reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Odliczanie i zwroty podatku > Odliczanie VAT od paliwa do samochodów osobowych

Odliczanie VAT od paliwa do samochodów osobowych

Niewątpliwie konsekwencje głośnego wyroku ETS z 22 grudnia 2008 r. w sprawie Magoora (sygn. C- 414/07) są na tyle doniosłe, że zmieniają zasady odliczenia podatku VAT od paliwa nabywanego do napędu samochodów.

Z uwagi na fakt, że w/w wyrok nakazuje polskim władzom podatkowym zmianę w stosowaniu prawa polscy przedsiębiorcy na powrót odzyskali prawo do odliczania VAT od zakupu paliw.

Przypomnijmy, że 25 ust. 1 pkt 3a) ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz.U. nr 11, poz. 50), w brzmieniu obowiązującym w dniu 30 kwietnia 2004 r. wskazywał, ze prawo do odliczenia podatku VAT do samochodów mają samochody pow. 500 kg ładowności.

Generalnie wszystkie samochody z kratką miały możliwość odliczania VAT od paliwa. Od 1 maja zmieniono przepisy wprowadzając nowy rodzaj klasyfikacji samochodów, które uprawnione zostały do odliczania VAT. Do tego celu wykorzystuje się tzw. wzór Lisaka. W praktyce zmiany spowodowały znaczne ograniczenie w skorzystaniu z odliczenia VAT, bowiem stosunkowo niewiele aut zawierało się w nowej definicji.

Ile można odliczyć VAT od samochodów osobowych

W związku z powyższymi zmianami w prawie podatkowym ETS zajął się wnioskiem WSA o wydanie tzw orzeczenia prejudycjalnego w ramach sporu między spółką Magoora Sp. z o.o. przeciwko Dyrektorowi Izby Skarbowej.

W wyniku powyższych działań ETS wydał wyrok uznając, że nowe przepisy podatkowe są niezgodne z prawem unijnym, ponieważ za bardzo ograniczają możliwość odliczenia VAT.

Po wyroku ETS Minister Finansów w jego sprawie wydał wytyczne dla dyrektorów izb i urzędów kontroli skarbowej (pismo nr PT3/812/4/15//CZE/09/185).

Wynika z niego, że prawo do odliczenia podatku od towarów i usług z tytułu nabycia paliwa wykorzystywanego do napędu pojazdów samochodowych przysługuje, co do zasady, w przypadku:
- gdy przepisy ustawy o podatku od towarów i usług obowiązujące od dnia 1 maja 2004r. umożliwiają (-ły) odliczenie podatku oraz
- gdy przepisy ustawy o podatku od towarów i usług obowiązujące od dnia 1 maja 2004r. uniemożliwiają (-ły) odliczenie podatku, ale przepisy o podatku od towarów i usług obowiązujące na dzień 30 kwietnia 2004r. umożliwiały odliczenie podatku (…)”

Polecamy: Odliczanie VAT od samochodów z kratką

Podatnicy mają zatem na powrót prawo do pełnego odliczenia VAT, jeśli samochód spełniał warunki dla tzw. samochodów z kratką (przepisy obowiązujące do końca kwietnia 2004 r.) bądź też kryteria określone w tzw. wzorze Lisaka (przepisy obowiązujące od 1 maja 2004 r.).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

WFY Group

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama