REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ulga rehabilitacyjna na remont – jak odliczyć?

prawnik, redaktor portalu Infor.pl
Mniejszy wydatek na remont dzięki uldze rehabilitacyjnej
Mniejszy wydatek na remont dzięki uldze rehabilitacyjnej
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Odliczenie wydatków na remont w ramach ulgi rehabilitacyjnej należy do wydatków nielimitowanych. To oznacza, że można uzyskać znaczne korzyści. Zakres wydatków do odliczenia jest potencjalnie szeroki, a pole manewru znaczne.

Ulga rehabilitacyjna – komu przysługuje?

Ulga rehabilitacyjna przysługuje niepełnosprawnym (na podstawie orzeczenia o niepełnosprawności) lub mającym na utrzymaniu osobę niepełnosprawną.

REKLAMA

Autopromocja

Przykładowe dokumenty uprawniające do ulgi rehabilitacyjnej:

  • orzeczenie o zakwalifikowaniu przez organy orzekające do jednego z trzech stopni niepełnosprawności
  • decyzja, która przyznaje rentę z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy, rentę szkoleniową albo rentę socjalną

Ulga rehabilitacyjna – podział na wydatki limitowane i nielimitowane

Kluczową kwestią w kwestii wydatków w ramach ulgi rehabilitacyjnej jest podział na wydatki nielimitowane i limitowane. W pierwszym przypadku można odliczyć całość kosztu. W drugim – wydatek do określonego limitu kwotowego.

Przykładowe wydatki nielimitowane to m.in. pobyt w zakładzie lecznictwa uzdrowiskowego lub zakładzie rehabilitacji leczniczej. Przystosowanie mieszkania do określonych potrzeb również zalicza się do wydatków nielimitowanych.

Czy osoba z lekkim stopniem niepełnosprawności może skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej?

Przepisy wyróżniają trzy stopnie niepełnosprawności, jednym z nich jest lekki stopień niepełnosprawności. Osoba posiadająca odpowiednią dokumentację potwierdzającą lekki stopień niepełnosprawności może stosować odliczenia od dochodu w ramach ulgi rehabilitacyjnej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ulga rehabilitacyjna na remont mieszkania – co można odliczyć?

Ogólna zasada zaliczania określonych wydatków remontowych do zakresu ulgi rehabilitacyjnej jest zawarta m.in. w interpretacji podatkowej z 22 lutego 2023 r.

„(…) adaptacja i wyposażenie lokalu (budynku) mieszkalnego musi ułatwiać osobie niepełnosprawnej egzystowanie w tym lokalu (budynku), biorąc pod uwagę rodzaj niepełnosprawności. Stąd też w przypadku każdego niepełnosprawnego, wydatki na adaptację i wyposażenie lokalu (budynku) mieszkalnego mogą być inne, gdyż powinny odzwierciedlać potrzeby wynikające z niepełnosprawności.”

Przytoczony fragment interpretacji wskazuje, że do kategorii wydatków objętych ulgą rehabilitacyjną zaliczają się ulepszenia ułatwiające funkcjonowanie w danym lokalu.

Przykładowo, wymianę podłogi jedynie z powodów estetycznych trudno byłoby zaliczyć do wydatków na ulgę rehabilitacyjną. Jednak jeśli taka modernizacja ułatwiałaby swobodne przemieszczanie się lub ograniczała ryzyko wypadku, to zaistniałaby podstawa do uznania tego za dostosowanie lokalu do określonych potrzeb.

Należy jednocześnie podkreślić, że każdy przypadek jest indywidualny, z tego powodu nie jest możliwe ustalenie uniwersalnej listy wydatków remontowych zaliczających się do ulgi rehabilitacyjnej.

Jak już wspomniano, ulga rehabilitacyjna może być stosowana pod warunkiem posiadania orzeczenia o niepełnosprawności. Z tego powodu nie można odliczyć wydatków, które miały miejsce przed uzyskaniem tego orzeczenia. W cytowanej wcześniej interpretacji znajduje się opinia w tym zakresie:

„(…) wydatków, poniesionych przed wydaniem orzeczenia o stopniu niepełnosprawności, nie może Pani odliczyć od dochodu w ramach ulgi rehabilitacyjnej”.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe dane o wynagrodzeniach Polaków. GUS odsłania karty

GUS opublikował dane dotyczące przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2024 r. Przeciętna płaca wyniosła 8144,83 zł. Wzrost okazał się niższy od prognozowanego przez ekspertów. Mamy też nowe statystyki dotyczące zatrudnienia.

Podatek od nieruchomości od obiektów sportowych. Będą zmiany od 2025 roku. Czy podatek obejmie place zabaw?

W ramach analiz opublikowanego projektu zmian w podatku od nieruchomości, chwilę uwagi należy poświęcić obiektom sportowym. Jako że standardowo ich wartość nie należy do niskich, ewentualne ruchy w tym zakresie, mogą generować istotne skutki podatkowe. Aczkolwiek, akurat w tym obszarze, MF zaproponował też trochę korzyści. Niekorzyści też.

Większe sumy gwarancyjne w OC posiadaczy pojazdów i rolników. Jednolity formularz zaświadczeń o przebiegu ubezpieczenia. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 16 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma dostosować polskie prawo do unijnych przepisów dotyczących ubezpieczenia OC za szkody, które powstały w związku z ruchem pojazdów mechanicznych. Projekt ten przewiduje m.in. zwiększenie minimalnych sum gwarancyjnych w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych a także rolników. Czy w związku z tymi zmianami wzrosną ceny polis OC?

Drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Najwięcej na płyn do e-papierosów, aż o 75 proc.

Rząd chce wprowadzić drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Ich skala ma być kilkukrotnie większa, niż zakładała mapa akcyzowa. Już w 20225 r. akcyza na wyroby tytoniowe ma wzrosnąć: o 25 proc. na papierosy, o 38 proc. na tytoń do palenia oraz o 50 proc. na wkłady do podgrzewaczy tytoniu. Będzie podwyżka również płynów do e-papierosów, na które w 2025 r. akcyza wzrośnie aż o 75 proc.

REKLAMA

Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

Twój biznes działa dobrze ale pieniądze gdzieś wyciekają. Ekspert podpowiada gdzie szukać przyczyn i źródeł wycieków

Takie pytanie często zadają sobie przedsiębiorcy, którzy osiągając spore przychody, realizując duże i zyskowne projekty nagle stwierdzają brak gotówki na koncie. Dlaczego tak się dzieje? Gdzie są pieniądze? Na te i inne pytania odpowiada dr nauk ekonomicznych Elżbieta Sobów – specjalistka ds. finansów z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem.

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Prezesa skazano za zaległości podatkowe spółki. Ale to sąd popełnił błąd

Samo tylko objęcie funkcji prezesa zarządu spółki nie może powodować automatycznego przyjęcia na siebie odpowiedzialności karnej za cudze działania. Tak uznał Rzecznik Praw Obywatelskich, informując o wniesieniu skargi kasacyjnej na korzyść prezesa spółki, którego sąd skazał za nieodprowadzenie zaliczek na podatek dochodowy, powstałych w okresie gdy nie objął jeszcze funkcji.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości obejmie nawet panele fotowoltaiczne. Takie zmiany już od 2025 roku

Zmiany w podatku od nieruchomości zmierzają do opodatkowania urządzeń energetycznych, np. paneli fotowoltaicznych. Budowle mają być opodatkowane jako całość techniczno-użytkowa. Podatkiem od nieruchomości (inaczej niż obecnie) już od 2025 roku objęte zostaną więc wszystkie elementów farmy fotowoltaicznej (w tym panele).

Zwrot podatku z Irlandii. Kto może dostać? Jak uzyskać?

Irlandia nadal jest popularnym kierunkiem emigracji zarobkowej dla Polaków. Tym bardziej zachęcamy gorąco do zapoznania się z przygotowanymi poniżej informacjami na temat rozliczenia podatku w tym kraju.

REKLAMA