| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Ulgi i odliczenia > Jak poprawnie skorzystać z ulgi na dziecko - radzi doradca podatkowy z PricewaterhouseCoopers

Jak poprawnie skorzystać z ulgi na dziecko - radzi doradca podatkowy z PricewaterhouseCoopers

Ulgę na dziecko (zwana też prorodzinną) rozliczana jest teraz inaczej niż w zeszłym roku. Przedstawiamy rozmowę z Joanną Narkiewicz-Tarłowską, doradcą podatkowym w PricewaterhouseCoopers. Ekspertka wyjaśnia zawiłości najpopularniejszej ulgi w PIT.

PIOTR KAIM: Polski ustawodawca jest ostatnio hojny dla osób, które mają dzieci.

JOANNA NARKIEWICZ-TARŁOWSKA: To prawda, ale ta hojność ma swoje granice. Jeśli chodzi o ulgę na dzieci w PIT, to regulacja obowiązująca w roku 2008 była korzystniejsza niż ta, według której rozliczymy się za rok 2009.

Skąd ten wniosek?

Zacznijmy od tego, że ulga na dzieci polega na odliczeniu od podatku iloczynu liczby dzieci oraz kwoty wskazanej przez ustawodawcę. W rozliczeniu za 2009 r. będzie to kwota 1112,04 zł rocznie, czyli 92,67 zł miesięcznie. Ulga będzie zatem nieco mniejsza niż w 2008, kiedy – na jedno dziecko – można było odliczyć 1173,70 zł. w skali rocznej i 97,80 zł. w skali miesięcznej. Pragnę jednak podkreślić, że to zmniejszenie – choć dostrzegalne – ma znaczenie drugorzędne…

A co ma znaczenie pierwszorzędne?

To, że w rozliczeniu za 2008 r. można było – co do zasady – odliczyć ulgę należną za cały rok, niezależnie od tego, kiedy dziecko przyszło na świat i kiedy przestało być dzieckiem. Nawet jeśli dziecko urodziło się w grudniu 2008 r., to można było odliczyć od podatku pełną kwotę rocznej ulgi. Teraz, w analogicznej sytuacji, można odliczyć tylko tę część, która przypada na grudzień 2009 r., a więc 92,67 zł.

Ale nie trzeba tej miesięcznej ulgi dodatkowo redukować o kwotę przypadającą na dni miesiąca, które poprzedzały urodzenie się dziecka?

Nie, nie trzeba. Nawet, jeśli dziecko urodziło się 31 grudnia, można odliczyć ulgę przypadającą na cały grudzień.

ABC ulgi na dziecko

Kto jest dzieckiem w rozumieniu przepisów regulujących ulgę?

Po pierwsze, osoba małoletnia, a więc taka, która nie ukończyła 18 lat. Po drugie, osoba pełnoletnia, która – w odpowiednim roku podatkowym – otrzymywała zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną. Po trzecie, osoba pełnoletnia, jeżeli uczy się w szkole lub szkole wyższej i nie przekroczyła 25 roku życia. W odniesieniu do tej ostatniej kategorii nastąpiła ostatnio poprawa…

…na czym ona polega?

Stwierdzono w ustawie, że podatnik może skorzystać z ulgi także wtedy, gdy jego dziecko uczy się lub studiuje w szkole zagranicznej.

Od kiedy ta zasada obowiązuje?

Od 2009 r. Chciałabym jeszcze uściślić dwie kwestie. Opieka nad dzieckiem, które otrzymuje zasiłek pielęgnacyjny czy też pobiera rentę socjalną – uprawnia do ulgi niezależnie od wieku takiego dziecka (a więc nie ma ograniczenia np. do 25 lat). Po drugie w przypadku opieki na dzieckiem, które się uczy, ale przekroczyło pełnoletniość, uprawnienie do ulgi zawsze przepada, jeżeli takie dziecko osiąga dochody przekraczające pewien próg.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

adw. Agata Stanilewicz-Krzysztofiak

Partner Kancelarii Kawczyński i Kieszkowski Adwokaci i Radcowie Prawni sp. p. www.kklaw.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »