REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Mikrorachunek podatkowy. Co musisz wiedzieć jako podatnik?

Mikrorachunek podatkowy. Co musisz wiedzieć jako podatnik?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W świecie podatków i opłat, mikrorachunek podatkowy stał się ważnym narzędziem dla podatników w Polsce. Ale co to dokładnie jest i jak działa? Oto, co musisz wiedzieć o mikrorachunku podatkowym.
rozwiń >

Do czego służy mikrorachunek?

Mikrorachunek podatkowy to indywidualny rachunek służący do wpłat podatków PIT, CIT i VAT. Został wprowadzony 1 stycznia 2020 roku, aby uprościć i usprawnić proces wpłat podatkowych. Dzięki niemu podatnicy i pracodawcy-płatnicy mogą dokonywać wpłat na rzecz urzędu skarbowego w bardziej zorganizowany sposób. Mikrorachunek służy wyłącznie do wpłat podatkowych, a zwroty nadpłat i podatków są realizowane na dotychczasowych zasadach.

Autopromocja

Kto powinien mieć mikrorachunek?

Każdy podatnik w Polsce, niezależnie od tego, czy jest osobą fizyczną, czy prawną, powinien posiadać mikrorachunek podatkowy. W celu sprawdzenia numer swojego mikrorachunku podatkowego osoby fizyczne, które nie prowadzą działalności gospodarczej i nie są zarejestrowane jako podatnicy VAT, mogą korzystać z numeru PESEL jako identyfikatora podatkowego; natomiast osoby prowadzące działalność gospodarczą, podatnicy VAT oraz płatnicy podatków i składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne powinni korzystać z numeru NIP.

Jak wygenerować swój mikrorachunek podatkowy?

Aby sprawdzić numer swojego mikrorachunku podatkowego, można skorzystać z generatora dostępnego na stronie podatki.gov.pl lub uzyskać go w dowolnym urzędzie skarbowym. W zależności od statusu podatnika, do wygenerowania mikrorachunku będzie potrzebny numer PESEL lub NIP. Generator działa 24/7, co oznacza, że można sprawdzić swój mikrorachunek podatkowy w dowolnym miejscu i o każdej porze, również korzystając z urządzeń mobilnych.

Wygenerowany mikrorachunek podatkowy będzie składać się z 26 znaków.

Czy wszystkie podatki płacimy na mikrorachunek?

Nie, mikrorachunek podatkowy służy głównie do wpłat podatków PIT, CIT i VAT (z wyłączeniem karty podatkowej, VAT-14, VAT w imporcie). Inne podatki, takie jak akcyza, PCC, czy podatki i opłaty lokalne, wpłacane są na dotychczasowych zasadach, na rachunki podatkowe urzędów skarbowych. W przypadku braku numeru PESEL lub NIP, należności podatkowe można wpłacić na mikrorachunek podatkowy odpowiedniego urzędu skarbowego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak dokonać wpłaty podatku na mikrorachunek?

Aby dokonać wpłaty na mikrorachunek, wystarczy znać jego numer, który, jak już wspomniano, można sprawdzić korzystając z generatora dostępnego na stronie podatki.gov.pl lub uzyskać w dowolnym urzędzie skarbowym. Po uzyskaniu numeru mikrorachunku, można dokonać przelewu bankowego na odpowiednią kwotę.

Co wpisać w tytule przelewu na mikrorachunek?

W tytule przelewu na mikrorachunek podatkowy należy podać numer identyfikatora podatkowego (PESEL lub NIP) oraz krótki opis dotyczący rodzaju podatku, np. "PIT za 2023 rok". Ważne jest, aby dokładnie i poprawnie wpisać wszystkie wymagane informacje, aby urząd skarbowy mógł prawidłowo zidentyfikować i przypisać wpłatę.

Jak sprawdzić wpłaty na mikrorachunek?

Mikrorachunek nie udostępnia historii dokonanych wpłat. Aby sprawdzić zaksięgowane wpłaty, należy zalogować się na swój profil na rządowym Portalu Podatkowym. Tam każdy podatnik ma dostęp do swoich indywidualnych danych podatkowych.

Podsumowując, mikrorachunek podatkowy to nowoczesne narzędzie, które ma na celu usprawnienie i uproszczenie procesu wpłat podatkowych. Dzięki niemu podatnicy mogą w łatwy i szybki sposób dokonywać wpłat na rzecz urzędu skarbowego, mając pewność, że ich wpłaty zostaną prawidłowo zidentyfikowane i zaksięgowane.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podatek u źródła (WHT) w świetle nowych technologii

Podatek u źródła (WHT) może stanowić wyzwanie dla branży informatycznej, w kontekście stale rozwijającej się technologii. Z chęci świadczenia kompleksowych usług, przedsiębiorstwa nabywają różnego rodzaju oprogramowania, dostępy do platform, usługi w chmurze, serwery, urządzenia przemysłowe czy usługi niematerialne. Wykorzystanie najnowszej technologii jest niezbędne, aby oferowane usługi pozostały konkurencyjne na rynku. Często dostawcami takich produktów są zagraniczne spółki, co rodzi wątpliwości – czy nabycie tego rodzaju usług wiąże się z ryzykiem w podatku u źródła?

Obligacje skarbowe - czerwiec 2024 r. Zmiana oprocentowania obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w czerwcu 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji uległy zmianie w porównaniu do oferowanych w maju br. Od 27 maja można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Zwrot podatku z Austrii – ile, dla kogo, jak uzyskać (formalności)

Austria to zyskujący na popularności kierunek emigracji zarobkowej wśród Polaków. Jeśli podejmowane zatrudnienie jest legalne, z łatwością można ubiegać się o zwrot podatku z tego kraju. Wysokość zwrotu może być naprawdę spora, przy małym nakładzie wysiłku ze strony podatnika. 

Dłuższy okres ważności znaków akcyzy do końca 2024 r.

Aktualnie znajdują się w legalnej sprzedaży wyroby winiarskie oznaczone znakami akcyzy, których ważność została przedłużona do 31 grudnia 2024 r.

Sanatorium na koszt ZUS 2024 - choroby psychosomatyczne. Nerwice, lęki, depresja, ciężki stres i inne. Jak uzyskać skierowanie?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że cały czas – także w 2024 roku - można skorzystać z rehabilitacji leczniczej w sanatorium na koszt ZUSu. Dotyczy to różnych schorzeń, także psychosomatycznych. 

Podatek od nieruchomości w przypadku najmu lokali mieszkalnych. Kiedy stawka niższa a kiedy nawet 28 razy wyższa?

Wynajęcie swojego mieszkania lub domu nie zwalnia właściciela z obowiązku zapłaty podatku od nieruchomości. Ale w tym przypadku wątpliwe jest jaka stawka podatku od nieruchomości jest właściwa. Ta dla budynków mieszkalnych, czy dla budynków mieszkalnych zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej? Problem jest istotny, bo ta druga stawka jest ponad 28 razy wyższa.

Jak długo przechowywać firmowe dokumenty podatkowe?

Jak długo przechowywać firmowe dokumenty podatkowe? Przepisy wskazują na obowiązek przechowania dokumentacji podatkowej do czasu upływu okresu przedawnienia zobowiązania podatkowego, czyli przez pięć lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku (o ile nie został zawieszony/przerwany bieg terminu przedawnienia).

Wniosek o zaliczenie nadpłaty na przyszłe podatki

Wniosek o zaliczenie nadpłaty na przyszłe podatki. Podatnikowi przysługuje możliwość złożenia wniosku o zaliczenie w całości lub w części nadpłaty podatku na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych. Ma do tego prawo, gdy spełnione są przesłanki zawarte w przepisach Ordynacji podatkowej.

Ulgi w spłacie podatków (odroczenie, rozłożenie na raty, umorzenie). Dla kogo? Kiedy? Warunki udzielenia

Ordynacja podatkowa przewiduje w szczególnych sytuacjach możliwość zastosowania wobec podatnika trzech ulg w spłacie podatków lub zaległości podatkowej. Chodzi o odroczenie terminu płatności, rozłożenie zapłaty na raty lub umorzenie całości lub części podatku lub zaległości podatkowej. Kiedy można liczyć na taki gest fiskusa?

Kontrola podatkowa: czy musi być zapowiedziana. Zasada i wyjątki

Kontrola podatkowa, to oczywiście nic przyjemnego dla podatnika ale czasem się zdarza. Na taką okoliczność trzeba być przygotowanym. W szczególności warto wiedzieć, że taka kontrola z urzędu skarbowego powinna być w większości przypadków zapowiedziana z 7-dniowym wyprzedzeniem. Ale od tej zasady są niestety liczne wyjątki. Zobaczmy co na ten temat mówią przepisy.

REKLAMA