Czy wynagrodzenie za zrzeczenie się prawa przejazdu przez działkę sąsiada jest opodatkowane
REKLAMA
REKLAMA
Należy zatem wykazać go w zeznaniu rocznym PIT-36 jako “inne źródło” w równych częściach przez każdego z małżonków. Termin do złożenia zeznania upływa 30 kwietnia 2008 r.
Często wydaje się nam, że to co nie jest wprost nazwane w ustawie nie podlega opodatkowaniu. Niestety. Jest w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych art. 10 ust. 1 pkt 9 , któryf jako źródło przychodów podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym wymienia przychody z tzw. innych źródeł. Przykłady (ale nie jest to wyczerpująca lista) tego typu przychodów zawiera art. 20 ust. 1 updof.
Warto też podkreślić, że wynagrodzenie za zrzeczenie się służebności osobistej polegającej na prawie przejścia i przejazdu przez działkę nie jest odszkodowaniem, które mogłoby być zwolnione z podatku. Według przepisów prawa cywilnego wynagrodzenie to nie jest świadczeniem, które ma na celu naprawienie wyrządzonej szkody.
W omawianym przypadku nie wystąpił element szkody tj. uszczerbek w istniejącym mieniu czy też utrata przyszłych korzyści. Nie można więc w tym przypadku mówić o odszkodowaniu. Dlatego wynagrodzenie to podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych jako przychód z tzw. innych źródeł.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat