reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > PIT > Czy menedżer odlicza koszty

Czy menedżer odlicza koszty

Czy usługi wykonywane na rzecz właściciela firmy w ramach umowy menedżerskiej są opodatkowane jak działalność gospodarcza? Czy mogę pomniejszać przychód o faktycznie poniesione koszty?

Niestety nie.

W przypadku czynności wykonywanych przez dawnego pracownika sklepu, który zarejestrował się w urzędzie gminy jako przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą na podstawie umów podobnych do kontraktów menedżerskich, nie ma możliwości skorzystania z opodatkowania tych czynności jako działalności gospodarczej.

W stosunku do tej grupy mają zastosowanie przepisy, które nakazują traktować takie przychody jako przychody z działalności wykonywanej osobiście, czyli jako odrębne źródło przychodów niż działalność gospodarcza.

Za przychody wykonywane osobiście ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych uznaje m.in. przychody uzyskane na podstawie umów o zarządzanie przedsiębiorstwem, kontraktów menedżerskich lub umów o podobnym charakterze, w tym przychody z tego rodzaju umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej. Ponadto przy tego rodzaju umowach ograniczona jest możliwość zaliczania wydatków do kosztów uzyskania przychodów.

Nie można do nich zaliczyć wszystkich wydatków, ale jest to ograniczone do kosztów ryczałtowych przysługujących osobom zatrudnionym na umowę o pracę. W 2008 roku koszty wynoszą 111,25 zł miesięcznie, a za rok podatkowy nie więcej niż 1335 zł. Jeżeli podatnik tego samego rodzaju przychody uzyskuje od więcej niż jednego podmiotu, roczne koszty uzyskania przychodu nie mogą przekroczyć kwoty 2002,05 zł.

Ponadto przedsiębiorca, który korzysta z usług menedżera, musi za niego odprowadzić podatek. Od przychodów uzyskanych na podstawie umów o zarządzanie, np. sklepem w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej, stanowiących przychody z działalności wykonywanej osobiście, właściciel sklepu jako płatnik ma obowiązek poboru zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych.

Podstawa prawna

• Ustawa z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. nr 144, poz. 930 ze zm.).

• Ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.).

• Rozporządzenie ministra finansów z 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz.U. z 2003 r. nr 152, poz. 1475 ze zm.).

reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Tagi

koszty

Zdjęcia

koszty PIT menedżera
koszty PIT menedżera

Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS47.20 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Monika Zwolańska

Biegły rewident, dyplomowany księgowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama