reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Zakres opodatkowania > VAT-R: Trochę mniej papierów przy aktualizacji

VAT-R: Trochę mniej papierów przy aktualizacji

W dniu 24 kwietnia 2010 r. weszła w życie drobna nowelizacja z 19 lutego 2010 r. ustawy o podatku od towarów i usług. Celem tej nowelizacji jest zmniejszenie obowiązków, które ciążą na podatnikach przy zmianie danych deklarowanych w zgłoszeniu rejestracyjnym VAT-R.

Przedsiębiorca, który rozpoczyna działalność objętą VAT, jest obowiązany do złożenia zgłoszenia rejestracyjnego dla celów tego podatku (dokonuje się go na formularzu VAT-R) do urzędu skarbowego.

Pismo to jest składane niezależnie od zgłoszenia NIP, które służy ogólnej ewidencji podatników. Treść obu zgłoszeń jest częściowo zbieżna, więc – w pewnym zakresie – podatnik dwukrotnie przekazuje te same informacje, a ich adresatem jest ten sam naczelnik urzędu skarbowego.

Wspomniana powyżej nowelizacja nie zmieni tego stanu rzeczy. Zmieni go jednak w odniesieniu do zgłoszeń aktualizacyjnych, które dotąd także były składane równolegle i niezależnie od siebie – dla celów VAT oraz dla celów ogólno-ewidencyjnych.

W nowelizacji tej stwierdzono, że – w przypadku zmiany danych objętych zgłoszeniem rejestracyjnym dla celów VAT – przedsiębiorca nie będzie musiał składać zgłoszenia aktualizacyjnego VAT-R, jeżeli ta sama zmiana będzie za sobą pociągać obowiązek dokonania aktualizacji na formularzu NIP (NIP-1 dla osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą, a NIP-2 dla pozostałych przedsiębiorców).

Polecamy: serwis Koszty

W praktyce oznacza to, że znikł obowiązek zgłoszenia aktualizacyjnego VAT-R w przypadku zmiany danych podatnika, takich jak np. nazwa, nazwa skrócona oraz adres siedziby.

W tym ostatnim przypadku przewidziano jednak wyjątek dotyczący sytuacji, w której zmiana adresu prowadzi do zmiany naczelnika US zajmującego się podatnikiem. Jeżeli taka zmiana nastąpi, to – po staremu – trzeba będzie składać równolegle dwie aktualizacje: VAT-R i NIP. 

Wybór przepisów

Ustawa o VAT w brzmieniu po nowelizacji

Art. 96.
1. Podmioty, o których mowa w art. 15, są obowiązane przed dniem wykonania pierwszej czynności określonej w art. 5 złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego zgłoszenie rejestracyjne, z zastrzeżeniem ust. 3. (...)
3. Podmioty wymienione w art. 15, zwolnione od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i 9 lub wykonujące wyłącznie czynności zwolnione od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 i art. 82 ust. 3, mogą złożyć zgłoszenie rejestracyjne. (...)
12. Jeżeli dane zawarte w zgłoszeniu rejestracyjnym ulegną zmianie, podatnik jest obowiązany zgłosić zmianę do naczelnika urzędu skarbowego w terminie 7 dni, licząc od dnia, w którym nastąpiła zmiana. Obowiązek ten nie dotyczy przypadków, gdy następuje wyłącznie zmiana danych objętych obowiązkiem aktualizacji na podstawie ustawy z dnia 13 października 1995 r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (Dz. U. z 2004 r. Nr 269, poz. 2681, z późn. zm.). Zdanie drugie nie ma zastosowania w przypadku, gdy zgłaszana zmiana powoduje zmianę właściwości organu podatkowego. [wytłuszczoną kursywą zaznaczono fragment przepisu, który pojawił się w ustawie na skutek nowelizacji z 19 lutego 2010 r.

Źródło: taxonline.pl

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Rogowska

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama