Osoba niepełnosprawna nie zapłaci pcc od zakupu samochodu
REKLAMA
REKLAMA
Życie osób niepełnosprawnych nie należy do najłatwiejszych. Liczne utrudnienia komunikacyjne, izolacja społeczna to tylko przykłady niedogodności, z którymi można się spotkać każdego dnia. Dotkliwym problemem są jednak koszty leczenia, jak również zakup przyrządów rehabilitacyjnych, które bardzo często obciążają niepełnosprawnego podatnika.
REKLAMA
POLECAMY: Prowadź automatyczną ewidencję przejazdów i oszczędź nawet 5000 zł
Umowy sprzedaży rzeczy ruchomych do kwoty 1 000 zł nie podlegają PCC
Wprawdzie przepisy ustawy o podatku od czynności cywilno prawnych zwalniają nabywcę
z konieczności odprowadzenia podatku od umowy sprzedaży rzeczy ruchomych, których wartość rynkowa nie przekracza 1 000 zł, kwota ta bardzo często nie pokrywa jednak ceny, którą trzeba zapłacić np. za wózek inwalidzki.
Ustawodawca uwzględnił jednak trudną sytuację osób niepełnosprawnych i przewidział zwolnienie od podatku od czynności cywilnoprawnych.
Zmiany w zatrudnianiu niepełnosprawnych pracowników w 2013 roku
Rejestracja osób niepełnosprawnych prowadzących działalność w PFRON - krok po kroku
Zwolnienie
Preferencja ta pozwala uniknąć zapłaty podatku z tytułu zakupu sprzętu, wykorzystywanego w celach rehabilitacyjnych, niezależnie od wartości zakupu. Zwolnienie jest skierowane do osób niepełnosprawnych, które nabywając na potrzeby własne sprzęt rehabilitacyjny, wózki inwalidzkie, motorowery, motocykle lub samochody osobowe.
Co ważne, ze zwolnienia skorzystają te osoby, które są zaliczone, w rozumieniu przepisów o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, do grupy osób o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności bez względu na rodzaj schorzenia, oraz osoby o lekkim stopniu niepełnosprawności w związku ze schorzeniami narządów ruchu.
Stopnie niepełnosprawności
Można zatem powiedzieć, że wyznacznikiem, decydującym o możliwości skorzystania ze zwolnienia jest stopień niepełnosprawności, przysługujący podatnikowi.
W chwili obecnej obowiązują trzy stopnie niepełnosprawności, które zostały wyszczególnione w ustawie o rehabilitacji zawodoweji społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.
Stopnie niepełnosprawności:
- znaczny, przysługujący osobie z naruszoną sprawnością organizmu, niezdolnej do pracy albo zdolnej do pracy jedynie w warunkach pracy chronionej, która wymaga stałej lub długotrwałej opieki i pomocy innych osób w związku z niezdolnością do samodzielnej egzystencji;
- umiarkowany, przysługujący osobie z naruszoną sprawnością organizmu, niezdolnej
do pracy albo zdolnej jedynie w warunkach pracy chronionej lub wymagającej czasowej albo częściowej pomocy innych osób w celu pełnienia ról społecznych;
- lekki, przyznawany osobie o naruszonej sprawności organizmu, powodującej w sposób istotny obniżenie zdolności do wykonywania pracy, w porównaniu do zdolności, jaką wykazuje osoba o podobnych kwalifikacjach zawodowych z pełną sprawnością psychiczna i fizyczną, lub mająca ograniczenia w pełnieniu ról społecznych dające się kompensować przy pomocy wyposażenia w przedmioty ortopedyczne, środki pomocnicze lub środki techniczne.
Elżbieta Węcławik,
Dorota Kępka, księgowa
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat