Czy ściągnięcie bezpłatnego programu z internetu jest opodatkowane
REKLAMA
REKLAMA
Nie. Korzystanie z udostępnionych nieodpłatnie w Internecie programów komputerowych nie podlega żadnemu podatkowi.
Często ściągamy darmowe oprogramowanie z internetu. Niespecjalnie interesujemy się wtedy, czy nie jest to przypadkiem nasz przychód podlegający opodatkowaniu. A przecież np. darmowe świadczenia pracodawców na rzecz pracowników są coraz konsekwentniej uznawane przez fiskusa za przychód pracowników.
W odniesieniu jednak do darmowych programów komputerowch podkreśla się następującą okoliczność. Aby istnieniało świadczenie (w tym również nieodpłatne świadczenia) musi dojść pomiędzy danymi osobami do sytuacji, że z jednej strony występuje osoba, która może domagać się jego realizacji, z drugiej zaś strony podmiot, który zrealizować dane świadczenie powinien.
Sytuacja taka nie zachodzi w przypadku programów komputerowych udostępnianych nieodpłatnie za pośrednictwem Internetu, z możliwością korzystania z nich przez wszystkie zainteresowane podmioty. Podmiot udostępniający w ten sposób program komputerowy nie wykonuje nieodpłatnie świadczenia na rzecz innego, skonkretyzowanego podmiotu, umożliwia natomiast korzystanie z tego programu przez wszystkie potencjalnie zainteresowane podmioty
REKLAMA
Takie stanowisko zajmują również organy podatkowe. Przykładem jest interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie działającego w imieniu Ministra Finansów z 28 września 2007 r., nr IP-PB3-423-18/07/AJ. I takie stanowisko trzeba uznać za prawidłowe.
Należy uznać, że czynność prawna jest odpłatna, jeśli zapewnia korzyści obu stronom. Nieodpłatna zaś wtedy gdy korzyść uzyska tylko jedna ze stron. Nieodpłatne świadczenie wystąpi zatem wówczas gdy otrzymujący takie świadczenie nie będzie zobowiązany do wykonania jakiegokolwiek świadczenia wzajemnego.
W praktyce nierzadko podatnicy uzyskują świadczenia, które tylko pozornie wydają się nieodpłatne. Najczęściej dotyczy to sytuacji gdy korzystają z darmowych programów komputerowych, nieodpłatnie otrzymują materiałów reklamowe, zostają im użyczone urządzenia w celach demonstracyjnych czy marketingowych.
Na podstawie art. 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychodem są również nieodpłatne lub częściowo odpłatne świadczenia. Wartość otrzymanych nieodpłatnie świadczeń określa się na podstawie cen rynkowych.
Jednak osoba korzystająca z dostępnego w internecie darmowego oprogramowania nie powinna ustalać z tego tytułu przychodu. Oprogramowanie to bowiem jest darmowe dla wszystkich, a w związku z tym nie ma ceny rynkowej na podstawie której możnaby określić przychód
Paweł Huczko
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat