REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy żona pozostająca na utrzymaniu męża cudzoziemca musi się rozliczać w Polsce

Anna Welsyng
Anna Welsyng
Radca prawny i doradca podatkowy. Prowadzi swoją kancelarię w Warszawie, specjalizuje się w kompleksowej obsłudze podatkowo-księgowej firm i innych podatników. Autorka kilkuset publikacji o tematyce podatkowej.

REKLAMA

REKLAMA

Mój mąż cudzoziemiec mieszka, pracuje i płaci podatki za granicą (w Meksyku). Ja przez jakiś czas pozostaję w Polsce i jestem na jego utrzymaniu. Mąż przekazuje mi środki przeznaczone na utrzymanie na rachunek bankowy, co dokumentują wyciągi bankowe. Czy w takim przypadku jestem zobowiązana do odprowadzania jakiegokolwiek podatku w Polsce?


NIE. W sytuacji opisanej w pytaniu brak jakichkolwiek własnych dochodów oraz nieponiesienie straty powoduje, że nie dotyczy Pani obowiązek złożenia zeznania rocznego, niezależnie od tego, czy w związku z zawarciem związku małżeńskiego uległa zmianie Pani rezydencja podatkowa.

Autopromocja


O zakresie obowiązku podatkowego w Polsce decyduje miejsce zamieszkania danej osoby fizycznej. Jeśli znajduje się ono w Polsce, wówczas osoba taka podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, co obliguje ją do rozliczenia w Polsce całości swoich dochodów, bez względu na położenie źródeł przychodu. Od 2007 r. definicja miejsca zamieszkania zawarta w art. 3 uległa modyfikacji. Obecnie za osobę mającą miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uważa się osobę fizyczną, która:

• posiada na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych) lub

• przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dłużej niż 183 dni w roku podatkowym.


Na podstawie art. 4a przepisy art. 3 updof stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczpospolita Polska.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Miejsce zamieszkania w Polsce jest wyznacznikiem rezydencji podatkowejw tym kraju. Konsekwencją polskiej rezydencji podatkowej jest obowiązekrozliczenia się w Polsce z całości dochodów, niezależnie od miejscapołożenia źródeł przychodów.


Podała Pani w pytaniu, że mąż cudzoziemiec posiada miejsce zamieszkania w Meksyku, tam pracuje i tam opodatkowuje swoje dochody. Oznacza to, że właśnie tam znajduje się jego rezydencja podatkowa. Tym samym w Polsce jako nierezydent jest objęty ograniczonym obowiązkiem podatkowym. W Polsce musiałby się rozliczać wyłącznie z dochodów osiągniętych na jej terytorium. Jednak mąż nie osiągnął w Polsce żadnych dochodów, a tym samym nie ma obowiązku rozliczać się tutaj z dochodów osiąganych w Meksyku.


Z pytania wynika również, że przebywa Pani w Polsce okresowo, pozostając na utrzymaniu męża. Niestety nie podała Pani, czy w związku z zawarciem związku małżeńskiego z cudzoziemcem uległo zmianie Pani miejsce zamieszkania. Jeśli tak było, to Pani również powinna być w Polsce traktowana jako nierezydent. W takim przypadku opodatkowaniu w kraju podlegałyby wyłącznie dochody osiągnięte przez Panią na terytorium RP. W opisanej sytuacji, wobec braku własnych dochodów podlegających opodatkowaniu w Polsce, nie ma Pani obowiązku rozliczać się tutaj i składać zeznania rocznego.

Nierezydent ma obowiązek rozliczyć się w Polsce jedynie z dochodówosiąganych na jej terytorium. Dochody osiągane w innych krajach niżPolska będzie więc rozliczał w kraju swojej rezydencji podatkowej.

Należy podkreślić, że nawet jeśli Pani rezydencja podatkowa nadal znajduje się w Polsce, to w sytuacji opisanej w pytaniu również nie będzie Pani musiała składać zeznania rocznego. Pozostając na utrzymaniu męża, co jest Pani w stanie łatwo wykazać, dysponując wyciągami bankowymi, nie osiąga Pani żadnych dochodów – ani w Polsce, ani w Meksyku. Przy czym nawet jeśli osiągałaby Pani dochody w Meksyku, tam opodatkowane, to wobec braku dochodów podlegających opodatkowaniu w Polsce i tak nie dotyczyłby Pani obowiązek złożenia zeznania podatkowego w Polsce.


Polsko-meksykańska konwencja o unikaniu podwójnego opodatkowania zwalnia bowiem z opodatkowania w Polsce dochód osiągnięty przez rezydenta polskiego w Meksyku, który może być w tym kraju opodatkowany (art. 23 ust. 1 lit. a) konwencji). Tylko w przypadku osiągnięcia również dochodu podlegającego opodatkowaniu w Polsce konwencja ta nakazuje uwzględnić je w zeznaniu rocznym przy obliczaniu stopy procentowej mającej zastosowanie do tego dochodu.

• art. 23 ust. 1 lit. a) konwencji między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Meksykańskich Stanów Zjednoczonych w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu, sporządzonej w Mexico City 30 listopada 1998 r. – Dz.U. z 2003 r. Nr 13, poz. 131

• art. 3 ust. 1– 2a, art. 4a, art. 45 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 35, poz. 219

Anna Welsyng

radca prawny, doradca podatkowy
kancelaria www.welsyng.pl

Autopromocja
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Przekształcenie, połączenie, wniesienie aportu a możliwość stosowania estońskiego CIT

    Estoński CIT staje się coraz bardziej popularną formą opodatkowania spółek. Warto jednak wskazać, że wiąże się z nią szereg ograniczeń i warunków, jakie musi spełnić spółka, aby móc korzystać z dobrodziejstw estońskiego CIT.

    MF: Kasowy PIT od 2025 roku. Niedługo pojawi się projekt

    W Ministerstwie Finansów toczą się już prace nad projektem nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dot. wdrożenia w polskim systemie podatkowym kasowego PIT. W najbliższych dniach projekt ten ma zostać wpisany do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów. Takie informacje przekazał 22 lutego 2024 r. w Sejmie wiceminister finansów Jarosław Neneman. Ale te nowe przepisy wejdą w życie nie wcześniej niż od 2025 roku.

    Składka zdrowotna na ryczałcie - progi przychodów w 2024 roku

    O wysokości składki zdrowotnej dla podatników na ryczałcie decydują progi osiąganych przychodów oraz wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Jak prawidłowo obliczyć składkę zdrowotną dla ryczałtu w 2024 roku?

    Ulga dla seniorów przed otrzymaniem emerytury - co mówi prawo?

    Czy seniorzy mogą korzystać z ulgi podatkowej w PIT przed otrzymaniem emerytury, mimo osiągnięcia wieku emerytalnego? Chodzi o zwolnienie w podatku dochodowym nazywane „ulgą dla pracujących seniorów”.

    Niestaranny pracodawca zapłaci podatek za oszustwo pracownika. Wyrok TSUE nie usuwa wszystkich wątpliwości i nie daje wytycznych

    Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z 30 stycznia 2024 r. orzekł, że pracownik wykorzystujący dane swego pracodawcy do wystawiania fałszywych faktur jest zobowiązany do zapłaty wskazanej w nich kwoty podatku  Ale takie konsekwencje powinny dotknąć pracownika pod warunkiem, że pracodawca (podatnik VAT) dochował należytej staranności, rozsądnie wymaganej w celu kontrolowania działań swojego pracownika. Jeżeli pracodawca takiej staranności nie dochował, to poniesie konsekwencje sam i będzie musiał zapłacić podatek.

    Ekoschematy obszarowe - są już stawki płatności za 2023 rok [tabela]

    Ustalone zostały stawki płatności w ramach ekoschematów obszarowych za 2023 rok - informuje resort rolnictwa.

    Zwrot podatku - kiedy? Czy da się przyspieszyć?

    Gdy z zeznania podatkowego PIT wynika nadpłata podatku, to urząd skarbowy dokona jej zwrotu. W jakim terminie można spodziewać się zwrotu podatku? Czy można przyspieszyć zwrot korzystając z usługi Twój e-PIT?

    Zwrot akcyzy za paliwo rolnicze a zmiana powierzchni użytków rolnych

    Jak wygląda kwestia zwrotu akcyzy za paliwo rolnicze w przypadku zmiany powierzchni posiadanych przez producenta rolnego użytków rolnych? W jakich terminach składać wnioski o zwrot podatku akcyzowego wykorzystywanego do produkcji rolnej w 2024 roku?

    Wynagrodzenie kierowcy zawodowego w 2024 roku. Co się zmienia? O czym muszą wiedzieć firmy transportowe i sami kierowcy?

    Rok 2024 rozpoczął się kolejnymi, ważnymi zmianami dla polskich przewoźników, które przekładają się na wyższe koszty pracownicze, a wszystko wskazuje na to, że to jeszcze nie koniec. Od lipca czeka nas druga podwyżka płacy minimalnej, która może oznaczać wzrost kosztów zatrudnienia kierowców blisko o 900 zł. Istnieją jednak pewne sposoby optymalizacji wynagrodzeń kierowców, dzięki którym mogą zyskać nie tylko przedsiębiorcy transportowi, ale również sami truckerzy, wykonujący przewozy za granicę. Jakie są najważniejsze zmiany w wynagrodzeniach kierowców i co mogą zrobić firmy, by jak najwięcej zaoszczędzić?

    Umowa o pracę na czas określony. TSUE: trzeba podać przyczynę wypowiedzenia

    W wyroku z 20 lutego 2024 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) orzekł, że pracownik zatrudniony na czas określony musi zostać poinformowany przez pracodawcę o przyczynach rozwiązania z nim umowy o pracę za wypowiedzeniem, jeśli informacji takiej udziela się pracownikowi zatrudnionemu na czas nieokreślony. Zdaniem TSUE polskie przepisy przewidujące wskazanie tych przyczyn jedynie pracownikom zatrudnionym na czas nieokreślony naruszają prawo podstawowe pracownika na czas określony do skutecznego środka prawnego. W Polsce dopiero od 26 kwietnia 2023 r w Kodeksie pracy istnieje obowiązek podawania przyczyny wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas określony. Wcześniej przyczynę wypowiedzenia pracodawca musiał wskazywać tylko w przypadku rozwiązania umowy bez zachowania wypowiedzenia. 

    REKLAMA