VAT-R: Trochę mniej papierów przy aktualizacji
REKLAMA
REKLAMA
Przedsiębiorca, który rozpoczyna działalność objętą VAT, jest obowiązany do złożenia zgłoszenia rejestracyjnego dla celów tego podatku (dokonuje się go na formularzu VAT-R) do urzędu skarbowego.
REKLAMA
Pismo to jest składane niezależnie od zgłoszenia NIP, które służy ogólnej ewidencji podatników. Treść obu zgłoszeń jest częściowo zbieżna, więc – w pewnym zakresie – podatnik dwukrotnie przekazuje te same informacje, a ich adresatem jest ten sam naczelnik urzędu skarbowego.
Wspomniana powyżej nowelizacja nie zmieni tego stanu rzeczy. Zmieni go jednak w odniesieniu do zgłoszeń aktualizacyjnych, które dotąd także były składane równolegle i niezależnie od siebie – dla celów VAT oraz dla celów ogólno-ewidencyjnych.
W nowelizacji tej stwierdzono, że – w przypadku zmiany danych objętych zgłoszeniem rejestracyjnym dla celów VAT – przedsiębiorca nie będzie musiał składać zgłoszenia aktualizacyjnego VAT-R, jeżeli ta sama zmiana będzie za sobą pociągać obowiązek dokonania aktualizacji na formularzu NIP (NIP-1 dla osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą, a NIP-2 dla pozostałych przedsiębiorców).
Polecamy: serwis Koszty
W praktyce oznacza to, że znikł obowiązek zgłoszenia aktualizacyjnego VAT-R w przypadku zmiany danych podatnika, takich jak np. nazwa, nazwa skrócona oraz adres siedziby.
REKLAMA
W tym ostatnim przypadku przewidziano jednak wyjątek dotyczący sytuacji, w której zmiana adresu prowadzi do zmiany naczelnika US zajmującego się podatnikiem. Jeżeli taka zmiana nastąpi, to – po staremu – trzeba będzie składać równolegle dwie aktualizacje: VAT-R i NIP.
Wybór przepisów
Ustawa o VAT w brzmieniu po nowelizacji
Art. 96.
1. Podmioty, o których mowa w art. 15, są obowiązane przed dniem wykonania pierwszej czynności określonej w art. 5 złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego zgłoszenie rejestracyjne, z zastrzeżeniem ust. 3. (...)
3. Podmioty wymienione w art. 15, zwolnione od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i 9 lub wykonujące wyłącznie czynności zwolnione od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 i art. 82 ust. 3, mogą złożyć zgłoszenie rejestracyjne. (...)
12. Jeżeli dane zawarte w zgłoszeniu rejestracyjnym ulegną zmianie, podatnik jest obowiązany zgłosić zmianę do naczelnika urzędu skarbowego w terminie 7 dni, licząc od dnia, w którym nastąpiła zmiana. Obowiązek ten nie dotyczy przypadków, gdy następuje wyłącznie zmiana danych objętych obowiązkiem aktualizacji na podstawie ustawy z dnia 13 października 1995 r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (Dz. U. z 2004 r. Nr 269, poz. 2681, z późn. zm.). Zdanie drugie nie ma zastosowania w przypadku, gdy zgłaszana zmiana powoduje zmianę właściwości organu podatkowego. [wytłuszczoną kursywą zaznaczono fragment przepisu, który pojawił się w ustawie na skutek nowelizacji z 19 lutego 2010 r.]
Źródło: taxonline.pl
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat