REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Exit tax nie obejmuje darowizn między osobami fizycznymi? Korzystny dla podatników wyrok WSA

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
EMPIRIUM Jaroń Klęczar spółka cywilna
DORADCY PODATKOWI I RADCOWIE PRAWNI
Jerzy Tatarczak, doradca podatkowy
Exit tax nie obejmuje darowizn między osobami fizycznymi?
Exit tax nie obejmuje darowizn między osobami fizycznymi?

REKLAMA

REKLAMA

Precedensowym wyrokiem z dnia 7 października 2020 r. (sygn. akt I SA/Bd 375/20) Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy dotyczącym „exit tax” przełamał niekorzystną linię orzeczniczą, co do opodatkowania podatkiem od niezrealizowanych zysków przekazania majątku w drodze darowizny. Dla podatników to szansa na zmianę rezydencji podatkowej, która z uwagi na konieczność opodatkowania w kraju zagranicznego transferu składników majątkowych o wartości przekraczającej 4 mln zł była dotychczas ekonomicznie nieopłacalna. Kluczową kwestią jest wybór odpowiedniej jurysdykcji oraz przemyślane zaplanowanie „emigracji podatkowej”.

Exit tax. Seria nieprzychylnych wyroków bydgoskiego WSA

W lutym 2020 r. zapadły dwa orzeczenia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy (sygn. akt I SA/Bd 782/19 i sygn. akt I SA/Bd 783/19), w których skład orzekający uznał, że przekazanie udziałów w cypryjskiej spółce na rzecz żony (docelowo w drodze darowizny będzie podlegało opodatkowaniu PIT po stronie przekazującego podatnika-męża. Sąd wskazał, że na skutek takiej darowizny Polska utraci prawo do opodatkowania składnika majątku w postaci darowanych udziałów, a w konsekwencji, biorąc dodatkowo pod uwagę, iż wartość rynkowa przedmiotowych udziałów przekroczy 4 mln zł, zostaną spełnione przesłanki opodatkowania podatkiem od niezrealizowanych zysków.

REKLAMA

Podatnik usiłował argumentować, iż opodatkowania „podatkiem od wyjścia” („exit tax”) w zakresie PIT nie stosuje się w sytuacji, gdy zastosowanie znajdą przepisy ustawy o podatku od spadków i darowizn. Z takim stanowiskiem nie zgodził się jednak WSA wskazując, że zasada ta mogłaby mieć zastosowanie tylko do obdarowanej udziałami żony, nie zaś męża-darczyńcy. W wyniku przekazania udziałów nie uzyskał on bowiem „przychodów podlegających przepisom o podatku od spadków i darowizn", a w konsekwencji nie ma podstaw do wyłączenia wobec niego zastosowania przepisów o PIT.

Przełomowe orzeczenie w przedmiocie „podatku od wyjścia”

REKLAMA

Niespodziewanie w dniu 7 października 2020 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy wydal kolejny wyrok dotyczący „exit tax”, w którym tym razem opowiedział się po stronie podatnika. Rozpoznawana sprawa dotyczyła darowizny udziałów w spółce kapitałowej -  przez zamieszkałą w Polsce matkę na rzecz syna niebędącego polskim rezydentem podatkowym.  

Skarżąca zwróciła uwagę na niezgodność polskich przepisów o „podatku od wyjścia” z unijną dyrektywą Rady UE 2016/1164 (ATAD), której krajowe regulacje stanowią implementację. Dyrektywa ATAD, w zakresie „exit tax” odnosi się bowiem jedynie do dochodów osób prawnych, a nie fizycznych. Podatniczka wskazała ponadto, że ewentualne zastosowanie podatku od niezrealizowanych zysków w zakresie PIT mogłoby mieć zastosowanie, gdyby to ona przenosiła się wraz z posiadanymi udziałami za granicę, a nie w przypadku, gdy poza Polskę przenosi ona jedynie składniki majątku darowane synowi nie uzyskując w zamian za to żadnego przysporzenia.

Finalnie, WSA w Bydgoszczy, uchylając niekorzystną interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, w całości podzielił argumentację kobiety, również wskazując na niezgodność krajowych przepisów z implementowanymi regulacjami unijnymi.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

WSA otworzył furtkę do zmiany rezydencji podatkowej?

REKLAMA

Dotychczasowe, niekorzystne orzecznictwo w zakresie podatku od niezrealizowanych zysków zniechęcało podatników do emigracji podatkowej. Konieczność rozliczenia „exit-tax” z tytułu przeniesienia za granicę składników majątkowych istotnie podwyższała i tak przeważnie znaczny koszt motywowanej względami podatkowymi przeprowadzki. Omawiany wyrok WSA w Bydgoszczy wydaje się otwierać drogę do przeniesienia osobistego centrum interesów życiowych, w tym działalności gospodarczej, bez konieczności opodatkowania w Polsce np. darowizny udziałów w spółce.

Zmiana rezydencji podatkowej nie jest jednak sprawą łatwą. Brak precyzyjnych przepisów oraz konsekwentnego, a co za tym idzie, przewidywalnego stanowiska organów podatkowych powoduje, że przeniesienie się do państwa oferującego bardziej przyjazny system fiskalny wymaga gruntownego przemyślenia. Operację zmierzającą do zerwania podatkowych więzi z Polską trzeba dobrze zaplanować, tak, aby, bez narażania się na spór z fiskusem, „utracić” na terytorium RP ośrodek interesów życiowych, nie przebywając w kraju dłużej, niż 183 dni w roku podatkowym. Brak mieszkania (w tym również wynajętego), rachunku bankowego oraz trwała wyprowadzka razem z najbliższą rodziną to pierwsze kroki, które należy podjąć, aby „zniknąć z radaru skarbówki”.

Należy także przeanalizować, które państwo nadaje się najlepiej jako cel podatkowej emigracji. Powszechnie znane są atrakcyjne fiskalnie systemy prawne Malty czy Cypru, a szczególnie zamożne osoby przyciągają finansowe zachęty oferowane przez Monako. Wybór konkretnej destynacji, jak również formy prowadzenia działalności w wybranym państwie dobrze jest poprzedzić konsultacją z doświadczonym ekspertem, tak aby wypracować satysfakcjonujące rozwiązanie. Wobec kolejnych, skrajnie profiskalnych pomysłów polskiego resortu finansów, wielu polskich podatników z pewnością zintensyfikuje działania zmierzające do zmiany rezydencji podatkowej.

Doradca podatkowy Jerzy Tatarczak
Kancelaria Empirium

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podatek od prezentów komunijnych - kiedy trzeba zapłacić. Są 3 limity kwotowe

Mamy maj, a więc i sezon komunijny – czas uroczystości, rodzinnych spotkań i… (często bardzo drogich) prezentów. Ale czy wręczone dzieciom upominki mogą wiązać się z obowiązkiem podatkowym? Wyjaśniamy, kiedy komunijny prezent staje się darowizną, którą trzeba zgłosić fiskusowi.

Webinar: KSeF – na co warto przygotować firmę? + certyfikat gwarantowany

Ekspert wyjaśni, jak przygotować firmę na nadchodzący obowiązek korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur i oraz na co zwrócić uwagę, aby proces przejścia na nowy system fakturowania przebiegł sprawnie i bez zbędnych trudności. Każdy z uczestników webinaru otrzyma certyfikat, dostęp do retransmisji oraz materiały dodatkowe.

Obowiązku stosowania KSeF można uniknąć. Jest kilka sposobów. Jednym jest uzyskanie statusu podatnika zagranicznego działającego w Polsce wyłącznie na podstawie rejestracji

Obowiązkowy model Krajowego Systemu e-Faktur nie będzie obowiązywał zagraniczne firmy działające jako podatnicy VAT na polskim rynku wyłącznie na podstawie rejestracji. Profesor Witold Modzelewski pyta dlaczego wprowadza się taki przywilej dla zagranicznych konkurentów polskich firm. Wskazuje ponadto kilka innych legalnych sposobów uniknięcia obowiązkowego KSeF, wynikających z projektu nowych przepisów.

Naliczanie odsetek za zwłokę a czas trwania kontroli podatkowej, celno-skarbowej lub postępowania podatkowego – zmiany w Ordynacji podatkowej jeszcze w 2025 r.

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt nowelizacji Ordynacji podatkowej, która ma m.in. na celu zmobilizowanie organów podatkowych do zakończenia kontroli podatkowej i kontroli celno-skarbowej w terminie nie dłuższym niż 6 miesięcy od dnia jej wszczęcia. Jeżeli to się nie stanie, to nie będzie można podatnikowi naliczyć odsetek od zaległości podatkowych (odsetek za zwłokę) stwierdzonych w toku kontroli.

REKLAMA

Zarządzanie finansami i procesami finansowo-księgowymi w rosnącym przedsiębiorstwie

W dzisiejszej gospodarce efektywne zarządzanie finansami i procesami finansowymi stanowi kluczowy czynnik sukcesu dla rozwijających się przedsiębiorstw. Praktyka biznesowa pokazuje, że sam wzrost obrotów nie zawsze przekłada się na poprawę kondycji finansowej firmy. Nieumiejętnie zarządzany rozwój może prowadzić do paradoksalnej sytuacji, w której zwiększającym się przychodom towarzyszą spadająca rentowność i problemy z płynnością finansową.

Rozliczenie składki zdrowotnej w 2025 roku. Księgowa wyjaśnia jak to zrobić

Termin złożenia w ZUS deklaracji zawierającej rozliczenie wpłaconych składek zdrowotnych za 2024 rok upływa 20 maja 2025 r. Obowiązek ten dotyczy większości przedsiębiorców prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą. Jedynie ci rozliczający się na karcie podatkowej są z niego zwolnieni. W pozostałych przypadkach wysokość należnych składek wylicza się na podstawie przychodów bądź dochodów osiągniętych w poprzednim roku. Na co zwrócić uwagę przygotowując roczne rozliczenie składek? Wyjaśnia to Paulina Chwil, Księgowa Prowadząca oraz Ekspert ds. ZUS i Prawa Pracy w CashDirector S.A.

Trump 2.0. Rewolucja chorego rozsądku. Prof. Kołodko recenzuje politykę (nie tylko gospodarczą) obecnego prezydenta USA

W kwietniu 2025 r. nakładem Wydawnictwa Naukowego PWN ukazała się najnowsza książka prof. Grzegorza W. Kołodki zatytułowana „Trump 2.0. Rewolucja chorego rozsądku”. Grzegorz W. Kołodko, wybitny ekonomista i były wicepremier, w swoim bezkompromisowym stylu analizuje trumponomikę i trumpizm, populizm, nowy nacjonalizm, publiczne kłamstwa i brutalną grę interesów. Profesor poświęca szczególną uwagę kwestiom manipulacji opinią publiczną, polityce sojuszy, a także wpływowi wojny w Ukrainie na kształt geopolityki. Zastanawia się również, jakie zagrożenia dla NATO i Unii Europejskiej niesie ze sobą „America First” – i co to wszystko oznacza dla współczesnego świata.

Zmiany w rachunkowości w 2025 r. Sprawozdawczość ESG przesunięta o 2 lata

Minister Finansów przygotował 5 maja 2025 r. projekt nowelizacji ustawy wdrażającej dyrektywę CRSD do ustawy o rachunkowości, a także ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym oraz niektórych innych ustaw. Ta nowelizacja ma na celu wdrożenie unijnej dyrektywy 2025/794, przesuwającej wdrożenie obowiązku sprawozdawczości ESG o 2 lata.

REKLAMA

Większość podatników VAT może uniknąć w 2026 r. obowiązku wystawiania faktur ustrukturyzowanych w KSeF. Prof. Modzelewski wyjaśnia jak to możliwe

Zdaniem profesora Witolda Modzelewskiego, gdyby uchwalono projekt przepisów wprowadzających obowiązkowy KSeF w przedłożonym niedawno kształcie, to większość podatników VAT nie będzie musiała wystawiać faktur ustrukturyzowanych w 2026 r.

Stopy procentowe NBP 2025: w maju obniżka o 0,5 pkt proc.

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dniach 6-7 maja 2025 r. postanowiła obniżyć wszystkie stopy procentowe NBP o 0,5 punktu procentowego. Stopa referencyjna wynosi od 8 maja 2025 r. 5,25 proc. - poinformował w komunikacie Narodowy Bank Polski. Decyzja RPP była zgodna z oczekiwaniami większości analityków finansowych i ekonomistów. Stopy NBP zmieniły się pierwszy raz od 3 października 2023 r.

REKLAMA