Czy żona pozostająca na utrzymaniu męża cudzoziemca musi się rozliczać w Polsce
REKLAMA
REKLAMA
NIE. W sytuacji opisanej w pytaniu brak jakichkolwiek własnych dochodów oraz nieponiesienie straty powoduje, że nie dotyczy Pani obowiązek złożenia zeznania rocznego, niezależnie od tego, czy w związku z zawarciem związku małżeńskiego uległa zmianie Pani rezydencja podatkowa.
REKLAMA
O zakresie obowiązku podatkowego w Polsce decyduje miejsce zamieszkania danej osoby fizycznej. Jeśli znajduje się ono w Polsce, wówczas osoba taka podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, co obliguje ją do rozliczenia w Polsce całości swoich dochodów, bez względu na położenie źródeł przychodu. Od 2007 r. definicja miejsca zamieszkania zawarta w art. 3 uległa modyfikacji. Obecnie za osobę mającą miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uważa się osobę fizyczną, która:
• posiada na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych) lub
• przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dłużej niż 183 dni w roku podatkowym.
Na podstawie art. 4a przepisy art. 3 updof stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczpospolita Polska.
Miejsce zamieszkania w Polsce jest wyznacznikiem rezydencji podatkowejw tym kraju. Konsekwencją polskiej rezydencji podatkowej jest obowiązekrozliczenia się w Polsce z całości dochodów, niezależnie od miejscapołożenia źródeł przychodów.
Podała Pani w pytaniu, że mąż cudzoziemiec posiada miejsce zamieszkania w Meksyku, tam pracuje i tam opodatkowuje swoje dochody. Oznacza to, że właśnie tam znajduje się jego rezydencja podatkowa. Tym samym w Polsce jako nierezydent jest objęty ograniczonym obowiązkiem podatkowym. W Polsce musiałby się rozliczać wyłącznie z dochodów osiągniętych na jej terytorium. Jednak mąż nie osiągnął w Polsce żadnych dochodów, a tym samym nie ma obowiązku rozliczać się tutaj z dochodów osiąganych w Meksyku.
Z pytania wynika również, że przebywa Pani w Polsce okresowo, pozostając na utrzymaniu męża. Niestety nie podała Pani, czy w związku z zawarciem związku małżeńskiego z cudzoziemcem uległo zmianie Pani miejsce zamieszkania. Jeśli tak było, to Pani również powinna być w Polsce traktowana jako nierezydent. W takim przypadku opodatkowaniu w kraju podlegałyby wyłącznie dochody osiągnięte przez Panią na terytorium RP. W opisanej sytuacji, wobec braku własnych dochodów podlegających opodatkowaniu w Polsce, nie ma Pani obowiązku rozliczać się tutaj i składać zeznania rocznego.
Nierezydent ma obowiązek rozliczyć się w Polsce jedynie z dochodówosiąganych na jej terytorium. Dochody osiągane w innych krajach niżPolska będzie więc rozliczał w kraju swojej rezydencji podatkowej.
REKLAMA
Należy podkreślić, że nawet jeśli Pani rezydencja podatkowa nadal znajduje się w Polsce, to w sytuacji opisanej w pytaniu również nie będzie Pani musiała składać zeznania rocznego. Pozostając na utrzymaniu męża, co jest Pani w stanie łatwo wykazać, dysponując wyciągami bankowymi, nie osiąga Pani żadnych dochodów – ani w Polsce, ani w Meksyku. Przy czym nawet jeśli osiągałaby Pani dochody w Meksyku, tam opodatkowane, to wobec braku dochodów podlegających opodatkowaniu w Polsce i tak nie dotyczyłby Pani obowiązek złożenia zeznania podatkowego w Polsce.
Polsko-meksykańska konwencja o unikaniu podwójnego opodatkowania zwalnia bowiem z opodatkowania w Polsce dochód osiągnięty przez rezydenta polskiego w Meksyku, który może być w tym kraju opodatkowany (art. 23 ust. 1 lit. a) konwencji). Tylko w przypadku osiągnięcia również dochodu podlegającego opodatkowaniu w Polsce konwencja ta nakazuje uwzględnić je w zeznaniu rocznym przy obliczaniu stopy procentowej mającej zastosowanie do tego dochodu.
• art. 23 ust. 1 lit. a) konwencji między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Meksykańskich Stanów Zjednoczonych w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu, sporządzonej w Mexico City 30 listopada 1998 r. – Dz.U. z 2003 r. Nr 13, poz. 131
• art. 3 ust. 1– 2a, art. 4a, art. 45 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 35, poz. 219
Anna Welsyng
radca prawny, doradca podatkowy
kancelaria www.welsyng.pl
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat