REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak poprawnie skorzystać z ulgi na dziecko - radzi doradca podatkowy z PricewaterhouseCoopers

PwC Studio
Serwis prawno-podatkowy PwC
www.sxc.hu
www.sxc.hu

REKLAMA

REKLAMA

Ulgę na dziecko (zwana też prorodzinną) rozliczana jest teraz inaczej niż w zeszłym roku. Przedstawiamy rozmowę z Joanną Narkiewicz-Tarłowską, doradcą podatkowym w PricewaterhouseCoopers. Ekspertka wyjaśnia zawiłości najpopularniejszej ulgi w PIT.

PIOTR KAIM: Polski ustawodawca jest ostatnio hojny dla osób, które mają dzieci.

Autopromocja

JOANNA NARKIEWICZ-TARŁOWSKA: To prawda, ale ta hojność ma swoje granice. Jeśli chodzi o ulgę na dzieci w PIT, to regulacja obowiązująca w roku 2008 była korzystniejsza niż ta, według której rozliczymy się za rok 2009.

Skąd ten wniosek?

Zacznijmy od tego, że ulga na dzieci polega na odliczeniu od podatku iloczynu liczby dzieci oraz kwoty wskazanej przez ustawodawcę. W rozliczeniu za 2009 r. będzie to kwota 1112,04 zł rocznie, czyli 92,67 zł miesięcznie. Ulga będzie zatem nieco mniejsza niż w 2008, kiedy – na jedno dziecko – można było odliczyć 1173,70 zł. w skali rocznej i 97,80 zł. w skali miesięcznej. Pragnę jednak podkreślić, że to zmniejszenie – choć dostrzegalne – ma znaczenie drugorzędne…

A co ma znaczenie pierwszorzędne?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

To, że w rozliczeniu za 2008 r. można było – co do zasady – odliczyć ulgę należną za cały rok, niezależnie od tego, kiedy dziecko przyszło na świat i kiedy przestało być dzieckiem. Nawet jeśli dziecko urodziło się w grudniu 2008 r., to można było odliczyć od podatku pełną kwotę rocznej ulgi. Teraz, w analogicznej sytuacji, można odliczyć tylko tę część, która przypada na grudzień 2009 r., a więc 92,67 zł.

Ale nie trzeba tej miesięcznej ulgi dodatkowo redukować o kwotę przypadającą na dni miesiąca, które poprzedzały urodzenie się dziecka?

Nie, nie trzeba. Nawet, jeśli dziecko urodziło się 31 grudnia, można odliczyć ulgę przypadającą na cały grudzień.

ABC ulgi na dziecko

Kto jest dzieckiem w rozumieniu przepisów regulujących ulgę?

Po pierwsze, osoba małoletnia, a więc taka, która nie ukończyła 18 lat. Po drugie, osoba pełnoletnia, która – w odpowiednim roku podatkowym – otrzymywała zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną. Po trzecie, osoba pełnoletnia, jeżeli uczy się w szkole lub szkole wyższej i nie przekroczyła 25 roku życia. W odniesieniu do tej ostatniej kategorii nastąpiła ostatnio poprawa…

…na czym ona polega?

Stwierdzono w ustawie, że podatnik może skorzystać z ulgi także wtedy, gdy jego dziecko uczy się lub studiuje w szkole zagranicznej.

Od kiedy ta zasada obowiązuje?

Od 2009 r. Chciałabym jeszcze uściślić dwie kwestie. Opieka nad dzieckiem, które otrzymuje zasiłek pielęgnacyjny czy też pobiera rentę socjalną – uprawnia do ulgi niezależnie od wieku takiego dziecka (a więc nie ma ograniczenia np. do 25 lat). Po drugie w przypadku opieki na dzieckiem, które się uczy, ale przekroczyło pełnoletniość, uprawnienie do ulgi zawsze przepada, jeżeli takie dziecko osiąga dochody przekraczające pewien próg.

Autopromocja

Ile on wyniósł w 2009 r.?

3.089 złotych. Warto pamiętać, że ustalając, czy dziecko przekroczyło ten próg, trzeba też uwzględnić niektóre dochody opodatkowane w sposób zryczałtowany, np. dochody ze sprzedaży papierów wartościowych, w tym także ze sprzedaży papierów na giełdzie.

Co się dzieje, kiedy podopieczny przestaje być dzieckiem (oczywiście, cały czas mówimy, o podatkowym rozumieniu tego słowa)?

Sytuacja taka może wystąpić w kilku przypadkach takich, jak przekroczenie 18-ego roku życia, przekroczenie 25-ego roku życia przez osobę uczącą się lub zakończenie przez taką osobę nauki (o ile jest pełnoletnia). W razie któregokolwiek z tych zdarzeń, rodzice mogą korzystać z ulgi przypadającej na okres od 1 stycznia do końca miesiąca, w którym wystąpiło takie zdarzenie.

A jeśli podopieczny lub podopieczna zawiera związek małżeński? Dalej można korzystać z ulgi?

Nie, nie można. Na dokładkę – z niewiadomych powodów – w takiej sytuacji stosuje się mniej korzystną zasadę niż ta, o której mówiłam przed chwilą. Rodzice nie mogą odliczyć ulgi za miesiąc, w którym ich dziecko wstąpiło w związek małżeński; mogą odliczyć tylko za miesiące wcześniejsze.

Polecamy: serwis Ulgi

A jak wygląda technika odliczania? Rozumiem, że na jedno dziecko przypada odliczenie w wysokości 92,67 zł miesięcznie (1112,04 zł rocznie). Każde z rodziców może odliczyć tę kwotę?

Każde z rodziców może odliczyć, ale nie może dojść do zdublowania odliczeń. Innymi słowy, rodzice muszą się tą ulgą podzielić, przy czym proporcje są dowolne. Kwestia podziału staje się mało istotna, jeżeli rodzicami są małżonkowie rozliczający się wspólnie.

Czasami rodzicom przytrafiają się komplikacje życiowe, np. separacje lub rozwody. Czy one wpływają na możliwość korzystania z ulgi?

Przepisy o uldze nie odnoszą się bezpośrednio do takiej sytuacji. Może się jednak zdarzyć, że w wyniku wyroku rozwodowego jeden z małżonków straci prawa rodzicielskie. Prawo do ulgi mu wówczas nie przysługuje. Ściślej rzecz ujmując, przysługuje tylko za te miesiące, w których wykonywał władzę rodzicielską.

Rozumiem zatem, że warunkiem koniecznym korzystania z ulgi jest wykonywanie władzy rodzicielskiej?

Wtedy, kiedy w grę wchodzą zwykłe relacje między rodzicami i dziećmi – jest to warunek konieczny. Warto jednak pamiętać, że – w szczególnych sytuacjach – z ulgi na dzieci korzystać mogą także inne osoby, nie tylko rodzice. Chodzi tutaj o osoby pełniące funkcję opiekuna prawnego, o ile zamieszkuje z nimi dziecko, którym się opiekują. Prawo do ulgi mają także rodzice zastępczy.

Bardzo dziękuję za rozmowę.

Źródło: taxonline.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Dlaczego gospodarka strefy euro słabnie wobec USA od czasu wprowadzenia waluty euro?

  W ciągu 25 lat od wprowadzenia euro przewaga gospodarcza Stanów Zjednoczonych nad strefą euro zwiększyła się niemal trzykrotnie. W 1999 r. roku, kiedy wprowadzono walutę euro, gospodarka USA była o 11% większa niż gospodarka strefy euro pod względem parytetu siły nabywczej. Od tego czasu różnica ta wzrosła do 30% - piszą eksperci Allianz Trade w obszernym opracowaniu Allianz Research: „Europa wydaje się pozostawać w tyle za Stanami Zjednoczonymi na wielu frontach” w lutym 2024 r.

  Masz czteroletnie obligacje skarbowe indeksowane inflacją? Opłaca się teraz sprzedać i kupić nowe takie same

  Czteroletnie obligacje indeksowane inflacją otrzymają w marcu 2024 r. oprocentowanie niższe niż Ministerstwo Finansów oferuje za nowe papiery tego samego typu. Ze strony inwestorów racjonalnym działaniem byłoby umorzenie starszych serii i zakup nowych papierów. Konwersja może dotyczyć papierów o wartości około…  84 mld zł. Tak radzi w komentarzu z 23 lutego 2024 r. Emil Szweda z Obligacje.pl,

  Zakup startupu - jak nie kupić kota w worku? Kluczowe: due dilligence. Poradnik dla inwestora

  Akwizycja firmy jest inwestycją, która ma się opłacać. To oczywiste twierdzenie staje się jeszcze bardziej prawdziwe w przypadku nabycia startupu, który kupuje się po to, by rozwijać biznes z pomysłem, mający duży potencjał. Zakup startupu zazwyczaj jest łatwiejszy niż założenie firmy od zera, szczególnie takiej, która ma się okazać jednorożcem w świecie biznesu. Jednak podjęcie takiego kroku jest obarczone sporym ryzykiem. Aż 9 na 10 nowo tworzonych startupów upada, z czego 20 proc. kończy działalność w ciągu pierwszego roku, a kolejne 50 proc. nie utrzymuje się na rynku dłużej niż 5 lat [Źródło: Startup Genome]. Można dyskutować z tymi statystykami, ale jeżeli nawet są prawdziwie tylko w połowie, to i tak wskazują na pewne negatywne zjawisko. Ryzyka biznesowego przy zakupie startupu nie da się zupełnie wyeliminować, ale można zadbać o to, by ograniczyć je do minimum. 

  Żądanie zmniejszenia kary umownej – sąd nie może sam z urzędu podejmować się miarkowania. Orzeczenie Sądu Najwyższego

  Występując o zmniejszenie kary umownej dłużnik jest zobligowany wskazać, do jakiej wysokości zmniejszenia żąda. Wyinterpretować to może również sąd, pod warunkiem, że taką możliwość daje całokształt działań procesowych dłużnika. Sąd nie może sam z urzędu podejmować się miarkowania, jeśli z działań strony nie wynika chęć zgłoszenia żądania o to - orzekł w wyroku z 16 listopada 2022 r. Sąd Najwyższy (sygn. akt II CSKP 578/22).

  Przekształcenie, połączenie, wniesienie aportu a możliwość stosowania estońskiego CIT

  Estoński CIT staje się coraz bardziej popularną formą opodatkowania spółek. Warto jednak wskazać, że wiąże się z nią szereg ograniczeń i warunków, jakie musi spełnić spółka, aby móc korzystać z dobrodziejstw estońskiego CIT.

  MF: Kasowy PIT od 2025 roku. Niedługo pojawi się projekt

  W Ministerstwie Finansów toczą się już prace nad projektem nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dot. wdrożenia w polskim systemie podatkowym kasowego PIT. W najbliższych dniach projekt ten ma zostać wpisany do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów. Takie informacje przekazał 22 lutego 2024 r. w Sejmie wiceminister finansów Jarosław Neneman. Ale te nowe przepisy wejdą w życie nie wcześniej niż od 2025 roku.

  Jakie są kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe?

  Jakie są kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe w 2024 roku? Od czego zależy wysokość kary?

  Składka zdrowotna na ryczałcie - progi przychodów w 2024 roku

  O wysokości składki zdrowotnej dla podatników na ryczałcie decydują progi osiąganych przychodów oraz wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Jak prawidłowo obliczyć składkę zdrowotną dla ryczałtu w 2024 roku?

  Ulga dla seniorów przed otrzymaniem emerytury - co mówi prawo?

  Czy seniorzy mogą korzystać z ulgi podatkowej w PIT przed otrzymaniem emerytury, mimo osiągnięcia wieku emerytalnego? Chodzi o zwolnienie w podatku dochodowym nazywane „ulgą dla pracujących seniorów”.

  Niestaranny pracodawca zapłaci podatek za oszustwo pracownika. Wyrok TSUE nie usuwa wszystkich wątpliwości i nie daje wytycznych

  Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z 30 stycznia 2024 r. orzekł, że pracownik wykorzystujący dane swego pracodawcy do wystawiania fałszywych faktur jest zobowiązany do zapłaty wskazanej w nich kwoty podatku  Ale takie konsekwencje powinny dotknąć pracownika pod warunkiem, że pracodawca (podatnik VAT) dochował należytej staranności, rozsądnie wymaganej w celu kontrolowania działań swojego pracownika. Jeżeli pracodawca takiej staranności nie dochował, to poniesie konsekwencje sam i będzie musiał zapłacić podatek.

  REKLAMA