reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki na wsi > Czy usługi w ramach pomocy sąsiedzkiej podlegają opodatkowaniu

Czy usługi w ramach pomocy sąsiedzkiej podlegają opodatkowaniu

Rolnik prowadzi gospodarstwo rolne. Pożyczył sąsiadowi ciągnik i przyczepę. W zamian sąsiad przyjdzie odrobić użyczenie sprzętu w pracach polowych. Czy osoby te osiągną z tego tytułu przychody podlegające opodatkowaniu podatkiem dochodowym?

RADA

Osoby świadczące sobie wzajemnie usługi w ramach pomocy sąsiedzkiej nie uzyskują z tego tytułu przychodów podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Szczegóły – w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

Przychodami podlegającymi opodatkowaniu podatkiem dochodowym są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń (art. 11 ust. 1 updof). Teoretycznie na podstawie tego przepisu można dojść do wniosku, że u osób fizycznych wzajemnie świadczących sobie usługi w ramach pomocy sąsiedzkiej powstają z tego tytułu przychody podlegające opodatkowaniu podatkiem dochodowym. W praktyce jednak do tego typu sytuacji podchodzi się pragmatycznie i uznaje, że przychody takie nie powstają.

Polecamy: Jak rozliczyć VAT od sprzedaży dokonywanej przez rolników

Co istotne, stanowisko takie reprezentują również organy podatkowe. Przykładem może być interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 2 maja 2013 r., sygn. IBPBII/1/415-155/13/MK. Czytamy w niej, że:

(...) trudno uznać, iż osoba korzystająca w danym momencie z usług innej osoby otrzymuje z tego tytułu dochód w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Mimo zasady powszechności opodatkowania nie można bowiem twierdzić, iż pomoc sąsiedzka, czy też inna działalność danej osoby fizycznej polegająca na udzielaniu wsparcia czy wzajemnych nieodpłatnych usług podlega przepisom ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tak szeroka interpretacja zasady powszechności opodatkowania mogłaby doprowadzić do wręcz absurdalnej sytuacji, w której otrzymana pomoc, czy to niewielka, czy też daleko szersza, powoduje powstanie obowiązku podatkowego u osoby taką pomoc otrzymującej.

Takie samo stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 2 maja 2013 r., sygn. IBPBII/1/415-155/13/MK.

Sprzedaż przetworów z własnej uprawy lub hodowli - zmiany w PIT od 1 stycznia 2016 r.

Podsumowując, w przedstawionej sytuacji po stronie sąsiadów świadczących sobie wzajemnie usługi w ramach pomocy sąsiedzkiej nie powstają przychody podlegające opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

PODSTAWA PRAWNA:

- art. 11 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – j.t. Dz.U. z 2012 r., poz. 361; ost.zm. Dz.U. z 2016 r., poz. 195

Tomasz Krywan

prawnik, doradca podatkowy, właściciel kancelarii podatkowej, autor licznych publikacji z zakresu prawa podatkowego

Polecamy: Klauzula przeciw unikaniu opodatkowania – praktyczny poradnik

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Patrycja Łazowa

Konsultant projektów rekrutacyjnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama