reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > PIT > Czy wynagrodzenie za zrzeczenie się prawa przejazdu przez działkę sąsiada jest opodatkowane

Czy wynagrodzenie za zrzeczenie się prawa przejazdu przez działkę sąsiada jest opodatkowane

W wyniku zawartej ugody otrzymałem w 2007 r. wynagrodzenie za zrzeczenie się służebności osobistej polegającej na prawie przejścia i przejazdu przez działkę. Czy to wynagrodzenie podlega opodatkowaniu, a jeżeli tak to w jakiej wysokości i terminie.

Otrzymane wynagrodzenie za zrzeczenie się służebności osobistej podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych (art. 10 ust. 1 pkt 9 w związku z art. 20 ust. 1 updof).Należy zatem wykazać go w zeznaniu rocznym PIT-36 jako “inne źródło” w równych częściach przez każdego z małżonków. Termin do złożenia zeznania upływa 30 kwietnia 2008 r.Często wydaje się nam, że to co nie jest wprost nazwane w ustawie nie podlega opodatkowaniu. Niestety. Jest w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych art. 10 ust. 1 pkt 9 , któryf jako źródło przychodów podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym wymienia przychody z tzw. innych źródeł. Przykłady (ale nie jest to wyczerpująca lista) tego typu przychodów zawiera art. 20 ust. 1 updof.

Warto też podkreślić, że wynagrodzenie za zrzeczenie się służebności osobistej polegającej na prawie przejścia i przejazdu przez działkę nie jest odszkodowaniem, które mogłoby być zwolnione z podatku. Według przepisów prawa cywilnego wynagrodzenie to nie jest świadczeniem, które ma na celu naprawienie wyrządzonej szkody.

W omawianym przypadku nie wystąpił element szkody tj. uszczerbek w istniejącym mieniu czy też utrata przyszłych korzyści. Nie można więc w tym przypadku mówić o odszkodowaniu. Dlatego wynagrodzenie to podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych jako przychód z tzw. innych źródeł.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Ulgi na rozwój i innowacje w PIT i CIT. Zmiany 202169.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Nowy JPK_VAT

Korekta w nowym JPK_V7 – jak to zrobić?

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Aleksandra Chołub

Kancelaria Adwokacka Aleksandra Chołub

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama