowanej przez zrzutka.pl dyskusji w mediach. Ustawa SLIM VAT 3, która została uchwalona w maju ubiegłego roku, a zaczęła obowiązywać od 1 lipca 2023, znosiła zbiorcze limity w podatku od spadków i darowizn, które wprowadziła nowelizacja ustawy deregulacyjnej z 26 stycznia 2023. Próby obciążenia organizatorów zbiórek internetowych podatkiem od łącznie zgromadzonej kwoty wpłat zostały zatem porzucone, a podatek - tak jak dotychczas - jest należny tylko w przypadku, jeżeli pojedyncza wpłata przekroczy ustawowe określone progi. Te ostatnie są uzależnione od grup podatkowych.

Kwoty wolne od podatku od spadków i darowizn

Nowe kwoty wolne od podatku od spadków i darowizn dla trzech grup podatkowych obowiązują od 1 lipca 2023 r. Limit dla pierwszej wynosi 36 120 zł, dla drugiej 27 090 zł i dla trzeciej 5 773 zł. Nie zmieniły się natomiast zasady dla tzw. grupy zerowej, która nie płaci podatku od darowizny w ogóle. Jeśli jednak wysokość darowizny przekroczyła kwotę 36 120 zł, konieczne jest jej zgłoszenie do właściwego urzędu skarbowego oraz udokumentowanie jej w postaci przelewu pieniężnego na rachunek płatniczy lub przekazu pocztowego.

Jak zmieniły się kwoty wolne od podatku w 2023?

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 AktualnieByłoZmiana
Grupa I36 120,00 zł10 434,00 zł246%
Grupa II27 090,00 zł7 878,00 zł244%
Grupa III5 733,00 zł5 308,00 zł8%

Jak dzielą się poszczególne grupy podatkowe? Do pierwszej należą: małżonkowie, rodzice, dzieci, wnuki, dziadkowie czyli tzw. zstępni i wstępni, pasierbowie, zięciowie, synowe, rodzeństwo, ojczym, macocha i teściowie, do II grupy: zstępni rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, zstępni i małżonkowie pasierbów, małżonkowie rodzeństwa i rodzeństwo małżonków, małżonkowie rodzeństwa małżonków, małżonkowie innych zstępnych (np. mąż wnuczki), a do III grupy należą: inni nabywcy. W przypadku zbiórek internetowych mamy zazwyczaj do czynienia właśnie z ostatnią, tj. trzecią grupą podatkową. Do grupy 0 (zerowej) należą te same osoby co do grupy I, ale z wyjątkiem teścia, teściowej, zięcia i synowej.

Co z podatkiem od zrzutek

Wzrost kwot wolnych od podatku pozwala uniknąć płacenia podatku od darowizn. Korzystają na tym przede wszystkim członkowie pierwszych dwóch grup oraz grupa zerowa, czyli rodzina bliższa i dalsza. W pierwszych dwóch grupach, kwoty wolne od podatku wzrosły o ponad 240%. Zmiany, choć już w nie tak wielkim stopniu, są pozytywne także dla organizatorów zrzutek internetowych. W przypadku trzeciej grupy podatkowej, do której zaliczamy dominującą większość darczyńców wpłacających pieniądze w ramach zbiórek internetowych, kwota wolna od podatku wzrosła o 8%. 

Ważne

Aktualnie obowiązujący próg to kwota 5 733 zł otrzymana od pojedynczego wpłacającego, a nie całościowa wartość internetowej zbiórki.

Istotne jest, że kwoty wolne dotyczą wszystkich darowizn otrzymanych od konkretnej osoby w roku, w którym nastąpiło ostatnie nabycie, i w okresie 5 lat poprzedzających ten rok - trzeba zatem pamiętać o konieczności zliczenia łącznej wartości wszystkich otrzymanych darowizn otrzymanych od danej osoby we wskazanym okresie. 

– 150 czy 2 000 wpłat i każda z nich po 50 czy 300 zł na jedną zbiórkę, wpłacone przez kilkadziesiąt czy kilka tysięcy różnych osób powoduje, że nie ma obowiązku zgłoszenia zbiórki fiskusowi i jej opodatkowania. Wynika to z faktu, iż żadna z wpłat nie przekracza kwoty zwolnionej z podatku, tj. 5 733 zł. A dzięki temu, nie powstaje obowiązek zapłaty podatku od darowizn – wyjaśnia Krzysztof Ilnicki, wiceprezes zarządu zrzutka.pl. – Dodatkowo, dzięki prowadzeniu zrzutek na naszej platformie, organizatorzy są w posiadaniu imiennego spisu darczyńców i wpłaconych przez nich sum pieniędzy, który mogą przedstawić odpowiedniemu urzędowi skarbowemu jako dowód w przypadku kontroli. – dodaje Ilnicki z zrzutka.pl.

Charakter zbiórek dla obowiązku podatkowego jest bez znaczenia. Zatem bez względu na to, czy organizowana jest zrzutka w internecie na cele prywatne, czy charytatywne, opisane powyżej zasady mają takie samo zastosowanie. Darczyńcy, którzy wspierają potrzebujących poprzez internetowe zrzutki, mogą skorzystać z ulgi w PIT. 

Zrzutka.pl to narzędzie do samodzielnego zorganizowania zbiórki pieniężnej na dowolnie wybrany cel, za darmo, bez prowizji. 

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

Zmiany w e-Urzędzie Skarbowym 2024. Nie trzeba już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji podatkowych

Ministerstwo Finansów poinformowało 17 kwietnia 2024 r., że Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym (e-US). Organizacje (np. spółki, fundacje, stowarzyszenia) nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną (UPL-1), by rozliczać się elektronicznie. Serwis e-Urząd Skarbowy pozwala teraz organizacji na składanie deklaracji podatkowych online bez podpisu kwalifikowanego i bez dodatkowego umocowania dla pełnomocnika.

Rozliczenie PIT emeryta lub rencisty w 2024 roku. Kiedy nie trzeba składać PIT-a? Kiedy można się rozliczyć wspólnie z małżonkiem (także zmarłym) i dlaczego jest to korzystne?

Zbliża się powoli koniec kwietnia a więc kończy się czas na rozliczenie z fiskusem (złożenie PIT-a za 2024 rok). Ministerstwo Finansów wyjaśnia co musi zrobić emeryt albo rencista, który otrzymał z ZUSu lub organu rentowego PIT-40A lub PIT-11A. Kiedy trzeba złożyć PIT-a a kiedy nie jest to konieczne? Kiedy emeryt nie musi zapłacić podatku wynikającego z zeznania podatkowego? Kiedy można się rozliczyć wspólnie ze zmarłym małżonkiem i dlaczego jest to korzystne?

MKiŚ: z tytułu plastic tax trzeba będzie zapłacić nawet 2,3 mld zł

Plastic tax. W 2024 roku Polska zapłaci 2,3 mld zł tzw. podatku od plastiku - wynika z szacunków resortu klimatu i środowiska, o których poinformowała w środę wiceminister Anita Sowińska. Dodała, że z tego tytułu za ub.r. zapłacono 2 mld zł.

Zwrot podatku PIT (nadpłaty) w 2024 roku. Kiedy (terminy)? Jak (zasady)? Dla kogo? PIT-37, PIT-36, PIT-28 i inne

Kiedy i jak urząd skarbowy zwróci nadpłatę podatku PIT z rocznego zeznania podatkowego? Informacja na ten temat ciekawi zwłaszcza tych podatników, którzy korzystają z ulg i odliczeń. Czym jest nadpłata podatku? Kiedy powstaje nadpłata? W jakiej formie jest zwracana? Kiedy urząd skarbowy powinien zwrócić nadpłatę PIT? Jak wskazać i jak zaktualizować rachunek do zwrotu PIT? Jak uzyskać informację o stanie zwrotu nadpłaty podatku?

Dopłata do PIT-a w 2024 roku. Kogo to dotyczy? Jak sobie poradzić z wysoką dopłatą podatku?

W 2023 roku podatnicy musieli dopłacić 11,2 mld zł zaległości podatkowych za 2022 rok. W 2022 roku (w rozliczeniu za 2021 r.) ta smutna konieczność dotyczyła aż 4,9 mln podatników, a kwota dopłat wyniosła 14,9 mld. zł. W 2024 roku skala dopłat będzie mniejsza, ale dla wielu osób znalezienie kilku lub kilkunastu tysięcy złotych na rozliczenie się ze skarbówką to spory kłopot. Możliwe jest jednak wnioskowanie do Urzędu Skarbowego o rozłożenie dopłaty na raty, skorzystanie z kredytu lub (w przypadku firm) sfinansowanie zaległości przez przyspieszenie przelewów od kontrahentów.  W rozliczeniu za 2022 rok podatnicy przesłali za pomocą Twój e-PIT prawie 12 mln deklaracji, a kolejne 8 mln przez e-Deklaracje. Tylko 1,3 mln – czyli około 6% złożyli w wersji papierowej.

Ulga na ESG (ulga na zrównoważony rozwój firm) - rekomendacja Konfederacji Lewiatan i Ayming Polska dla rządu

W reakcji na nowe obowiązki firm dotyczące raportowania niefinansowego ESG, które weszły w życie na początku 2024 roku, Konfederacja Lewiatan oraz Ayming Polska zwróciły się do nowego rządu z rekomendacją wprowadzenia tzw. “Ulgi na zrównoważony rozwój”. Nowy instrument podatkowy ma na celu wsparcie firm w realizacji wytycznych Komisji Europejskiej dotyczących zrównoważonego rozwoju. Proponowane rozwiązanie miałoby pomóc przedsiębiorstwom w efektywnym dostosowaniu się do nowych standardów, jednocześnie promując ekologiczne i społecznie odpowiedzialne praktyki biznesowe.

Obniżenie z 8 proc. do 0 proc. stawki VAT dla określonych kategorii usług transportu pasażerskiego - MF analizuje potencjalne skutki zmian

Ministerstwo Finansów analizuje skutki potencjalnego obniżenia z 8 proc. do 0 proc. stawki VAT na niektóre kategorie usług transportu pasażerskiego - poinformował wiceminister finansów Jarosław Neneman.

REKLAMA