REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przekazanie informacji PIT-11 elektronicznie – potrzebna jest zgoda podatnika

Rafał Romanek
Przekazanie informacji PIT-11 elektronicznie – potrzebna jest zgoda podatnika /fot.Shutterstock
Przekazanie informacji PIT-11 elektronicznie – potrzebna jest zgoda podatnika /fot.Shutterstock
fot.Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W celu przekazania pracownikowi/zleceniobiorcy informacji PIT-11 za pomocą środków komunikacji elektronicznej wymagana jest zgoda pracownika/zleceniobiorcy na przekazanie informacji PIT-11 w taki sposób. Bez znaczenia pozostaje forma zgody. Może to być zgoda zarówno pisemna jak i ustna.

Tak uznał Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 12 stycznia 2018, sygn. 0114-KDIP3-3.4011.438.2017.1.JK2.

Autopromocja

Przekazanie PIT-11 za pomocą środków komunikacji elektronicznej

Krajowa Informacja Skarbowa została poproszona o indywidualną interpretację dotyczącą przekazania przez płatnika pracownikom i zleceniobiorcom informacji PIT-11 za pomocą środków komunikacji elektronicznej. Wnioskodawca w ciągu roku zatrudnia 500 osób na terenie całej Polski, pracownicy korzystają z odpowiednio zabezpieczonej platformy internetowej służącej m.in. do akceptacji wniosków urlopowych, generacji pasków wynagrodzeń. Wnioskodawca chciałby wykorzystać platformę do udostępniania informacji PIT-11 w formie elektronicznej, postępując według następującego schematu:

  1. Wygenerowanie informacji PIT-11 w formie nieedytowalnych plików.
  2. Pod Informacjami PIT zostanie złożony podpis elektroniczny, w raz ze znakiem graficznym informującym że dokument został podpisany cyfrowo.
  3. Informacje PIT-11 zostaną umieszczone na platformie cyfrowej, dostęp do danej informacji PIT-11 będzie indywidualnie do danego podatnika i tylko dla niego dostępny.

W związku z powyższym Wnioskodawca wystosował zapytanie czy konieczne jest uzyskanie zgody podatnika na przekazanie informacji PIT-11, a jeśli tak to w jakiej formie oraz czy w myśl art. 39 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przekazanie imiennej informacji w formie elektronicznej wyczerpuje wymóg przekazania podatnikowi stosownej informacji?

Przepisy podatkowe nie określają konkretnej formy w jakiej podatnik miałby przekazywać informacje PIT-11, w tym przypadku chodzi o to czy ma to być forma pisemna. Jedynym wymogiem jest odpowiedni wzór.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Samo przekazanie informacji PIT-11 drogą elektroniczną zostało poruszone przez Ministerstwo Finansów 8 stycznia 2013 roku. Ministerstwo przychyliło się do tej formy korespondencji m.in. ze względu na to że forma elektroniczna jest znacznie oszczędniejsza od pisemnej. Również Sąd Administracyjny w Poznaniu w wyroku z dnia 22 października 2010r. stwierdził, że w przepisach prawa nie ma przeciwwskazań co do przekazywania informacji podatkowej w formie elektronicznej, jeśli ta jest podpisana bezpiecznym podpisem elektronicznym oraz ma odpowiednią formę.

Zgoda pracownika na przekazanie informacji PIT-11 w formie elektronicznej

Wnioskodawca uważa, że z powodu braku przepisów wyraźnie wskazujących obowiązek uzyskania zgody podatnika na przekazanie informacji PIT-11 drogą elektroniczną taka informacja nie jest wymagana. Jeśli natomiast zostanie uznane, że informacja taka jest wymagana według Wnioskodawcy nie musi być to zgoda pisemna.

Wnioskodawca udostępniając informację PIT-11 na platformie elektronicznej pracownikowi uznaje jednocześnie że wyczerpał przesłankę z art. 39 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych mówiącą o obowiązku imiennego poinformowania podatnika. Jest to błędne rozumowanie, Wnioskodawca jedynie informuje pracownika niezależnie od tego czy korzysta on z elektronicznego systemu, czy też nie.

Polecamy: PIT 2018. Komentarz

Podsumowując, przesyłanie informacji PIT-11 w formie elektronicznej jest jak najbardziej możliwe pod rygorem zachowania odpowiedniej formy oraz bezpiecznego podpisu elektronicznego. Błędne jest natomiast rozumowanie, iż przez sam fakt udostępnienia takiej informacji na platformie elektronicznej pracownik wyraża na to zgodę, w takim przypadku potrzebna będzie zgoda pracownika, bez znaczenia czy w formie elektronicznej, czy pisemnej.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zawieszenie projektu CPK to zły sygnał także dla mniejszych firm

„Zawieszenie” projektu Centralnego Portu Komunikacyjnego to zły sygnał również dla mniejszych firm. Czy małe firmy mogą mieć kłopoty przez zawieszenie projektu CPK? Firma zaangażowana w projekt CPK raczej nie dostanie kredytu.

3 czerwca 2024 r. upływa termin na złożenie wniosku o zwrot nadpłaconej składki zdrowotnej

Do 3 czerwca 2024 r. przedsiębiorcy mają czas na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej za ubiegły rok. Jakie są skutki nie zrobienia tego w terminie, co się stanie z nadpłatą?

Zmiana wzoru i miejsc naklejania znaków akcyzy na wyroby winiarskie [KOMENTARZ]

Komentarz prezes Magdaleny Zielińskiej Związku Pracodawców Polskiej Rady Winiarstwa.

Cyberbezpieczeństwo w branży TSL – nowe wymogi. Co zmieni unijna dyrektywa NIS 2 od 17 października 2024 roku?

Dyrektywa NIS 2 wymusza na firmach konieczność wdrożenia strategii zarządzania ryzykiem. W praktyce oznacza to, że muszą zabezpieczyć swoje systemy komputerowe, procesy bezpieczeństwa oraz wiedzę swoich pracowników na tyle, by zapewnić funkcjonowanie i odpowiednio szybką reakcję w przypadku ataku hakerskiego. Od 17 października 2024 roku wszystkie kraje członkowskie powinny zaimplementować dyrektywę w swoim systemie prawnym.

Nawet 8%. Lokaty bankowe – oprocentowanie pod koniec maja 2024 r. [tabela ofert]

Ile wynosi oprocentowanie najlepszych depozytów bankowych pod koniec maja 2024 roku? Jakie odsetki można uzyskać z lokat bankowych i kont oszczędnościowych? Średnie oprocentowanie najlepszych lokat i rachunków oszczędnościowych wzrosło w maju do nieco ponad 5,7%.

ZUS pobrał 4000 zł od wdowy. 20 680,00 zł udziału w emeryturze zmarłego [Mąż nie skorzystał z emerytury]

Wdowa otrzymała wypłatę gwarantowaną 20 680,00 zł (udział w emeryturze zmarłego męża w zakresie subkonta). ZUS pobrał (jako płatnik PIT) 4000 zł i przekazał te pieniądze fiskusowi. ZUS wykonał prawidłowo przepisy podatkowe ustalające podatek na prawie 1/5 płatności. ZUS jest tu tylko pośrednikiem między wdową a fiskusem.

8-procentowy VAT nie dla domków letniskowych

Zgodnie z obecną praktyką organów podatkowych 8-procentowy VAT może być stosowany wyłącznie przy wznoszeniu budynków mieszkalnych przeznaczonych do stałego zamieszkania, zatem przedsiębiorcy budujące domki letniskowe lub rekreacyjne muszą wystawiać faktury z 23-procentowym VAT. 

Faktura korygująca 2024. Czy można zmienić dane nabywcy na zupełnie inny podmiot?

Sprzedawca wystawił fakturę VAT na podmiot XYZ Sp. z o.o., jednak właściwym nabywcą był XYZ Sp. k. Te dwa podmioty łączy tylko nazwa „XYZ” oraz osoba zarządzająca. Są to natomiast dwie różne działalności z różnymi numerami NIP. Czy w takiej sytuacji sprzedawca może zmienić dane nabywcy widniejące na fakturze poprzez fakturę korygującą, tj. bez konieczności wystawiania tzw. korekty „do zera” na XYZ Sp. z o.o., i obciążenie XYZ Sp. k. tylko poprzez korektę i zmianę odbiorcy faktury? 

Nowy sposób organów celno-skarbowych na uszczelnienie wywozu towarów podlegającym sankcjom na Rosję

Oświadczenie producenta o tym, iż wie kto jest kupującym i sprzedającym towar oraz o tym, iż wie, że jego wyprodukowany towar będzie przejeżdżał przez Rosję w tranzycie i zna końcowego użytkownika produktu, ma być narzędziem do ograniczenia wywozu towarów które są wyszczególnione w rozporządzeniu Rady (UE) NR 833/2014 z dnia 31 lipca 2014 r. dotyczące środków ograniczających w związku z działaniami Rosji destabilizującymi sytuację na Ukrainie.

Opóźnienia w zapłacie w podatku dochodowym - skutki

Przedsiębiorcy mają wynikający z przepisów podatkowych obowiązek płacenia różnych podatków. W tym także podatków dochodowych: PIT – podatek dochodowy od osób fizycznych i CIT – podatek dochodowy od osób prawnych (w przypadku np. spółek z o.o. czy akcyjnych). Każde opóźnienie w zapłacie podatku – także podatku dochodowego grozi nie tylko obowiązkiem obliczenia od zaległości podatkowych odsetek ale także odpowiedzialnością karną skarbową. Zaległość podatkowa, to także może być problem pracowników, którzy nie zapłacili podatku dochodowego PIT wynikającego z rocznego zeznania podatkowego.

REKLAMA