| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > PIT > Czy nieoprocentowana pożyczka powoduje powstanie przychodu

Czy nieoprocentowana pożyczka powoduje powstanie przychodu

Otrzymałem nieoprocentowaną pożyczkę. Czy brak odsetek może upoważnić fiskusa do stwierdzenia, że mam z tego tytułu przychód i powinienem zapłacić PIT?

Nie.

Pożyczka nie musi być oprocentowana. Umowa pożyczki nakłada jedynie na pożyczającego obowiązek zwrotu tej samej ilości pieniędzy albo tej samej ilości rzeczy tego samego gatunku i tej samej jakości (art. 720 kodeksu cywilnego).

Zdaniem organów podatkowych brak określenia przez ustawodawcę w kodeksie cywilnym odpłatności, jako koniecznego elementu pożyczki nie oznacza, że pożyczkobiorca osiągnął przychód z tytułu nienaliczonych w rynkowej wysokości odsetek od udzielonej mu nieoprocentowanej pożyczki.

Gdy strony w umowie zastrzegły brak odpłatności w postaci odsetek lub też ustaliły odsetki mniejsze aniżeli stosowane przez instytucje bankowe, to fakt ten nie rodzi skutków podatkowych w postaci uzyskania przez pożyczkobiorcę nieodpłatnego świadczenia.

Polecamy: Limity ulg i odliczeń w PIT

Polecamy: Najczęstsze błędy w PIT-ach

Dotyczy to jednak sytuacji, kiedy pożyczkodawca nie prowadzi działalności gospodarczej w zakresie udzielania pożyczek. Takie stanowisko zajął np. Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji z 30 sierpnia 2010 r. (nr IPPB2/415-529/10-4/AK).

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Kłosowski

Prawnik, doradca podatkowy w Instytucie Studiów Podatkowych Modzelewski i Wspólnicy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK